Oba se shodli na tom, že letošní pátý ročník Basinfirefestu byl v historii jasně nejúspěšnější. „Podařilo se nám přilákat šest tisíc návštěvníků, vyšlo konečně i počasí a měli jsme tu hvězdy W. A. S. P. nebo Kreator spolu s více než stovkou dalších kvalitních kapel. Osvědčil se nám i model tří scén a třídenního maratonu, kterého se budeme určitě držet i v příštím roce. Stejně tak budou kapely vystupovat opět v žánrových blocích,“ řekl Kubáň.

Festival za vysvědčení

A které datum si mají všichni fanoušci v kalendáři na příští rok zaškrtnout? „Bude to 27., 28. a 29. červen,“ prozradil Bruha. „Jsme vlastně první prázdninový festival, jakoby za vysvědčení. Děti dostanou ve školách vysvědčení a za odměnu pak jedou do Spáleného Poříčí,“ zasmál se. O tom, jakými kapelami chtějí obě letošní legendy napřesrok trumfnout, ale oba mlčeli. „Něco máme rozjednáno, určitá představa tam je, je ale moc brzy na to něco říkat. Snad jen, že o překvapení určitě nouze nebude. Už teď vybíráme zhruba z 200 interpretů. Samozřejmostí ale opět bude účast špičkových tuzemských kapel,“ konstatoval. Jak dále řekl, organizátory těší i ohlasy od fanoušků. „Cení si hlavně toho, že se odehrává v přírodě, je to vlastně takový open–air. První rok spousta lidí nevěděla, kde nějaké Spálené Poříčí vůbec je, ale teď si nás už našli a jsme rádi. Patříme dokonce mezi pět největších akcí tohoto typu v republice,“ vyjádřil se.

Fandové, kteří se letos na festival dostali díky speciální permanentce, už mohou začít šetřit. „Tyto lístky, opět za zvýhodněnou cenu, nabízíme na našem webu v předprodeji právě ode dneška. Tisícovka nejrychlejších k nim dostane originální triko festivalu jako bonus,“ podotkl Kubáň.

Kapel je víc a jsou kvalitní

Řeč přišla i na soutěž Česká rocková liga, která po celé republice vyhledává mladé talentované kapely. „Její ročník 2008 jsme vyhlásili 13. září na pražském hudebním veletrhu HUVEL, uzávěrka bude na konci února. Zájem o účast v lize je pořád větší, dokonce se pravidelně hlásí i některé skupiny ze Slovenska,“ uvedl Bruha. Letos se jako nejlepší ukázala být skupina Existence, na druhém místě skončili Annie´s Trip a třetí formace Maelström. Za pět let existence soutěže se v ní podle Bruhy objevilo téměř neuvěřitelných 1500 skupin. „Rok od roku jsou navíc stále kvalitnější. Finalisté soutěže se také každoročně představují právě na festivalu ve Spáleném Poříčí – mají ojedinělou možnost zahrát si před tisícovkami lidí a předvést jim, co umí,“ zakončil.

O tom všem spolu organizátoři hovořili v sobotu ve spálenopoříčské sokolovně. Při závěrečné dokopné ročník 2007 symbolicky zakončili turnajem v nohejbalu. Proti sobě na hřišti odpoledne nastoupily čtyři týmy – organizátoři festivalu, organizátoři soutěže, zástupci Poštovní spořitelny a s nimi také členové legendární pražské hudební skupiny Arakain.