Západočeská metropole by tak zřejmě přišla například i o jeden z největších tanečních festivalů v České republice, Pig Fest. Když v pátek a v sobotu, dunělo garážemi Domu hrůzy techno, bylo to možná naposledy. „Jestli bude budova opravdu zbořena, existuje velmi reálná hrozba, že akci budeme muset přesunout do Prahy. Byla by to velká škoda a ohromně by mě to mrzelo. Bohužel jiný vhodný prostor v Plzni není,“ uvedl organizátor akce Petr Jirásek.

Pokud bude Inwest opravdu zbořen, nepotěší to ani pořadatele hudební ankety Žebřík. Její vyhlášení se totiž tradičně koná právě tam. „Samozřejmě se mi nemůže líbit, že Plzeň, která má být Evropským hlavním městem kultury, si paradoxně kulturu takhle likviduje,“ říká organizátor akce Jarda Hudec. Zároveň ale dodává, že Žebřík si i s těmito problémy poradí a i příští rok se bude v Plzni konat. „Objevují se snahy přemístit akci do Prahy. To ale nechceme. Naším cílem je udržet plzeňskou tradici. Naštěstí je několik reálných možností, kam vyhlášení přesunout,“ dodává. O jakých prostorách se uvažuje, ale zatím prozradit nechce. Už teď je prý ale jasné, že Žebřík 2011 se v západočeské metropoli uskuteční devátého března.

Po nových prostorách se musí poohlédnout i veletrh cestovního ruchu ITEP, který se má uskutečnit v říjnu. „Inwest byl ideální, co se týče velikosti i možnosti prezentace. Dobré bylo i to, že objekt se nachází v centru města,“ uvedla tisková mluvčí Krajského úřadu Petra Jarošová.

Akce ale podle ní ohrožena není. Pouze se přemístí jinam. „Nové prostory jsou teď v řešení. Rozhodnout by se mělo do konce týdne. Cílem je, aby byly co nejpodobnější Domu kultury,“ doplňuje.

Předsedkyně správní rady společnosti Plzeň 2015 Marcela Krejsová si ale nemyslí, že by zánik objektu, kultuře ve městě ublížil. „My můžeme těžko zasahovat do záměru soukromé firmy. Zároveň jsme v našem projektu s Inwestem nijak nepočítali. Provozovat jej v této podobě je velmi neekonomické,“ sdělila Krejsová. Počítá s co největším využitím prostoru na Světovaru či venkovními akcemi. Chybějící prostor může z části vykrýt i nové divadlo. A co říká na to, že třeba Pig Fest možná Plzeň kvůli demolici opustí? „Trochu mě překvapuje, že zrovna organizátoři této akce, by to vzdali. Jejich úkolem je vyhledávání a oživování nových prostor. Pamatuji se, když se akce konala v garážích pod mostem Milénia a bylo to výborné,“ dodává.
V Divadle Miroslava Horníčka, které se v kontroverzní stavbě nachází, často hostovaly pražské divadelní soubory. V sále koncertovali například kapely Apocalyptica nebo Smokie, Michal David či bratři Nedvědové. Pokud do Plzně zavítá, výhradně v Inwestu vystupuje folková legenda Jaromír Nohavica. „Nechci k tomu moc říkat. Raději se vyjadřuji k něčemu co, vzniká, než k tomu, co končí,“ odpověděl mailem na dotaz Deníku písničkář.

Inwest by měl zavřít své brány v červnu. Do té doby se tu ještě uskuteční třeba divadelní představení Manžel pro Opalu, výstava minerálů, koncert sólisty Alexandrovců Vadima Ananeva nebo show kozáků.