Tak nacpaný útulek, jako je v současných dnech, tamní personál dlouho nepamatuje. Všechny klece jsou plné. „Je tu nejvíc pejsků v letošním roce," potvrdil šéf útulku Martin Kuna. Jen během října a listopadu sem bylo přivezeno 108 nalezenců. Oficiální kapacita útulku, tedy 130 psů, je zcela naplněná. „Tento týden jsme zde měli i 131 pejsků," říká Kuna, podle nějž může zařízení v kritických případech pojmout i psů více. Psy, které přivezou městští strážníci, zařízení ani odmítnout nemůže.

„Naštěstí neplatí, že by psů u nás přibývalo kvůli tomu, že by o ně nebyl zájem," říká Kuna, podle něhož v posledních měsících našlo nový domov více psů, než tomu bylo v jiném období letošního roku. Kromě toho z útulku odcházejí také ztracení psi, pro něž si přijde jejich majitel.

Zatímco štěňata či menší bezproblémoví psi se v útulku příliš neohřejí, velká plemena, starší psi či zvířata s nějakým handicapem zůstávají v péči místních zaměstnanců výrazně déle. „Nové majitele hledají hůř také pejsci, kteří na první pohled nezaujmou," doplňuje Kuna.

Téměř stálým obyvatelem zařízení je kříženka staforda Hnědka, která zde na nového pána čeká už osm let. Podle ošetřovatelů je fena agresivní vůči jiným psům a má problémy s psychikou.

Kuna věří, že s blížícími se Vánoci se situace v útulku zlepší. Podle zkušeností z předchozích let totiž nejvíce psů do nových domovů odchází právě v posledních měsících roku.

Naopak po Novém roce je největší nápor, přicházejí zvířata nevhodně darovaná i ta postrašená petardami. „Skoro se obáváme budoucnosti," přiznal Kuna a dodal, že přestože sem o Vánocích lidé nosí tuny krmiva, největší pomoc, kterou mohou poskytnout, je dát psovi domov, který v útulku nikdy nemůže mít. Rozhodnutí musí samozřejmě každý pořádně zvážit.

Pokud už lidé mají s péčí o psa zkušenost a vyberou si bezproblémové zvíře, mohou si svého nového mazlíčka odvést ihned. Na ty ostatní čeká několik návštěv v podobě zvykacích procházek.

„Kromě toho, že si na sebe obě strany zvyknou, tak i vidíme, že má dotyčný o psa skutečně zájem." doplňuje Kuna.

Nejméně psů, méně než sto, bylo v útulku letos v květnu a v červnu. Naopak na podzim psů v útulku každoročně přibývá. Ubytované i jejich ošetřovatele nyní navíc čeká vůbec nejtěžší období roku, a to zima.

Psí útulek v Plzni funguje už déle než dvacet let, původně stál na bývalém kynologickém cvičišti v Plzni-Valše. Kapacita byla tehdy 60-70 psů, často jich tu však bylo mnohem víc. V lednu 2010 se zařízení přestěhovalo do nového na Borských polích.