„Ročně nezaplatí, respektive neprodlouží smlouvu zhruba deset procent nájemců," informovala Irena Čížková z Městského úřadu v Blovicích.

Často prý lidé nezaplatí z nevědomosti. Pozůstalí, kteří se o hrob starají, zemřou a jejich blízcí bydlí jinde a vůbec netuší o nějakém hrobu. „Pokud nájemce smlouvu neprodlouží ve stanovené lhůtě nebo se nám nepodaří výzvu k uzavření nové nájemní smlouvy doručit, pátráme po příbuzných," řekla Čížková.

Blovice seznam neplatičů umisťují na desku u hřbitova. Letos končí smlouva 35 nájemníkům.

Když pozůstalí či blízcí do jednoho roku neprodlouží smlouvu a neodstraní pomník či hrobovou desku, udělají to za ně města.

Povinnost informovat

Ta musí informovat nájemce o úhradách za smlouvu tři měsíce předem. Smlouvy se uzavírají většinou na deset let a pozůstalí platí za pronájem hrobového pozemku, cenu určuje rada města. Do poplatku jsou zahrnuty také náklady spojené s nájmem a provozem pohřebiště.

Občas si lidé termíny hlídají sami. „Přijdou na městský úřad a podepíšou novou smlouvu a uhradí poplatek," uvedla Jana Součková z Městského úřadu v Horní Bříze s tím, že město v současné době řeší jeden případ neuhrazeného poplatku.

Ve Stodě řeší potíže s neplatiči nalepováním informačních lístků na hroby. „Osvědčilo se to. Lidé poskytnou kontakt na příbuzné," konstatovala Eva Caithamelová z Městského úřadu ve Stodě.

Ne vždy se ale podaří majitele dohledat. „Loni a letos jsme likvidovali stovku hrobů, záznamy některých sahaly až do roku 1960," řekla Caithamelová.

Dříve se totiž stávalo, že některá města uzavírala nájemní smlouvy na desítky let a z hrobů, o které se nikdo nestaral, se staly ruiny.

Exhumace ostatků

Pokud by chtěli noví nájemci z hrobu exhumovat cizí lidské ostatky, musí čekat na uplynutí takzvané tlecí doby, která trvá nejméně deset let. „Konkrétní délku stanoví provozovatel pohřebiště na základě výsledků hydrologického průzkumu," vysvětlila Renáta Šavelová z Městského úřadu v Blovicích.