Úniky horké vody teplárna zjistila před třemi dny. S opravami čekala na dnešek, protože v noci má být nad nulou. „Čekali jsme až pominou mrazy, aby se výpadek tepla domácností dotkl co nejméně,“ uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Podle něj od rána dělníci připravují šachty k horkovodu. Ten se večer vypustí a roury se začnou v místech netěsností svařovat. „Doufám, že k ránu si budou moci dotčené rodiny už trochu přitopit,“ dodal Drápela. O opravách dala teplárna lidem vědět prostřednictvím správců domů, které údajně obvolávala. Kvůli odstavení horkovodu se vypne zásobování deseti výměníkových stanic, na které je napojeno 401 bytů.

V Sukově ulici praskl horkovod již před dvěma roky. Tehdejší a současná havárie jsou prý největšími za posledních zhruba pět let. „V Sukovce byly problémy i před tím. Trhají se tam spoje. Myslím si, že tam bude nějaký konstrukční problém,“ dodal Drápela s tím, že v létě se na celém problematickém úseku provede generální oprava.

Teplárna řeší každou zimu desítky úniků. Většinou jsou to ale drobnosti, kterých si občan ani nevšimne. Firma provozuje 170 kilometrů horkovodů. Teplem zásobuje zhruba 70 procent plzeňských domácností, tedy zhruba 40 tisíc bytů.