„Především se mění okna, opravují střechy, rozvody vody nebo budují nová oplocení hřišť," vyjmenovává nejčastější rekonstrukce radní pro oblast školství Irena Rottová.

Jedna z finančně nejnákladnějších prací probíhá v současné době na 28. základní škole v Lobzích. Zhruba za 3,3 milionu korun dělníci zateplují jeden pavilon školy, dále zde vzniká bezbariérový přístup do budovy, probíhají úpravy v bytě školníka i další drobné opravy.

Práce jsou v plném proudu také na 33. základní škole ve Skvrňanech, kde na sportovním stadionu rozšiřují zázemí pro sportovce. Už v dubnu zde byly zkolaudovány nové šatny, sprcha a toalety, teď dělníci budují místnost pro kompenzační cvičení či prostory pro správce objektu.

„Do té doby byly ve škole jen čtyři šatny. Protože ale děti mají už od čtvrté třídy fotbal, byl to problém. Žáci si museli veškeré své věci neustále přenášet v taškách," říká ředitel školy Radek Růžička. Jednou z těch drobnějších rekonstrukcí je zvětšení místnosti, v níž se koná keramický kroužek.

Opravy se nevyhnuly ani Masarykově základní škole na Slovanech. Protože je však budova kulturní památkou, mají zde hlavní slovo restaurátoři. Ti vyměňují dlažbu ve vstupní hale a opravují okna, která nemohou být nahrazená za plastová.

„Z celkem 200 oken je opraveno osm, teď probíhá renovace dalších sedmi," přibližuje správce budovy Michal Klouda. Práce restaurátorů na jednom okně přijde na 85 tisíc korun. Ze svých prostředků škola zvládne opravit okna pouze čtyři, na další letos dostala od města dotaci.

To školám přispělo i na další nákladné opravy, včetně zateplení fasády na 28. základní škole a dobudování zázemí na sportovním stadionu 33. základní školy.

Rekonstrukce školy hradí samy ze svého investičního fondu nebo příspěvku na provoz.

Příklady oprav

Výměna oken:
2. ZŠ (cca 1,5 mil. Kč)
21. ZŠ 
(400 tis. Kč)
22. ZŠ (1,7 mil. Kč)
28. ZŠ včetně zateplení a fasády 1. pavilonu (3, 3 mil. Kč)

Oprava střechy:
15. ZŠ (cca 2,8 mil. Kč)

Oplocení hřiště:
14. ZŠ (1,4 mil. Kč),
ZŠ Božkov (30 tis. Kč)

Budování zázemí na sport. stadionu:
33. ZŠ (2,5 mil. Kč)