Do chátrajícího domu v Horšovském Týně se znovu vrátí život. Objekt získala plzeňská diecézní charita darem, během roku ho opraví a vybuduje v něm komunitní centrum.

Budova nacházející se v ulici Boženy Němcové musí projít kompletní rekonstrukcí, jež spolkne 4,1 milionu korun. Pětadevadesát procent sumy dostane diecézní charita z evropských fondů, pět procent částky pokryje výtěžek letošní Tříkrálové sbírky na Domažlicku. „Právě nám skončilo výběrové řízení, takže už máme stavební firmu. Do práce se pustí hned v únoru,“ nastínila harmonogram Marie Sýkorová, jež má v církevní organizaci na starosti evropské projekty.

V přízemí vznikne velká herna a společenská místnost pro 30 lidí. V novém zázemí se budou moci scházet děti z rodin, jež jsou ohroženy sociálním vyloučením. „Dosud se s nimi naši dobrovolníci setkávali na faře, kde jsou ale prostory nevyhovující. Dětem pomáhají třeba s přípravou do školy, společně se věnují různým volnočasovým aktivitám,“ uvedla Sýkorová. Doplnila, že v prvním patře se budou nacházet kanceláře, kde odborníci poskytnou rady týkající se krizové intervence (to je okamžitá podpora při zvládání náročných životních situací).

Opravy by měly být hotové na podzim, začátkem příštího roku se chystá otevření komunitního centra. „Chceme být otevření pro veřejnost. Plánujeme tu pořádat také různé akce spojené s Velikonocemi, Vánocemi, přednášky nebo debaty,“ sdělila Sýkorová.