Nově vymalované stropy a zdi, zdvihací jeviště, nové osvětlení či elektrorozvody a zabezpečení – tak vypadá největší synagoga v České republice a druhá největší v Evropě, po skončení rozsáhlé rekonstrukce za 101 milionů korun. S opravami se začalo v září 2019.

Stavební práce jsou již ukončené. V současné době v historickém objektu pracují truhláři, kteří například opravují lavice a další dřevěné prvky. Restaurují také dřevěné vybavení na bimě.

„Zbývá ještě zavěsit všechny kovové prvky a lustry, vymalovat dvě chodby, opravit dlažbu tam, kde je popraskaná. Také na dvoře chybí ještě část dlažby, osvětlení a odpadkové koše. V rabínském domě už dělají řemeslníci poslední úpravy, venku zbývá přidělat zábradlí a nastěhovat vybavení,“ vyjmenoval předseda plzeňské židovské obce Jiří Löwy.

Ilustrační fotografie.
Plzeň od ledna zvýší cenu vodného a stočného

Právě rabínský dům byl před rekonstrukcí v katastrofálním stavu, zbyly z něj jen obvodové zdi a schodiště. „Úplně vše se jinak předělávalo. Trámy byly shnilé, napadené dřevomorkou. Krov se musel rozebírat zvenčí jeřábem,“ přiblížil Löwy s tím, že nyní je plně klimatizovaný a je v něm počítáno s lobby centrem, kde budou návštěvníkům poskytnuty veškeré informace o synagoze, přednáškový sálek, knihovna, kancelář nebo podkrovní zázemí pro lektory či rabína. V přízemí se nachází moderní rituální lázeň mikve, jediná funkční lázeň v Plzeňském kraji. „Není sem přirozený přívod vody, halacha (židovské přepisy pozn. red.) však připouští, že se voda z řádu může v určitém poměru míchat s dešťovou vodou. V mikvi se přirozeným způsobem udržuje hladina a pakliže bude více pršet, nebo se napustí rezervoár, voda odtéká samovolně. Dalo mnoho práce ten systém vymyslet. Vzorem z moderních mikví byla lázeň v Brně,“ popsal.

Prostranství před rabínským domem nově zdobí Davidova hvězda. Na dvoře budou ještě řemeslníci fixovat zeď.

Slavnostní otevření je naplánované na 10. dubna příštího roku.