Vedoucí projektového oddělení Biskupství plzeňského Iva Fictumová Deníku řekla, že v současné době se venku kolem kostela staví lešení. „Je to příprava na vnější fasádu. Rovněž se připravují restaurátorské záměry. Dělají se průzkumy například výmalby či omítek a také průzkumy mramorových oltářů,“ vyjmenovala Fictumová s tím, že řemeslníci chystají trasy k dlažbě na vedení elektroinstalace. „Taktéž se odváží mobiliář kostela, který bude restaurován, tedy oltáře.“

V kroužku kříž Ondra.
Zázrak? Plzeňská madona pomohla těžce nemocnému. Výtvarník děkuje křížem

Fictumová informovala, že město Přeštice nedávno schválilo dotaci ve výši dvou milionů korun. Peníze poputují na opravení venkovních schodů ke kostelu.

Kostel bez vlhka 

Hlavním úkolem stavebních prací bude zbavit kostel vlhkosti. „Vlhkost ničí zejména vnější omítky. Zajímavé je, že se to děje na straně kostela, která je na kopci, tedy na místě, kde bychom předpokládali, že voda nemůže být. Domnívám se proto, že se zde nachází prameny, které ten kopec zavodňují,“ vysvětlil při zářijovém předání stavby plzeňský architekt Jan Soukup, jehož ateliér opravu připravoval.

Ilustrační foto
Pěstounka přišla kvůli novele o tisíce. Je to podraz, říká

Řemeslníci také upraví dlažbu a církevní stavba získá novou elektroinstalaci, rozvody a nové osvětlení. „Na světla je několik požadavků. Chceme, aby mělo více programů, na bohoslužby i na kulturní a večerní akce,“ vyjmenoval architekt.

Vnitřní vybavení kostela zároveň čekají restaurátorské práce. Podle Soukupa potřebují okamžitý zásah původní dřevěné lavice z konce 18. století. „Jsou rozklížené a ve špatném stavu,“ upozornil s tím, že restaurátoři se ujmou soch, oltářů a zpovědnic. „Toto vybavení čeká především očištění a sochy oživení umělých mramorů,“ popsal Soukup.

Barokní památka byla naposledy opravována v první polovině 90. let. „Tehdy se dělala fasáda, opravovaly se střechy a krovy, které byly tenkrát v nejhorším stavu. Také se dostavovaly věže do dnešní podoby, dříve zde byly jen takové nízké stany,“ informoval Soukup.

Hotovo v roce 2023

Dominantou kostela je obraz Bolestné Panny Marie Přeštické umístěný na oltáři. „Kvůli rekonstrukci byl prozatím z oltáře sundán,“ uzavřel architekt.

Vystříkali hasičáky ve škole, poničili domy i auta. Vandalové jsou dopadeni
Vystříkali hasičáky ve škole, poničili domy i auta. Vandalové jsou dopadeni

Rekonstrukce by měla být dokončená v roce 2023. „Rozpočet projektu je 81 milionů korun. Dotace z Evropské unie (z programu IROP pozn. red.) a národních zdrojů činí 76 milionů korun,“ uvedl mluvčí plzeňského biskupství Pavel Říha.