Důvodem jeho rozhořčení je fakt, že velká koalice ODS a ČSSD neumožnila opozičním stranách účast ve všech komisích obvodu. „Získali jsme členství pouze ve dvou ze sedmi komisí. Navíc to nebyla žádná z klíčových, kde je kontrolní funkce žádoucí. Přijde mi to, jako by měl někdo strach, že bychom mu viděli do karet,“ doplňuje Denk.

Podobný názor mají i další dvě opoziční strany TOP 09 a Pravá volba pro Plzeň (PVP). „Je to nestandardní. Myslím, že tím hodně utrpí politická kultura. Když na zastupitelstvu padl návrh, aby koalice postoj přehodnotila, starosta Brabec na to reagoval slovy z Cimrmana: Můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak to jediné, co s tím můžete dělat,“ sděluje lídr TOP 09 na Lochotíně Michal Vozobule. Komise jsou poradním orgánem obvodní rady. Důležitou roli hrají především ve chvíli, kdy se objeví nějaký problém.

Podle starosty Miroslava Brabce se v nejbližší době rozdělení sil měnit nebude. „Taková je koaliční dohoda. Určitě nebudeme počet členů komisí navyšovat. Nemusí být každý všude. Opozici jsme umožnili účast ve všech výborech. Divím se například, že se zlobí i Pravá volba pro Plzeň, která ve volbách získala pouze dva zastupitele a v komisích mají šest členů. TOP 09 má zase neuvolněného předsedu kontrolního výboru,“ uvedl Brabec. V dubnu bude provedeno první vyhodnocení práce komisí a poté se budou zvažovat změny.

Právě to, že PVP, která má stejně mandátů jako PA, získala v komisích šest míst, Denka překvapilo. Brabec to vysvětlil tím, že se stranou má dobré zkušenosti. „Přijde mi, že se koalice snaží opozici rozhádat. To se ale nedaří. Naopak jsme se více semkli,“ doplňuje Denk. Opozici se nelíbí ani to, že má koalice většinu v kontrolním výboru.

„Složení je sedm koalice a čtyři opozice. Kontrolní výbor tak fakticky nebude moci svoji funkci demokratické opoziční kontroly plnit, protože koalice témata, která jí budou nepříjemná, ve výboru prostě převálcuje,“ obává se Jiří Podlipný z PVP. To Brabec odmítá. „Předseda výboru má přístup ke všem informacím. Nikdo mu v kontrole bránit nebude. Naopak, chci ji prosazovat,“ dodává Brabec.