Pečivo od včerejška zdražil největší výrobce na českém trhu United Backeries. U velké části zboží zvýšil ceny o 20 procent. Na to čekaly i menší pekárny. Zdražily především bílé a jemné pečivo.

Například v řetězci Trial, menších plzeňských obchůdcích nebo v Bille stojí od včerejška rohlík a houska 2,50 korun, přičemž ještě ve středu to bylo 1,90. „Místo pěti rohlíků si koupím čtyři,“ uvedl jeden ze zákazníků v doubravecké Bille Martin Švejnoha.

Podle prodavačky lobezského Trialu lidé od rána nadávali. „Naštvalo je to. Už jsme ale zvyklí. Nedávno zdražovaly mléčné výrobky a jiné zboží,“ uvedla prodavačka.

Ceny pečiva zatím neupravovaly větší řetězce. Zatím totiž s dodavateli vyjednávají. Interspar sechystá zdražovat od 5. listopadu.

Svoji produkci zdražil i největší producent piva Plzeňský Prazdroj. Cenu svých výrobků navýšil o sedm procent. Restaurace mají zatím zásoby, takže zákazník pozná zdražení od pondělka. Za půllitr zaplatí víc až o dvě koruny.

„Cenu desítky zvedneme z 18 korun na 20. Započteme i růst cen energií,“ uvedl provozovatel plzeňského Sportbaru Astra Pavel Veverka. Šéf restaurace Cardinal Club Michal Balda zdraží také Gambrinus za 18 na 19. Plzeňský The PUB, který prodává Pilser Urquell, chce zdražit z 29 na 31 korun.

Veverka se domnívá, že úprava cen ovlivní spotřebu. „V branži jsem už dlouho a při zdražení to tak pokaždé bylo. Vždycky se najdou zákazníci, kteří si po zdražení dají o nějaké to pivo méně,“ říká. Za pravdu mu dává i hostinský z jižního Plzeňska Bohuslav Trojánek. Gambrinus zdraží o korunu na 19 korun. „Lidé budou pít méně nebo sáhnou po Kozlovi, který je levnější o tři koruny,“ řekl Trojánek.

Pivovar a pekaři vysvětlují úpravu cen především zdražením obilí. „Loni jsme kupovali tunu mouky za 5500 korun. Letos už stojí 8500,“ říká jednatel plaské pekárny Miroslav Roub. Pivovar prý loni kupoval pivovarský ječmen za 3500 korun za tunu. Letos je to až 6000 korun. Podle zemědělců je nárůst daný neúrodou v některých zemích západní Evropy a tím, že se stále více polí osívá plodinami pro výrobu biopaliv.