Fakulty ZČU, ale i střední školy a další instituce promění náměstí ve vědeckou laboratoř a ukážou, že vědou se dá skvěle bavit. Vstup do všech expozic je zdarma.

Akce, jejímž cílem je představit žákům a studentům zejména technické a přírodovědné obory z netradičního úhlu pohledu, se koná už šestnáctým rokem. Ačkoliv současná doba událostem s mnohatisícovou návštěvností příliš nepřeje, nenarušila tradici Dnů vědy a techniky ani epidemie covidu-19. Vědecký festival pro malé i velké se nicméně letos uskuteční během jednoho dne – v pátek 10. září, expozice však budou otevřené až do 18 hodin, tak aby si vědecké hrátky užili nejen žáci v doprovodu učitelů, ale v odpoledních hodinách také rodiče s dětmi.

close Vědecký festival se letos uskuteční během jednoho dne – v pátek 10. září, expozice však budou otevřené až do 18 hodin. info Zdroj: Foto: ZČU zoom_in Vědecký festival se letos uskuteční během jednoho dne – v pátek 10. září, expozice však budou otevřené až do 18 hodin.

„Dny vědy a techniky patří v Plzni k začátku školního roku a letos tomu nebude jinak. V posledních měsících se ukázalo, jak významnou roli hraje při výuce osobní kontakt žáka s učitelem i žáků mezi sebou a že vzájemná interakce ke vzdělávání a k výukovým aktivitám patří. Společné poznávání a odhalování tajů nejrůznějších oborů i zážitky, které jsou s ním spojené, to je ve vzdělávání silnou motivací. A právě v tomto duchu, zábavnou a přístupnou formou, žáci a studenti poznávají rozmanité vědní obory také při této akci,“ sdělil rektor ZČU Miroslav Holeček.

Návštěvníci se mohou těšit na expozice inovované i zcela nové. Mezi novými expozicemi zaujme například Akustika na vlastní uši Fakulty elektrotechnické, která ukáže, jaký vliv má na zvuk prostor, v němž se šíří, a co umožňují se zvukem provádět moderní technologie. V expozici Inteligentní oblečení zase návštěvníci uvidí, jak umí chytré oblečení pomáhat hasičům, policistům nebo zdravotníků nebo jak ho lze využít třeba při sportování, a přesvědčí se, že měření teploty, vlhkosti, tepu, tlaku a dalších tělesných funkcí už dnes pro oblečení není žádný problém.

Den vědy a techniky nebude jediným vědeckým festivalem, který Západočeská univerzita připravila. Hned na 24. září zve veřejnost do univerzitního kampusu, kde se uskuteční Noc vědců. Jejím tématem bude pro letošní rok Čas.