„V našich nemocnicích bychom okamžitě zaměstnali tři instrumentářky,“ říká Eva Milerová, mluvčí skupiny Privamed, která provozuje dvě nemocnice v Plzni – Mulačovu a Privamed – a Masarykovu nemocnici v Rakovníku. Dodává, že instrumentářka na operačním sále je TOP pozice, která však má specifickou pracovní náplň a vyžaduje speciální studium.

„Je to špičková sesterská práce! Pro operatéra je instrumentářka důležitější partner než asistence – instrumentářka musí chtít a umět i převzít na sebe operatérův stres, být hromosvod, má zásluhy o klidný průběh operace,“ říká instrumentářka Mulačovy nemocnice v Plzni Jindřiška Runtová Horáková. Dodává, že odměnou je, když operatér řekne: „To je skvělé, že jste tady zrovna vy, sestři…“ Na práci ji těší i skutečnost, že instrumentování není žádné aportování nástrojů. „Je to činnost, která vyžaduje jak vzdělání, tak dlouhou dobu výcviku, postupně od jednodušších operací k složitějším. Základní orientaci v práci na sále v rozsahu, aby mohla pracovat bez dozoru, získá nadaná instrumentářka asi po roce výcviku,“ upozorňuje.

Noc kostelů  v Plzni.
OBRAZEM: Noc kostelů v Plzni se nesla ve znamení koncertů i prohlídky madony

Instrumentářky tedy zabezpečují bezproblémový provoz operačního sálu. „Vykonáváme rozmanitou činnost, která se týká přípravy operačních nástrojů a přístrojů, péče o veškerý inventář operačních sálů a udržujeme aseptické prostředí na operačním sále. Neméně důležitý je i dohled a zajištění bezpečí pacienta při operaci a jeho polohování. Vedeme a jsme zodpovědné i za veškerou potřebnou dokumentaci v souvislosti s operací,“ popisuje Irena Pešlová, instrumentářka na Gynekologicko-porodnickém oddělení Mulačovy nemocnice v Plzni.

„Dobrá instrumentářka je vždy o krok před operatérem a ví, jaké nástroje bude potřebovat, ještě než o ně sám požádá,“ doplňuje ji staniční sestra porodního a operačního sálu téže nemocnice Kateřina Vošahliková.

Instrumentářky si pochvalují, že jsou důležitou součástí operačního týmu. Tvrdí, že jejich pozice je ideální pro všechny sestry, které mají rády pestrou, atraktivní, zodpovědnou a adrenalinovou práci a nebojí se poznávat a učit se nové věci.

Práce na čtyřproudové silnici mezi Plzní a Přešticemi v březnu 2021.
Řidiče čeká peklo, na tahu z Plzně do Přeštic bude objížďka

„Je psychicky i fyzicky náročná a vyžaduje neustálé vzdělávání v oboru, protože operační postupy stejně jako přístrojová technika se stále zdokonalují,“ zdůrazňuje instrumentářka Vendulka Horová z Mulačovy nemocnice. Nové věci se musely naučit i kvůli pandemii covidu 19, protože na operační stůl se dostávají také pacienti s koronavirovou nákazou.

„Důležitá je v naší profesi manuální zručnost, protože musíme ovládat řadu přístrojů a pomůcek. Neméně důležité je pohotové a rychlé jednání a trpělivost,“ připomíná Pavla Baumruková, která pracuje na operačním sále více než 20 let.