Blovice byly poslední dnešní zastávkou prezidenta České republiky. Redakce Deníku se s vámi pro dnešní den loučí. V on-line zpravodajství budeme pokračovat ve středu, kdy hlava státu zavítá do Kornatic a Mirošova.

17:39 - Kromě piva dostal prezident také letinskou pivovici. Miloš Zeman poděkoval za kvalitní minerální vodu stejně jako předtím za velký koláč z místního pekařství, o němž mluvil jako o dietních sucharech a doufal, že to slyší jeho lékaři. Návštěva Blovic tak oficiálně skončila a s ní i dnešní program prezidenta.

17:34 - Setkání se protáhlo, ale lidem ani prezidentovi to očividně nevadilo. Poslední dotaz z řad občanů Blovic se týkal stavu České republiky necelých 30 let od revoluce. Země se prý má v mnoha ohledech lépe, ač to neznamená, že je zcela v pořádku. Hlava státu se nyní podepíše do pamětní knihy města a do knihy blovických mykologů, kam se zapsal i Václav Klaus.

17:13 - Z publika zazněl dotaz proč vláda podporuje migranty a ne naše nemocné děti. "Nejde jen o vydávání peněz na migranty, zatím jich u nás tolik není. Já varuji před druhou vlnou, která přijde letos," řekl Zeman a dodal, že vyhozené peníje je 800 milionů korun Turecku na to, aby migranty nepouštělo dál. "Odtamtud stejně utečou," dodal s tím, že na dětech a starých lidech by se šetřit nemělo. Proto svůj prezidentský fond přesměroval ze splácení státního dluhu na podporu Klokánků: "V prosinci jsme předali 2,5 milionu korun." Odpověď sklidila velký potlesk.

17:06 - Prezident v odpovědi na dotaz o případu Kajínek právě prozradil, že před několika dny udělil vůbec první milost. "Byl to vážně nemocný člověk, dopustil se méně závažného trestného činu," řekl. Kajínkovi milost neudělí, ale je pro obnovu procesu před jiným než plzeňským soudem.

17:02 - Vedoucí mykologického kroužku Blovice Václav Červený se zeptal na prezidentův vztah k houbám. "Můj vztah k houbám je velice pozitivní, mám strašně rád smaženici. Řízky v trojobalu jsem dělal jen jednou a strašně jsem se upatlal. Rozeznávám dva druhy hub, jedlé a nejedlé. Suchohřib babka je jediná jedlá houba, kterou rozeznám, a proto všechny ostatní pokládám za nejedlé," odpověděl prezident.

16:58 - Prezident vyzval k dotazům tradičním "Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi." První člověk naráží na neobjektivitu médií. Prezident odkázal na server Mediaguru: "Nejméně čteným deníkem jsou Hospodářské noviny. V České televizi a Českém Rozhlasu jsou nejčastějšími hosty redaktoři Hospodářských novin. Stačí vám to?" usmál se Zeman.

16:52 - Prezident blahopřeje starostovi Blovic k jeho 15. výročí jeho zvolení a k tomu, že byl nedávno zvolen i starostou roku.  Omluvil se za pětiminutové zpoždění, které prý způsobilo právě ono příjemné povídání na radnici.

16:48 - Starosta Blovic Jan Poduška na úvod setkání řekl, že debata se zastupiteli byla užitečná. Hovořili o problémech malých měst a obcí.

16:45 - Také v Blovicích čeká na vzácnou návštěvu plný sál. Lidé sedí i stojí, obsadili také balkon. Na stole na podiu je už připraveno dárkové balení piva z Letin, jež přezident dostane.

16:28 - Prezident se právě a blovické radnici baví se zastupiteli a lidé mezitím vcházejí do lidového domu, kde za 15 minut začne setkání s hlavou státu. Fronta se táhne až na ulici, protože občané před vstupem do sálu podstupují prohlídku.

Přečtěte si více o návštěvě prezidenta v Klatovech ZDE.

15:38 - Po posledním dotazu a odpovědi věnované novinářům, dostal prezident dar, který mu bude připomínat Chlumčany - jeho portrét na velké keramické dlaždici, formát 60 x 60 centimetrů, s dobou životnosti 100 let. Šéf protokolu navrhuje, abych tuto dlaždici věnoval své ženě do její koupelny," poděkoval Zeman. Setkání v Clumčanech skončilo a prezidentská kolona se rozjela do Blovic.

15:30 - Jednatel keramičky se prezidenta zeptal, čím jsou obloženy toalety na Hradě. "Musím se přiznat, že toaleta na Pražském hradě, na kterou chodím, je toaleta, která není obložena vašimi obkladačkami. Ale zato jsou na jejích stěnách zbytky fresek ze 17. století," přiznal prezident. Jednatel zareagoval, že plzeňský Krajský úřad je obložen jen jejich výrobky, a Zeman ocenil, že si dělá reklamu i při návštěvě prezidenta. "Ale kdybych sebekrásnějšími obkladačkami obložil fresky ze 16. nebo 17. století, tak mě památkáři zabijou," řekl prezident.

15:18 - "Vaše výrobky se často stávají ozdobou architektonických klenotů, ať už vily Tugendhat nebo dalších secesních staveb. Nevyrábíte kulomety, nevyrábíte náboje. Vyrábíte něco, co se sice dá vyhodit do vzduchu, ale co by se vyhazovat nemělo," pochválil prezident zaměstnance keramičky, do níž prý přijel proto, že je úspěšná.

15:06 - Začalo setkání se zaměstnanci. Prezidenta na něj doprovodil jednatel společnosti Roman Blažíček. Ten také řekl, že posledním prezidentem na návštěvě v Chlumčanech byl Ludvík Svoboda.

14:57 - Na Miloše Zemana čeká zaplněná jídelna chlumčanského závodu. Odhadem je u 300 lidí, a to jednak v pracovním oblečení, ale také v civilu.

14:38 - Prezident již několik minut za zavřenými dveřmi debatuje s vedením firmy Lasselsberger. Poté ho čeká krátké setkání se zaměstnanci.

14:13 - Důležitá návštěva dokončila asi hodinovou prohlídku atomového muzea a tím končí i dnešní program první dámy. Podle jejích slov byla prohlídka neskutečně zajímavá. V muzeu se Ivana Zemanová podepsala do kroniky a na zeď, kam se podepisují významné návštěvy.

První dáma Ivana Zemanová a Petra Šlajsová, manželkou hejtmana Plzeňského kraje, navštívila Atom muzeum v Míšově.

13:55 - Prezident Miloš Zeman opustil Klatovy a je na cestě do Chlumčan na jižním Plzeňsku. Zde navštíví závod společnosti Lasselsberger.

13:17 - V brdském Atom muzeu Javor 51, které vzniklo v bývalém skladu jaderných hlavic, si první dáma prohlédne expozice věnované studené válce, ale také mírovému využití jaderné energie. Na fotografie z muzea se podívejte ZDE.

12:28 - První dáma se právě přesouvá z Kladrub do Míšova, kde navštíví Muzeum zabývající se jadernou atomovou válkou. V bunkru si Ivana Zemanova vyzkoušela například mířit kulometem, točit ventilátorem a pozorovala okolí periskopem. Zajímalo ji, kde se periskopy vyráběly.

12:11 - Prezidentská kolona se přesouvá ke klatovskému hotelu Centrál, kde je naplánovaný slavnostní oběd s významnými osobnostmi kraje a starosty obcí. Kuchaři pro Miloše Zemana připravili čtyřchodové menu, na němž nechybí tradiční ovar nebo kančí medailonky se šípkovou omáčkou. Více o přípravě slavnostního menu čtěte ZDE

12:03 - Po besedě, kterou Miloš Zeman zakončil anekdotou o něm a Václavu Klausovi v pekle, následovalo předání daru. Prezident dostal perník se znakem Střední školy zemědělské a potravinářské, který studenti vyrobili. 

12:00 - První dáma právě absolvuje prohlídku objektu lehkého opevnění ve vojenském oblečeni. Paní Zemanovou dnes opět doprovází manželka hejtmana Plzeňského kraje Petra Šlajsová. Důležitou návštěvu provází Petr Petr, zástupce muzea československého opevnění.

11:53 - V sále přibývá otázek na uprchlíky. Ředitel školy se Miloše Zemana zeptal, jaký má názor na technické vzdělávání. Při odpovědi na jednu z dalších otázek se prezident přidal ke kritice sněmovny.

11:41 - Ředitel Střední školy zemědělské a potravinářské se prezidenta zeptal na jeho názor na regionální potraviny. Dalším tématem bylo například legální držení zbraně nebo uprchlická krize. Studenti se zatím moc neptají.

11:36 - Prezident řekl, že nebude odpovídat na otázku přečtenou z papíru.

Prezident Miloš Zeman během besedy se studenty v Klatovech

11:26 - Miloš Zeman právě v sále Střední školy zemědělské a potravinářské zahájil besedu se studenty.

11:08 - Ivana Zemanová právě odjíždí z plzeňského hotelu Golden Fish do Kladrub, kde si prohlédne Muzeum československého opevnění.

11:03 - Ačkoli beseda se studenty začně až za dvacet minut, sál je nyní již zcela zaplněný.

10:55 - Na setkání s žáky klatovských středních škol, které by mělo začít v 11:25, už dorazily první dvě třídy. Na plánované besedě se studenti, kterých by mělo být 250, budou moct prezidenta zeptat na cokoliv, co je zajímá. Většinu míst obsadí studenti Střední školy zemědělské a potravinářské. Více ZDE.

10:47 - Prezident Miloš Zeman právě dorazil do Klatov. Nejprve je na programu schůze s řediteli škol.

10:37 - První dáma  Ivana Zemanová před polednem zavítá do Muzea československého opevnění v Kladrubech. Během návštěvy si prohlédne dvě pevnůstky, které se nacházejí v Kladrubech poblíž kláštera. Pro správce bunkrů, jež patří mezi ty nejzachovalější v České republice, to je prý veká čest. Více ZDE.

10:10 - Prvním místem, kam prezident v úterý dorazí, bude Střední škola zemědělská a potravinářská v Klatovech. Příjezd je naplánován na 10:40.

První část úterního programu stráví Miloš Zeman v Klatovech. Krátce po půl jedenácté ho čeká setkání s vedením Střední školy zemědělské a potravinářské a s vybranými řediteli středních škol v kraji. 

Úterní proram prezidentského páruPrezident
10:40 Střední školy zemědělská a potravinářská Klatovy – setkání s vybranými řediteli středních škol
11:25 setkání se studenty
12:15 oběd s významnými osobnostmi Plzeňského kraje a starosty v hotelu Centrál Klatovy
14:15 návštěva chlumčanského závodu společnosti Lasselsberger
16:00 návštěva Blovic, od 16:40 setkání s občany v Lidovém domě
17:15 podpir prezidenta do pamětní knihy města Blovice

První dáma
11:25 návštěva Muzea čs. opevnění Kladruby
13:00 prohlídka ATOM Muzea v Míšově