On-line rozhovor najdete ZDE

Před rokem by nikoho z nás nenapadlo, že se koronavirus stane součástí našich životů na tak dlouhou dobu. První pacient s potvrzeným onemocněním covid-19 byl ve FN Plzeň hospitalizován 10. března 2020. Při podzimní vlně bylo nejvíce pacientů 2. listopadu 2020, a to 222 hospitalizovaných covid pozitivních nemocných. Nyní, v této vlně, evidujeme zatím číslo ještě vyšší – ve středu 24. února to bylo 254 pozitivních pacientů. Situace ve FN Plzeň je skutečně vážná. Odkládají se plánované výkony, uzavírají se některá oddělení, na covidových pracovištích pracují lékaři z celé nemocnice, pomáhají studenti vysokých a vyšších odborných škol i dobrovolníci a všichni jsou extrémně vyčerpaní a frustrovaní z toho, že nevidí konec.

close Situace ve Fakultní nemocnici Plzeň. info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Situace ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Obrovskou vzpruhou a motivací jít dál je pro všechny zdravotníky podpora veřejnosti. Každý děkovný dopis nebo dárek jsou přijímány s obrovskou pokorou, a i kdyby vykouzlily jen úsměv na tváři pod rouškou a ochranným štítem, mají smysl. Nezbývá nám než být pozitivní (v tom dobrém slova smyslu), otevřít oči, zapojit rozum a věřit, že díky očkování a zodpovědnosti každého z nás pandemii zvládneme.

close Situace ve Fakultní nemocnici Plzeň. info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Situace ve Fakultní nemocnici Plzeň.

Na sociálních sítích se občas objevují informace, které popírají skutečný stav v nemocnicích, či jejich autoři nevěří tomu, že zdravotnictví může v brzké době zkolabovat.

Zajímá Vás aktuální dění v plzeňské fakultní nemocnici? Máte otázky k testování nebo očkování? Ptejte se ředitele FN Plzeň MUDr. Václava Šimánka, Ph.D., tento týden od úterý 2. března do čtvrtka 4. března na našem webu. Na vaše otázky bude odpovídat v pátek 5. března od 10 hodin.

On-line rozhovor najdete ZDE