VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ON-LINE: Je dobojováno, vítězství slaví ANO

Plzeňsko - Lidé v Plzni a na Plzeňsku si volili nové zastupitele na další čtyři roky.

10.10.2014 19
SDÍLEJ:

Volební štáb ANO v PlzniFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Vážení čtenáři, on-line je u konce, děkujeme za pozornost. 

23:33 - Ačkoli je ANO vítěz voleb, žádné velké oslavy se nekonají, už krátce po oznámení výsledků se členové a příznivci rozcházejí domů. „Panuje lehké zklamání z té nejistoty, co bude následovat. Všichni si spočítali, že vyjednávání nebudou snadná," řekl jeden z členů hnutí. Pavel Šrámek ještě teď svolal první neformální schůzi zastupitelského klubu ANO na plzeňské radnici. Novinářům předtím řekl, že osloví všechny strany a bude chtít znát jejich priority. Jediný, s kým odmítá koalici, je KSČM. „Povolební vyjednávání začnou už v neděli," řekl Šrámek.

23:26 - Bitva o plzeňskou radnici trvala opravdu až do posledního okamžiku, nakonec slaví vítězství nováček na politické scéně. Hnutí ANO 2011 získalo v konečném součtu necelých 18 procent hlasů. Jen o půl procenta za ním skončilo překvapivě ODS, té přitom předvolební průzkumy přitom předpovídaly i o 10 procent. "Jsem přesvědčen, že jsme faktickými vítězi voleb v Plzni," radoval se primátor Martin Baxa, který získal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Lehké zklamání nakonec zažívá ČSSD, ta skončila až třetí s 16,5 procenty. Přímo rozčarování však čišelo z TOP 09 a Občanů Patriotů s mnoha známými tvářemi, ani jeden z těchto subjektů se nedostal přes 10 procent. Do zastupitelstva nakoukne ještě KDU ČSL a komunisté, naopak Pravá volba pro Plzeň pětiprocentní hranici nezdolala. Výsledky degraduje nízká volební účast, platně vyplněný arch odevzdalo pouze 33 procent voličů.

Volební štáb ANO v Plzni23:24 - „Bylo to těsné, ale vyhráli jsme. Je to obrovský úspěch vzhledem k tomu, že se poměřujeme s takovými šíbry jako ODS či ČSSD," řekl krátce po ohlášení definitivních výsledků lídr ANO 2011 Pavel Šrámek. Znovu připomněl, že volební účast byla opravdu malá. Plzeňský volič podle něj rezignoval a řekl si, že nemá cenu chodit k volbám. „Na nás teď je, abychom je přesvědčili, že to cenu má. Chci, aby za čtyři roky přišlo k volbám šedesát procent lidí. Pokud znovu přijde jen třicet procent, bude to naše chyba," dodal.

23:18 - V nejmenším plzeňském obvodu Malesice vyhrála slaví těsné volební vítězství KDU-ČSL v čele s dosavadním starostou Miroslavem Cudlmanem. V devítičlenném zastupitelstvu budou mít lidovci čtyři mandáty, stejný počet křesel obsadí i nezávislí a to deváté zbylo na ODS.

22:52 - Šestý městský obvod ovládlo hnutí ANO 2011 s místním lídrem Jaromírem Janouškem, které získalo v Liticích téměř 46 procent hlasů. V 11členém zastupitelstvu tak získalo pět křesel, šest dalších si rovným dílem rozdělí SNK PRO Litice a téměř stejně znějící Sdružení nezávislých kandidátů LITICE.

22:37 - Primátor Martin Baxa řekl, že faktickým vítězem je v Plzni ODS. "Jsem o tom přesvědčen a chci poděkovat za podporu. Získal jsem také největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů na primátora. Budeme usilovat o to, abychom vytvořili takovou koalici, která bude příští čtyři roky úspěšně město spravovat," prohlásil Baxa.

22:05 - Stále chybí čtyři volební okrsky, hnutí ANO slíbilo krátkou tiskovou konferenci po sečtení posledního hlasu. Z velkých obvodů už je jasno na Doubravce, přítomní už vymýšlí, jak by se mohlo vyvíjet vyjednávání ve čtvrtém obvodě – kdo s kým by mohl vytvořit koalici.

21:57 - Strobach to dokázal -Tři měsíce stačilo sdružení kolem současného starosty Jiřího Strobacha, aby po odchodu z ODS dokázalo zvítězit v centrálním městském obvodu. Sdružení Jiří Strobach – náš starosta získalo přes 15 procent hlasů, těsně tak předstihlo druhé sociální demokraty (14,7) a třetí ANO – 14,3. Oslabená ODS na trojce dostala těsně pod 10 procent, stejně jako zklamání komunálních voleb v Plzni – TOP 09.

21:50 - Aschenbrennerova ODS ovládla znovu Slovany. Druhý městský obvod budou znovu pravděpodobně spravovat místní občanští demokraté. ODS na Slovanech získalo téměř 25 procent hlasů, koaličním partnerem se stane ANO (16,8) nebo ČSSD(15). K volbám na Slovanech přišla pouze třetina oprávněných voličů.

21:45 - Na Doubravce vyhráli socialisté. Vládnoucí socialisté ve čtvrtém městském obvodu mohou slavit, voliči jim přisoudili nejvíc hlasů (20,36%). Nováček ANO dostal 16,49 procent hlasů, ODS 13,47. Do 25členného zastupitelstva se dostala ještě KSČM 9,59%, TOP 09 9,72, Patrioti s 8procentní podporou a Společně pro Plzeň s 5,16%.

21:40 - Nálada ve štábu TOP 09 není příliš radostná. „Jsme zklamaní, čekali jsme samozřejmě lepší výsledek. Mrzí mě, že jsme nepřesvědčili více voličů, aby přišli a dali nás hlas," okomentoval situaci krajský předseda Ondřej Ženíšek.

21:38 - Okresy Plzeň-sever a Plzeň-jih jsou zhruba od půl desáté stoprocentně sečteny. Nejdéle ze všech obcí se čekalo na severoplzeňský Vochov, kde nakonec zvítězila kandidátka PROVOCHOV. Získala šest zastupitelských postů z celkových devíti. Kandidátku vedl současný starosta a legenda československého ledního hokeje Bohuslav Ebermann.

21:32 - Lochotínské zastupitelstvo obsadí Babylon politických stran. Domluvit se na něčem zásadním bude asi v prvním městském obvodu téměř nemožné. Do 27 členného zastupitelstva totiž nejspíš (sečteno 97% okrsků) zasedne hned 10! subjektů. Vedoucí dvojice je jasná. Vedoucí ČSSD se starostou Brabcem a podporou 18,5% voličů stíhá ANO se ztrátou dvou procent. Poté však následuje osm stran a hnutí, které přelézají pětiprocentní hranici, ale nad 10 se nedostanou. TOP 09 získalo 9%, KSČM 9,5. Zklamaní jsou asi Občané pro Lochotín - ti mají 5,8%, méně než ODS, odkud odešli. Šest procent překročili Patrioti a nad hranou pěti procent se potácejí KDU-ČSL, Veřejné zájmy a Společně pro Plzeň.

21:16 - Poslední mimoplzeňské město – severoplzeňský Kaznějov – je sečteno. Šest křesel v zastupitelstvu získalo Sdružení nezávislých kandidátů Nezávislí pro Kaznějov, pět křesel ČSSD se současným starostou Petrem Sýkorou, dva mandáty voliči přidělili ANO 2011, po jednom křesle získala KSČM a také Sdružení politické strany Občanská demokratická strana a nezávislí kandidáti.

Volební štáb ČSSD21:15 - O post senátora se utká starosta s ředitelem nemocnice. Je hotovo, rozhodnuto. V senátních volbách pro obvod Plzeň-město ještě zbývá sečíst čtyři procenta okrsků, ale už teď je jasné, že do druhého kola souboje o senátní křeslo, které proběhne příští víkend, postupuje starosta Slovan, občanský demokrat Lumír Aschenbrenner (24,5%) a sociální demokrat, a také šéf plzeňské fakultní nemocnice Václav Šimánek (21,5%). Miloslava Rutová z hnutí ANO 2011 skončila třetí se ziskem 19 procent, čtvrtý Ladislav Cabada, nominovaný TOP 09, obdržel 14,36 procent hlasů. Vítěz druhého kola získá senátorské místo po sociálním demokratovi Jiřím Bisovi. Lístek se jménem senátora vhodilo do urny přes 32 procent voličů.

21:14 - Lídr hnutí ANO Pavel Šrámek pije celý večer nealko. "Tvrdý alkohol vůbec nepiju," řekl. Sčítání se blíží do finiše. "Jsme v cílové rovince a ve sprintu jsem byl vždycky dobrý. Martin Baxa moc velký sportovec není, je spíš takový kulturní atašé," žertuje Šrámek. O svém vítězství nepochybuje.

21:05 - V Malé ulici v Plzni hodnotí svůj výsledek Občané patrioti. "V Plzni je velkým překvapením výsledek ODS a také výsledek Jiřího Strobacha na třetím městském obvodě. Je vidět, že bylo příliš mnoho subjektů, které ve volbách kandidovaly a odebíraly procenta celku. Z naším výsledkem příliš spokojeni nejsme a doufáme, že se to ještě vylepší ve velkých okrscích," uvedl Jan Michálek. Podle advokáta Ludvíka Rösche je možné, že se může zopakovat koalice ODS a ČSSD. "A přiberou si k tomu někoho menšího," dodal Rösch s tím, že se ukázalo, že lidé v Plzni zřejmě žádnou velkou změnu nechtěli.

Členové Společně za Plzeň sledují průběh sčítání v kavárně Inkognito. Na snímku lídr Petr Vaněk20:59 - Členové hnutí Společně za Plzeň, což je koalice Plzeňské aliance, České pirátské strany, politického hnutí Změna, Starostů a nezávislých a Strany zelených, pozorují v kavárně Inkognito průběh sčítání velmi netrpělivě. Neustále totiž balancují na pětiprocentní hranici, které musí dosáhnout, aby se alespoň někdo z nich na plzeňskou radnici dostal. „Sledujeme, ani nedutáme," řekl s napjatým úsměvem lídr Petr Vaněk.

20:54 - U ČSSD vládne více než poklidná atmosféra. Místy je v místnosti, kde je kolem čtyřiceti lidí, téměř ticho. S největším napětím přítomní sledují výsledky ve třetím obvodě, kde stranu od vedoucího Jiřího Strobacha dělí jen něco málo přes sto hlasů. Většinu přítomných děsí představa vysokého počtu stran a hnutí, jež se probojují na velkou radnici i na Lochotín .

20:49 - Nálada ve štábu ANO se zase na chvíli pozvedla, toto hnutí zase předstihlo ODS. „Jsou to nervy, rozhodne asi opravdu až poslední volební okrsek," říkají.

Lídr kandidátky do městského zastupitelstva Pavel Šrámek a kandidátka do Senátu Miloslava Rutová20:36 - Ve štábu hnutí ANO se zatím příliš neslaví, tvoří se jen hloučky po celé restauraci, někteří se přesunuli k baru. Většina diskutuje nad výsledky a sledují vývoj sčítání. „Být druzí na Doubravce je dobrý výsledek vzhledem k tomu, že jsme tu poprvé," říká jeden z přítomných. Lídr kandidátky Pavel Šrámek sice připustil, že bude na oslavu šampaňské a panáky, ale hned tak to nebude. „Slavit se začne s posledním sečteným hlasem," řekl. A to může být klidně až kolem půlnoci.

20:29 - S velkým odstupem před svými konkurenty zvítězila v Přešticích TOP 09. Strana, kterou do voleb vedl Karel Naxera, dostala 27,97 % hlasů. O více než polovinu hlasů méně (12,04 %) získal Občanský hlas-hnutí nezávislých současného starosty Antonína Kmocha. Koalice bude minimálně tříčlenná, protože mandáty se roztříštily mezi všech devět kandidujících stran.

20:09 - Písničkář Jaroslav Samson Lenk se do zastupitelstva Starého Plzence tentokrát nedostal. Šest křesel získalo Sdružení starostové a nezávislí vedené starostkou Vlastou Dolákovou, čtyři Volba pro Starý Plzenec a Sedlec, po dvou křeslech voliči přidělili Nestraníkům a KSČM, jedno křeslo získala ČSSD stejně jako Nestraníci s KDU-ČSL a ODS a také TOP 09.

20:02 - Ve 20:00 hodin už je sečtena většina severního i jižního Plzeňska. Z Plzně-severu ještě schází Kaznějov a Vochov, z Plzně-jihu Přeštice.

20:01 - Vláda Petra Otáska v Křimicích končí. Před čtyřmi lety dostalo SNK – Sdružení občanů Křimic v čele s nynějším starostou Petr Otáskem 75 procent hlasů, teď se musí spokojit pouze s třetinovou podporou (36,29%). A také s tím, že je předstihla Plzeňská Aliance Křimice s podporou TOP 09, která dosáhla na 49 procent. Aliance v 11členném zastupitelstvu získá 6 křesel (lídr Vít Mojžíš), Otáskovci 4, zbylé 1 místo přísluší Občanům Patriotům.

19:42 - Do volebního štábu ČSSD už dorazil také kandidát do senátu Václav Šimánek. Pravděpodobný postup do druhého kola ho těší, sčítání výsledků během prvního kola příliš nesledoval. "Výsledky hlídala manželka, já jsem si hrál s dětmi," uvedl Šimánek s tím, že ve druhém kole budou oba kandidáti opět začínat od nuly. "Vidím to padesát na padesát," řekl Šimánek. Martin Zrzavecký naopak s napětím sleduje měnící se výsledky na velkou radnici, kde se na čelních příčkách střídá Ano, ČSSD a ODS. "Úspěch Ano jsme na základě předvolebních průzkumů očekávali, ale úspěch ODS je velkým překvapením," říká Zrzavecký, podle nějž v kampani mohla straně pomoci i osobnost primátora Martina Baxy. Velkým překvapením je pro všechny přítomné i úspěch Jiřího Strobacha ve třetím obvodě. "Málokdo by věřil, že tři měsíce po odchodu z ODS dokázal vybudovat tak silné hnutí, které v tuto chvíli vítězí," myslí si Zravecký. Na Slovanech podle něj zase nadále trvá kult Lumíra Aschenbrennera.

19:40 - Do Restaurace U Lochoty dorazil i šéf Hospodářské komory Miloslav Zeman, nezávislý kandidát u hnutí ANO 2011 do městského zastupitelstva. I on je překvapen nevídaným úspěchem ODS. „Je to jednak osobou Martina Baxy, ale také tím, že se strana zbavila kmotrů. Navíc dostala docela na frak a lidi mají rádi takové ty ochranitelské tendence," míní Zeman. Dodal, že bude ještě velmi zajímavé sledovat sestavování vlády na velké radnici. Zemana překvapil i nízký procentuální zisk Občanů patriotů, čekal, že i díky rozsáhlé kampani získají 13-14 procent, hnutí má ale zatím zhruba polovinu.

19:29 - Chvíli to vypadalo na překvapení, po sečtení 70 procent okrsků v obvodě Plzeň – město je ale nejspíš o dvou postupujících do druhého kola senátního klání rozhodnuto. Starosta Slovan Lumír Aschenbrenner si stále drží s 24,19procentní podporou dostatečný náskok před druhým v pořadí, socialistou Václavem Šimánkem. Ten už ze sebe setřásl hrozbu nečekané porážky – má 21,39 procent a hlavně náskok 400 hlasů před třetí v pořadí (a první poraženou) Miloslavou Rutovou, která zatím dosáhla na 19,5 %.

19:24 - Lochotín a Doubravku ovládají socialisté, trojce velí Strobach a na Slovanech vede ODS s AschenbrenneremLumír Aschenbrenner Už téměř dvě třetiny okrsků má spočítaný první plzeňský obvod. A zatím mohou opatrně slavit ´lochotínští´socialisté s 20,5procentní podporou. ANO tady má 17 procent, ODS necelých 13.

Na dvojce si vedou tradičně dobře občanští demokraté s populárním starostou Lumírem Aschenbrennerem. ODS tam má 21,5 procenta, socialisté 17, ANO 16,28, komunisté jsou těsně pod 10 procenty.

Třetí městský obvod je po sečtení 40procent okrsků velmi vyrovnaný. Zatím těsně vede hnutí současného starosty Strobacha s 15 procenty, o jeden bod méně má ANO a ČSSD. ODS má 9,9 procenta.

Ve čtvrtém městském obvodu vede jasně ČSSD (22,5), následovaná ANO (17,2), ODS má necelých 13 procent. Ani na Doubravce se přes 10 procent nevyšplhala TOP 09.

19:17 - "Jsem velmi napjatý, ale už teď je zjevné, že výsledek ODS v Plzni je veliký úspěch. Já jsem říkal, že to jsou nejtěžší komunální volby, a prokázalo se, že Plzeňané oceňují práci, kterou jsem na radnici odvedl společně s kolegy z ODS," komentuje aktuální výsledky primátor Martin Baxa.

19:16 - Obyvatelé jihoplzeňského města Kasejovice rozhodli takto: Sedm křesel pro Starosty a nezávislé vedené dosavadní starostkou Marií Čápovou, čtyři křesla Sdružení občanů města Kasejovice, tři křesla pro Pro Kasejovicko a jedno pro sdružení Občané pro kvalitu života.

19:13 - Ve štábu TOP 09 se v současnosti nachází přibližně 30 lidí, již stále sledují průběžné volební výsledky a komentují je. I když je atmosféra přátelská, je cítit mírné zklamání. Naopak optimističtěji hodnotí průběžné výsledky senátních voleb kandidát Ladislav Cabada. „Očekával jsem, že právě my čtyři budeme na předních místech. Dramatická změna v pořadí už zřejmě nepřijde," uvedl Cabada. Ten ještě před tím, než dorazil do štábu, trávil sobotu ryze pracovně – učil.

19:11 - V městské části Malesice těsně vyhrála KDU-ČSL před SNK Devátý obvod. Lidovci získali čtyři mandáty, SNK Devátý obvod tři. ODS a NK Pro Malesice a Dolní Vlkýš po jednom. V povolebním vyjednávání bude důležité, ke komu se přikloní ODS a NK Pro Malesice a Dolní Vlkýš.

19:06 - Pavel Šrámek, lídr hnutí ANO 2011, přiznal, že ho překvapuje úspěch ODS. Ta v 19 hodin poprvé v Plzni vede – sečteno je 63 procent hlasů. „Vím, že je Plzeň pravicová a čekal jsem, že tu ODS bude mít hodně. Ale že by opravdu vyhrála? To by mě překvapilo," neskrýval údiv Šrámek. Přesto věří, že v Plzni ještě může vyhrát. V případě, že by se stal primátorem, složí poslanecký mandát. A co říká na možnost, že by se ČSSD a ODS znovu domluvily a uzavřely velkou koalici, čímž by ANO úplně vyšachovaly ze hry? „Stát se může cokoliv," dodal Šrámek.

19:05 - Spálené Poříčí hlásí vítězství Sdružení nezávislých Spálenopoříčska – kandidátku, jež získala šest křesel, vede současný starosta Pavel Čížek. Na druhém místě skončilo se čtyřmi zastupiteli ANO 2011, po dvou křeslech obsadí Nezávislí pro Spálenopoříčsko a KSČM, poslední křeslo zbylo na ODS.

19:04 - V Plzni vede ODS nad ČSSD i ANO. Ozývá se první potlesk a chladí se sekt v lednici. "Neuvěřitelné," primátor Martin Baxa.

18:55 - Je spočtena polovina hlasů v Plzni. ANO 2011 se zatím o prvenství střídá s ČSSD. „Při tak nízké volební účasti, jako je letos, je prozatímní výsledek pro ANO úspěch," řekl Deníku lídr hnutí v Plzni Pavel Šrámek s tím, že lidé rezignovali na komunální politiku. To, že volit přišla jen přibližně třetina voličů, považuje za tristní. Je ale přesvědčen, že ANO 2011 ještě naskočí hlasy. „Spoléhám na velké obvody, tam jsme stavěli kandidátky, na rozdíl od většiny menších plzeňských obvodů," dodal. „Lidi mají pocit, že už nelze nic změnit. Nedivím se jim, je to výsledek politiky, která tu až dosud byla," řekl Šrámek. Upozornil, že se stále nepovažuje za tradičního politika a tohle je pro něj úplně nový svět.

Volební štáb ČSSD18:54 - Občanští demokraté si překvapivě velmi dobře vedou v bitvě o velkou plzeňskou radnici. Jejich podpora osciluje kolem16 procent a jen těsně před nimi je ČSSD a hnutí ANO. K úspěchu ´profláklé modré ptáky´ táhnou populární osobnosti strany – primátor Martin Baxa a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner. Už teď dostali od voličů 3688, resp. 3206 hlasů. Konkurovat jim může už pouze jejich stranický kolega Jiří Šneberger (3187). V hnutí ANO pak je nejoblíbenější trojka na kandidátce Ivana Mádlová s 3247 hlasy, žebříček sociálních demokratů vede lídr Martin Zrzavecký (3004). (údaje: 18:38)

18:50 - Také nejmenší severoplzeňská města už hlásí hotovo. V Úterý získali tři křesla kandidáti Nové cesty pro živé Útersko, na zbylých šest usednou nezávislí kandidáti. Ve Všerubech získali dvanáct křesel Nezávislí a ODS, zbylá tři obsadí Sdružení nezávislých kandidátů pro Chrančovice, Chrástov, Klenovice, Kokořov, Popovice, Radimovice a Všeruby.

18:45 - Voliči v Nepomuku rozdali zastupitelům karty zajímavým způsobem. Kandidátce ČSSD se současným starostou Václavem Kovářem přidělili tři mandáty, ovšem stejný počet křesel získala ještě tři další uskupení – ANO 2011, Zelená pro Nepomuk a Sdružení nezávislých pro Nepomuk. Spolu s nimi v zastupitelstvu zasedne jeden člověk za Pro Nepomuk, o.s., jeden za KSČM a jeden za Sdružení ODS a nezávislých kandidátů Nepomucka.

18:36 - Město Touškov je zatím prvním městem z Plzeňska, kde zvítězilo hnutí ANO 2011. Získalo čtyři mandáty. Kandidátka Máme rádi Touškov vedená současnou starostkou Vilmou Kunešovou je se třemi mandáty až druhá, TOP 09 a Pro město společně! získaly po dvou křeslech, po jednom zastupiteli touškovští voliči vybrali z kandidátek KSČM, Sdružení KDU-ČSL a nezávislých kandidátů a z kandidátky Nezávislí.

18:35 - Přítomní ve štábu ANO rozebírají u sklenky vína možná nečekaný úspěch hnutí starosty třetího obvodu Jiřího Strobacha. Právě to předběhlo ANO 2011 v tomto obvodě, zatím je první. „Sebral hlasy ODS, ČSSD i TOP 09," uvažují. Před hnutím Andreje Babiše už jsou v největším plzeňském obvodě i sociální demokraté. I tak tu ale panuje dobrá nálada, proběhly už i nějaké panáčky na baru.

18:34 - V jihoplzeňských Blovicích podle očekávání i tentokrát zvítězila ODS. Se starostou Janem Poduškou v čele získala šest mandátů. Po dvou křeslech si rozeberou KSČM, ANO 2011 a Alternativa, jednoho kandidáta do zastupitelstva vyšlou ČSSD, Starostové a nezávislí a TOP 09.

18:31 - Ve štábu ČSSD výsledky sleduje už kolem padesáti straníků, mezi nimi i senátor Jiří Bis, hejtman Václav Šlajs či radní pro kulturu Eva Herinková. Nadšení ze získaných hlasů se zde střídá se střídmým konstatováním, že je zatím sečteno málo hlasů. Eva Herinková odhaduje, že k sestavení koalice nejen na velké radnici budou potřeba alespoň tři subjekty. Vysílání České televize už je nějakou dobu vypnuto, výsledky se sledují jen na projekci z webu volby.cz. Přítomní se občerstvují nejčastěji pivem, kávou a kofolou. V hrnci je připravený i guláš, na který zatím ale nedošlo.

18:22 - Starosta centrálního obvodu Jiří Strobach sleduje průběžné výsledky na úřadě městského obvodu. Po sečtení necelé třetiny hlasů do zastupitelstva obvodu jeho hnutí, Jiří Strobach – náš starosta, vítězí (15,08 %). Strobach nechtěl dosavadní výsledky komentovat. Nicméně doufá, že jeho hnutí dopadne dobře.

18:21 - V sídle ODS jsou skoro se 17% pro občanské demokraty v Plzni velmi spokojeni. "Je to o dobrých starostech, k nim počítám i primátora Baxu," řekl šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger. Do sídla ODS dorazil před 18. hodinou krajský místopředseda ODS Roman Jurečko.

18:09 - "Mílo, nevzdávej to. Bylo to o padesát hlasů a už je to jen o dvacet," uklidňuje kandidátku za ANO Rutovou jeden z přítomných. Ta je zatím třetí, v těsném závěsu za Václavem Šimánkem. Navíc je sečteno pouze 30 procent hlasů

18:08 - Rovněž severoplzeňské Kralovice patří po sečtení všech hlasů k městům, kde zvítězila kandidátka současného starosty, v tomto případě Za Kralovice, živé město vedená Rudolfem Salfickým. Připadlo jí šest křesel. Tři zastupitelé vzejdou z Volby pro aktivní využití volného času, dva z ODS, KSČM a ČSSD.

17:59 - V souboji o místa na plzeňské radnici si zatím vedou nejlépe tři velké politické subjekty a je to klání nanejvýš vyrovnané. Podle očekávání vedou sociální demokraté (18,35% hlasů) následováni hnutím ANO (17,97). Jako klíště se jich ale drží občanští demokraté s minimální ztrátou (16,32). Právě ODS přitom měla podle předvolebních průzkumů propadnout a neměla dosáhnout ani 10procentní podpory. V současné chvíli by se do plzeňského zastupitelstva dostalo hned osm subjektů, za vedoucí trojicí zeje ale hluboká propast. Komunisté mají 8,5 % hlasů, ty následuje dvojice nejspíš velmi zklamaných. TOP 09 má jen 7,62 procentních bodů a Občané Patrioti s velkou enklávou známých osobností jsou na tom ještě hůř (6,32). Křesťanští demokraté jsou těsně nad šesti procenty, nad pěti procenty se ještě drží Společně za Plzeň. Zatím je sečtena čtvrtina volebních okrsků.

17:54 - Štáb ANO: Kandidátka do Senátu Miloslava Rutová trávila dnešek úklidem. „Žehlila jsem a uklízela. Po kontaktní volební kampani už to naše domácnost potřebovala," směje se jedna z osmičky kandidátů ve volebním obvodě Plzeň-město. Dodala, že neměla ani puštěnou televizi. „Zavolal mi kolega, že jsem druhá," řekla. V 17.45 je sečteno 22 procent hlasů a Rutovou přeskočil Václav Šimánek. „Tak už mě předběhl," vzdychla Rutová. Ostatní ji uklidňují, že je zatím sečteno jen málo hlasů. Je ale vidět, že by případnou prohru Miloslava Rutová jako tragédii nebrala.

17:53 - V Horní Bříze obhájil vítězství dosavadní starosta Vojtěch Šedivec. Jeho Sdružení nezávislých kandidátů volilo 48,95 % voličů. Na druhém místě skončilo Sdružení nezávislých kandidátů (23,59 % hlasů) vedené místostarostou Zdeňkem Procházkou. Šedivcovo sdružení získalo 11 křesel z 21 a v zastupitelstvu bude mít většinu. TOP 09 (8,99 %) a KSČM (10,14 %) dostaly po dvou mandátech a ČSSD (8,32 %) jeden.

17:46 - Také v Dobřanech je dobojováno. Aktivní Dobřany s podporou Mladí pro Dobřany, jejichž kandidátku vedl starosta Marek Sýkora, zvítězily a získávají sedm míst v zastupitelstvu. Po dvou zastupitelích mají ČSSD (kde je i místostarostka, krajská a senátorka Dagmar Terelmešová), Otevřené město Dobřany a také ODS, jeden zastupitel vzejde z řad KSČM a jeden ze Sdružení nezávislých Dobřany.

Volební štáb ČSSD17:36 - V sídle TOP 09 je přibližně patnáct lidí. Přítomen je například krajský předseda strany Ondřej Ženíšek a kandidát do Senátu Ladislav Cabada. Členové i příznivci TOP 09 upřeně pozorují průběžné volební výsledky. „Zatím je předběžné cokoli hodnotit, uvidíme později," sdělil krátce Ženíšek. Do místnosti právě přišel režisér a herec Antonín Procházka.

17:30 - Nové zastupitelstvo severoplzeňských Plas bude velmi pestré. Pět křesel připadne ČSSD (se starostou Zdeňkem Hanzlíčkem), tři křesla Nezávislým pro Plasko, dvě křesla ODS, dvě KDU-ČSL a dvě sdružení MY, jedno křeslo zbylo na TOP 09.

17:21 - Zasedací místnost, kde se sešlo ČSSD je ve třetím patře budovy. Cestou po schodech zde straníci míjí nástěnku s nápisem: chovej se líp, budeš šťastnější.

17:20 - V Černicích zvítězila ČSSD, stejně jako v minulých volbách.

17:18 - Členové a příznivci hnutí ANO 2011 sledují výsledky v restauraci u Rytíře Lochoty na Lochotíně. Volební studio ČT je tu promítáno na dvou obrazovkách, v místnosti sedí a postává asi 20 lidí, další jsou ve vedlejším salonku. Je tu i lídr kandidátky Pavel Šrámek či kandidátka do Senátu Miloslava Rutová. Ta po svém příchodu všechny přítomné podělila čokoládičkami se svou podobiznou, pozůstatek kampaně. „Vedeš," osloví jeden z přítomných Pavla Šrámka. Ten odvětí, že je spočítáno jen procento hlasů a nelze to tedy brát vážně. „Jsem nervózní," řekl Deníku Šrámek. Výsledek ANO na velkou radnici odhaduje kolem dvaceti procent.

17:15 - Sčítání senátních voleb je teprve na počátku (v obvodu Plzeň – město se zatím sečetly výsledky pouze v 8 procentech okrsků), přesto se zatím z 2600 platných hlasů vynořuje zajímavý souboj o senátní křeslo. Vede zatím favorit – Lumír Aschenbrenner z ODS sesbíral necelých 27 procent, na druhém místě je ale trochu překvapivě kandidátka hnutí ANO Miloslava Rutová z 22 procenty. Do druhého kola by tak zatím nepostoupil sociální demokrat Václav Šimánek, nový ředitel Fakultní nemocnice v Plzni posbíral zatím necelých 19 procent platných hlasů. Naději ještě nemusí ztrácet čtvrtý v pořadí Ladislav Cabada, uchazeč o uvolněné místo v Senátu ČR navržený TOP 09 se blíží 14procentní podpoře. Ostatní kandidáti jsou hluboce pod 10 procenty. Účast v plzeňském obvodě je u sečtených okrsků slušná, lísteček se jménem odevzdalo přes 30 procent (31,69) lidí.

17:13 - Drtivou výhru zaznamenalo v Třemošné Sdružení nezávislých kandidátů, jehož lídrem je starosta Jaromír Zeithaml. Sdružení dostalo 82,72 % hlasů, což mu zajistilo 16 mandátů ze 17. Jeden mandát získala ODS (9,69 %), ČSSD a KSČM se do zastupitelstva města nedostaly.

17:08 - V severoplzeňském Manětíně zvítězili Občané pro rozvoj Manětínska se starostou Josefem Gilbertem Matuškou v čele. V zastupitelstvu usedne devět jejich členů. Přidají se k nim dva zastupitelé ze Sdružení nezávislých kandidátů – Za naše Manětínsko a další dva z Mladých pro Manětínsko.

17:07 - V sídle ODS je zatím prázdno, je tu jen pár členů. Přítomen je i primátor Martin BaxaObčané patrioti sledují výsledky v hospodě v Malé ulici. Lídr Marcel Hájek ale odjel před 17. hodinou do práce, má službu na záchrance až do neděle večer. Je tu hokejista Michal Dvořák, Jan Michálek, exprimátor Pavel Rödl nebo majitel kaváren Cross Café Jan Janák.

17:06 - Jiří Davídek, starosta Nýřan, je ve funkci od roku 1990 a zdá se, že bude i nadále. Jím vedené Sdružení nezávislých kandidátů Nýřany 2014 totiž v letošních komunálních volbách zvítězilo a do zastupitelstva severoplzeňského města usedne dvanáct jeho členů. Na druhém místě v Nýřanech skončila KSČM, z jejíž řad vzejdou tři zastupitelé, třetí je Sdružení ODS a nezávislých kandidátů (dva zastupitelé) a čtvrtá ČSSD (rovněž dva zastupitelé).

17:05 - V zasedací místnosti v sídle ČSSD v Houškově ulici už je živo. Členové strany včetně lídra kandiátky Martina Zrzaveckého či doubraveckého starosty Martina Chalupného zde výsledky z jednotlivých obvodů sledují prostřednictvím webu volby.cz, výsledky promítají na velké plátno v čele místnosti, k tomu poslouchají volební studio České televize.
Zrzavecký se netají tím, že chce volby vyhrát. "Před čtyřmi lety jsme chtěli uspět, teď chceme vyhrát," uvedl Zrzavecký, který je podle svých slov zatím v klidu. "Znervózním, až se začnou objevovat výsledky z velkých obvodů," říká.
Kandidát do senátu Václav Šimánek by měl dorazit kolem šesté, v pět dorazil hejtman Václav Šlajs.

16:45 - Jasno už mají také v jihoplzeňském Stodu. Kandidátka Volba pro Stod vedená starostou Jiřím Vlkem získala v zastupitelstvu šest křesel, o křeslo méně voliči přidělili Nezávislým pro Stod, tři křesla obsadí ČSSD a jedno KSČM.

16:33 - Prvním městem z Plzeňska, kde už mají hlasy sečteny, jsou severoplzeňské Kožlany. Sdružení Kožlany pro občany vedené dosavadním starostou Vladimírem Přibylem získalo v novém zastupitelstvu osm křesel, konkurenční Sdružení nezávislých kandidátů Kožlany 2014 sedm.

16:22 - V centru Plzně se tento týden objevovali politici, co vše rozdávali a nabízeli se dočtete v naší reportáži ZDE.

15:07 - Kde všude se objevily před volbami tváře politiků? Například i na černé stavbě. Více čtěte ZDE.

14:38 - Co nového by mohlo vyrůst po volbách? Třeba pivovar. Ten by mohl stát podle představ sociálních demokratů na Světovaru. „Městu by to mohlo přinést peníze do kasy, mohlo by v tom podnikat," prohlásil ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Tvrdí, že už o možnosti jednali s některými soukromými subjekty a pivovar se značkou Světovar by tam mohl vyrůst. Město by bylo v tom případě podnikatelem a také zaměstnavatelem. „Obor sládek je dnes jenom v Praze. Mohli bychom navázat spolupráci se středními školami," míní Zrzavecký. Primátor Martin Baxa (ODS) považuje nápad socialistů na pivovar na Světovaru za bizarní. „Město se má starat o občany, nikoli vařit pivo, zvlášť když už tu špičkové pivovary máme.

14:01 - Začíná sčítání hlasů, průběžné výsledky můžete sledovat ZDE.

13:28 - Ještě poslední opozdilci se hrnou do volební místnosti v Chrástu u Plzně, dveře se tam teď netrhnou. "Když jsme odcházeli, míjeli nás další sousedé. Myslím si, že lidé jsou tady aktivní a záleží jim na dění v obci," uvedla Vlasta Maršálková.  

13:06 - Do konce voleb zbývá necelá hodina. V západočeské metropoli zatím k volebním urnám dorazilo 34 % obyvatel. Podle Romana Matouška z plzeňského magistrátu se volební účast zřejmě přes 40 % už nepřehoupne. 

12:32 - O zpříjemnění zábavy se na Chodském náměstí v Plzni neplánovaně postaraly také soubory lidové muziky, které zde vystupují v rámci Česko-Slovenských dní. "Hudba je slyšet až k nám do volební místnosti, což je hezké zpřestření," uvedl jeden z členů komise. 

11:47 - Poklidná atmosféra vládne ve volební místnosti 4001 ZUŠ Bedřicha Smetany v Lobzích. Stejně jako z Lochotína i odtud zaznívají názory, že voliči téměř opomíjejí senátní volby, v nichž nechtějí hlasovat. 

Volby v Plzni-Radčicích10:52 - Víte, jak si krátí volné chvíle členové volební komise? A že mohou během své práce odejít na maximálně tři hodiny? Podrobnosti čtete zde.

10:05 - Naopak lepší situaci hlásí Dobřany. "Zatím k volbám dorazila zhruba čtvrtina obyvatel. V okolních obcích je účast o něco nižší," sdělila zapisovatelka komise Ivana Vodrážková, jež zrovna směřovala s volební urnou za zdravotně indisponovaným mužem přímo domů. "Tuto službu zatím využili tři lidé," doplnila Vodrážková. 

9:02 -Překvapeni nízkou volební účastí jsou na 4. základní škole na Lochotíně.  "Za včerešek přišlo zhruba osmnáct procent voličů. Možná v tom hrálo roli i fotbalové utkání," polemizoval předseda tamější komise Miloslav Křivánek. 

8:00 - Opět se otevřely volební místnosti. Pokud jste nestihli volit včera, do příslušné volební místnosti můžete zavítat ještě dnes, jsou otevřeny do 14 hodin.

Pátek

22:00 - První den voleb je u konce. "Volební účast v Plzni se pohybuje kolem hranice dvaceti procent," informoval Roman Matoušek z plzeňského magistrátu, jenž má volby na starosti.

21:48 - Chvíli před zavřením volebních místností je na Gymnáziu Luďka Pika na Doubravce klid, žádné fronty se netvoří. '"Máme účast tak 25 procent," řekl jeden z komisařů. "Už aby bylo deset a byl dnes konec," říká další z členů komise. Přímo před školou je silně cítit marihuana, ale není jasné, zda je mladík, který ji kouří, volič nebo člen komise. 

20:37 - I kolem osmé hodiny večer stále přicházejí jednotlivci do volebních místností v budově 20. základní školy v Brojově ulici na Slovanech. Odevzdat svůj hlas sem během dne dorazil i 96letý muž, nejstarší volič volebního okrsku 2020.

19:48 - Již několik hodin po otevření volebních místností překonala volební účast ve Zbůchu 25%. „Zatím sem zamířili především důchodci, kteří volby považují za velkou událost," řekla členka tamější šestičlenné komise Veronika Kubíčková.

18:38 Úderem 18. hodiny přišlo k urnám v Plzni jen 14,5 procenta všech voličů. „Je to méně než při minulých komunálních volbách. Jsme zvědaví, zda za pátek vyleze účast alespoň k 20 procentům," řekl Roman Matoušek z plzeňského magistrátu, jenž má volby na starosti. Před čtyřmi roky přišlo nové zastupitele volit 39,44 procent, v roce 2006 ještě o 2,5 procenta méně.

17:51 - Ve volební místnosti na Fakultě pedagogické ZČU na Chodském náměstí je téměř prázdno. "Když jsem přišel volit, nikdo tady nebyl, teď odcházím a za mnou čekají dvě ženy," řekl Deníku volič, který před momentem vhodil obálku do urny.

17:32 - Ve 4. základní škole na Lochotíně je volební účast podle odhadů zatím pouze desetiprocentní. „Překvapivé je, že někteří lidé odmítají volit do Senátu," podotkl předseda komise Miloslav Křivánek. Největší nápor obyvatel zatím zaznamenali na Lochotíně kolem 17. hodiny.

Primátor Plzně Martin Baxa u voleb

16:20 - Primátor Martin Baxa (ODS) odvolil asi půl hodiny po otevření volebních místností. Volil v sokolovně v Radobyčicích, kde má trvalé bydliště.

16:09 - Zbůch zatím hlásí poměrně velkou volební účast. „Za dvě hodiny sem dorazilo zhruba čtyřicet lidí, z toho přibližně čtvrtina postávala před volební místností těsně před čtrnáctou hodinou. Jednalo se hlavně o seniory," uvedla členka komise Veronika Kubíčková.

Plzeňský biskup František Radkovský u voleb

15:54 - Volby si nenechal ujít ani plzeňský biskup František Radkovský. „Kéž by přišlo co nejvíce lidí. Chceme-li mít demokratickou vládu, je důležité k volbám chodit," sdělil.

15:31 - Ještě nemáte jasno koho volit? Vyzkoušejte si, s kým se nejlépe shodnete přímo ZDE

14:39 - Volební místnost se otevřela také v Radčicích. Přesně ve 14. hodin dorazil na obecní úřad první volič Jakub Brázda. „Doufám, že se u nás budou mladí lidé víc angažovat v politice," odůvodnil svůj příchod k volbám. Desetičlenná komise očekává největší nával obyvatel až kolem 17. hodiny, kdy se lidé vracejí z práce.

14:26 - V Plzni na velkou radnici kandiduje celkem 703 lidí, odstoupil pouze jeden člověk – komunista Eduard Poklop. Ten odstoupil i z kandidátky KSČM ve třetím plzeňském obvodě. Ke změně došlo i ve Lhotě (odstoupil Jan Flaišhanz z ČSSD) a v Černicích, kde TOP 09 přišla o Vladimíru Landrgottovou. Ta se podle informací Deníku odstěhovala a má nyní trvalé bydliště mimo Černice.

14:01 - V Plzni je celkem 184 volebních místností, v noci z pátku na sobotu budou strážníci jejich okolí hlídat.

13:44 - Celá Plzeň, kromě Slovan, si zároveň volí svého zástupce v Senátu, lidé vybírají z osmi kandidátů.

13:31 - Volební místnosti se otevřou ve 14 hodin, volit můžete až do 22 hodin. Pak se místnosti zamknou a znovu je komisaři otevřou až zítra úderem 8. hodiny ranní. Volit lze do 14 hod.

Autor: Redakce

10.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 19
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejová extraliga: Mountfield HK - HC Škoda Plzeň.
21

Před pauzou přišla studená sprcha

Curling muži.

Olympijský sen českého curlingu se rozplynul

Nejpřívětivější úřad je ve Starém Plzenci

Starý Plzenec – Město zaujalo novinkami, které zavedlo během roku.

Házenkáři Talentu zlomili odpor Hranic až čtvrt hodiny před koncem

Plzeň vstoupila do druhé poloviny extraligy házené vítězně. V nedělním 12. kole vyhrála v Hranicích 24:20. Talent v tabulce zůstává druhý se ztrátou jednoho bodu na vedoucí Zubří.

Čeští curleři si zahrají nedělní play-off o postup na olympiádu

Plzeň - Česká mužská reprezentace v curlingu zvládla první krok k postupu na olympijské hry v Pchjongčchangu.

Řezník si udělal na půdě hokejové muzeum

Vzácná sbírka: puky z celého světa i výstroj Jiřího Holečka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT