Redakce Deníku se s vámi pro dnešní den loučí. Další on-line zpravodajství vám přineseme v úterý, kdy prezident Miloš Zeman zavítá do Klatov, Chlumčan a také do Blovic.

17:40 - Posledním bodem pondělního programu Miloše Zemana v Plzeňském kraji je slavnostní večere se zástupci podnikatelského sektoru. Ta se za zavřenými dveřmi v plzeňském hotelu Parkhotel bude konat od 18:30.

17:10 - Setkání v Dobřanech skončilo podpisem do pamětní knihy a dekorováním městského praporu prezidentskou stuhou. Hovořilo se o migrační krizi, obraně hranic, základním školství a prezident také dostal pozvánku k návštěvě psychiatrické nemocnice. Slíbil, že za rok přijede, a také se nechá vyšetřit.

17:05 - "Pokud by bylo hlasování o vystoupení z EU, byl bych proti. Měli bychom zůstat a společně překonat její naprostou neschopnost řešit migrační krizi," odpověděl Miloš Zeman na jeden z dotazů v Dobřanech.

16:25 - Skončila prohlídka plaského kláštera a s ní i pondělní program první dámy. Ivana Zemanová se podívala do klášterní lékárny, viděla také v jaké místnosti byli vězni a prohlédla si klášterní záchod. Petru Šlajsovou zajímalo, ze kdy je v místní knihovně nejstarší knížka.

16:24 - Sál centra Káčko, kde právě začíná setkání s prezidentem, je zcela plný. Lidé, kteří se nedostali, budou muset sledovat besedu na plátně v předsálí.

16:09 - Na setkání na radnici dorazil také bývalé ředitel Psychiatrické nemocnce Dobřany Vladislav Žižka, kterého v souvislosti s vraždou knihovnice v Horní Bříze loni odvolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

15:57 - Výstup sboru Vozembach místní Základní umělecké školy prezident pochválil. Píseň Ach synku, synku prý v takové úpravě ještě neslyšel. "Byl velmi milý," řekla jedna z vedoucích souboru Magda Vozárová. Ke známé lidovce Vozembach přidal ještě typicky plzeňskou píseň Sedí ptáček maličký.

15:51 - "Vítejte v Dobřanech," řekl hlavě státu starosta Martin Sobotka. "Ve městě se zajímavou historií, jak jsem si studoval," navázal Zeman, který také Sobotkovi se zpožděním pogratuloval ke zvolení. Na chodbě radnice prezidentovi zazpíval dobřanský sbor v krojích. Následuje soukromé setkání prezidenta a zastupitelů.

15:34 - Před radnicí v Dobřanech už na příjezd prezidenta čekají desítky lidí. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie.

15:27 - První dáma dorazila do Plas, kde ji čeká prohlídka místního kláštera.

15:25 - Práve skončilo setkání se zaměstnanci Doosan Škoda Power. Z publika zazněl na prezidenta dotaz, zda se v sobotu podíval ven z okna (v souvislosti s demonstracemi). Prezident odpověděl, že se z okna nekoukal a v sobotu byl v Lánech. Doda však, že podle něj má každý právo demonstrovat za svůj názor. Další zaměstnanec se ptal, jestli čeká prezidenta v blízké době nějaká zahraniční cesta. Na to hlava státu řekla, že se chystá do Latinské Ameriky. Koncem března by také měl do České republiky dorazit čínský prezident. Náš stát přitom bude jediným z EU, který čínský prezident navštíví. Miloš Zeman si ze společnosti odváží na památku těžítko a knihu o 150leté historii společnosti Škoda.

14:56 - Hlava státu mezitím dorazila do výrobní haly Doosan Škoda Power. Zde prezidentovi ukázali nízkotlaký rotor a jámu, ve které bude umístěn nový stroj.

14:49 - Prezidentská kolona s první dámou vyjíždí ze Stoda do Plas. Ivana Zemanová navštívila ve Stodě ještě Háječek, kde si s klienty namalovala obrázek. "Už jsem si dlouho nemalovala," uvedla Zemanová. Petra Šlajsová také namalovala obrázek a pak si ho se první dámou vyměnily na památku. Manželka prezidenta na závěr pochválila pěkné prostředí.

14:37 - Prezident stále jedná za zavřenými dveřmi s vedením společnosti Doosan Škoda Power. Ve 14:55 by se měl setkat ve výrobní hale se zaměstnanci.

14:28 - Krátce po druhé hodině přijela první dáma v doprovodu manželky hejtmana Petry Šlajsové do Centra sociálních služeb Stod. Společně si prohlédly byt paní Jany Jandové, kde Ivana Zemanová dostala uháčkované srdíčko. První dáma obdivovala, co všechno dokáže paní Jandová uháčkovat. "Já jsem za mlada také háčkovala," prozradila na sebe Zemanová. Následně si prohlédla také místní pekárnu, kde v současné době probíhá krátké posezení.

14:10 - Prezidentská kolona přijela do společnosti Doosan Škoda Power, kde hlavu státu přivítal ředitel Jiří Šmondrk. Miloš Zeman pochválil společnosti skvělé výsledky. Nyní proběhne soukromé setkání s vedením společnosti.

13:42 - Hlava státu úplně poprvé zavítá dnes také do Dobřan. O návštěvě jsme mluvili se starostou města. Více čtěte ZDE.

13:25 - Kolona s první dámou vyjela z Country Saloonu směrem do Stodu, kde bude návštěva pokračovat v místním Centru sociálních služeb.

12:30 - Také prezident zamířil na oběd na pozvání hejtmana Václava Šlajse. V plzeňském hotelu Marriott s hlavou státu poobědvají také členové Senátu, Poslanecké sněmovny  a poslanci Evropského parlamentu. Návštěva bude pokračovat ve 14:10 ve Škodě Doosan Power.

12:16 - První dáma se cestou do Stoda zastavila ještě na oběd. Důležitou návštěvu hostí Country Saloon Klatovy-Beňovy. "Pro paní Zemanovou jsme připravili čerstvý zeleninový salát s kousky marinovaného lososa, filátka ze šumavského pstruha a lívanečky s borůvkami," prozradila provozní restaurace Eva Pišková.

12:09 - V Klatovských katakombách provedl Ivanu Zemanovou a Petru Šlajsovou předseda spolku a místostarosta Václav Chroust, od kterého dostala první dáma malý dárek a květinu. Prohlídka katakomb skončila po půl hodině. Kolona právě odjíždí z Klatov. Další zastávkou je Centrum sociálních služeb Stod, kam první dáma dorazí ve 14 hodin.

11:45 - Prezident se v budově krajského úřadu setká s představiteli vybraných zdravotnických organizací Plzeňského kraje. Schůzce není přítomen tisk. Poté bude následovat oběd.

11:41 - Prezident dostal od Plzeňského kraje darem chodský kabát s kloboukem a čakanem. Kabát hned oblékl. "Ten čakan je lepší než aligátor," řekl Zeman. Hlava státu přivezla také dar hejtmanovi kraje - koženou sadu, v níž je aktovka, peněženka a opasek. Prezident se již potřetí podepsal do pamětní knihy kraje. Jeho podpisu předchází delegace z Uzbekistánu.

11:36 - První dáma přijela do Klatov. Zde ji čeká návštěva známých katakomb.

11:21 - Řeč přišla také na kauzu výměny Alího Fajáda. Prezident pochválil ministra zahraničí Zaorálka i ministra spravedlnosti Pelikána. "Už před několika měsící jsem dostal dopis navrhující výměnu. (…) Nejednali jsme s teroristy, vrátili jsme ho regulérní libanonské vládě," řekl Zeman.

11:10 - Miloš Zeman otevřel téma o chátrajících památkách, zmínil například Kaceřov nebo městské lázně v Plzni.

11:08 - Prezident opět vytáhl otázku hospiců. "Myšlenka hospicu je stále živá. Ale protože jsem teď dva otevíral, připadám si jako kobra nasycená králíkem. Proto toto téma nechci příliš otevírat," nechal se slyšet.

11:05 - "Žádný z prezidentů tu nebyl tak často," komentoval hejtman na setkání se zastupiteli třetí návštěvu hlavy státu během dvou let.

11:02 - Od krajského úřadu odjíždí první dáma Ivana Zemanová. Její vůz doprovází policie. První zastávka budou klatovské katakomby.

10:52 - V jednacím sále už na prezidenta čekají zastupitelé kraje a také starostové některých obcí. Hlava státu se s nimi setká v 11 hodin.

10:37 - Prezident začal svoji návštěvu slovy "Krásný den Václave, rád Tě vidím". Pochválil také Petru Šlajsovou. Oba páry následně zamířily do budovy úřadu, kde je čeká setkání bez novinářů a veřejnosti.

10:34 - Kolona nepřijíždí úplně na čas. "Prezident jede dnes déle, protože spal v Plzni. Kdyby jel z Prahy, byl by tu včas," komentoval během čekání hejtman Václav Šlajs. Prezidentská kolona dorazila krátce poté.

10:21 - Část Škroupovy ulice před krajským úřadem je zcela prázdná, dnes zde neparkují žádná auta. V ulici jsou vidět hlídkující policisté i ochranka. Před budovou úřadu už na příjezd prezidenta čeká také menší zástup lidí.

10:00 - Prezident začne svoji návštěvu na krajském úřadu. Zde hlavu státu a první dámu přivítá hejtman Václav Šlajs s manželkou Petrou. Zde také dostane prezident první dar, který se podařilo prozatím utajit.

9:25 - I když první den prezidentské návštěvy začíná až v 10:30, Miloš a Ivana Zemanovi jsou v Plzni již od nedělního včera. Ubytováni jsou jako při předchozích návštěvách v hotelu Golden Fish - více čtěte ZDE.

Prezident má dnes v plánu spíše oficiální návštěvy a setkání. Odpoledne ale zamíří na debatu s občany Dobřan. První dáma navštíví Klatovy, Stod a Plasy.

Jaký je plán prezidentského páru
Prezident
10:30 příjezd a přivítání prezidentského páru na krajském úřadu
11:00 setkání prezidenta republiky se členy Zastupitelstva Plzeňského kraje za účasti vybraných starostů
11:45 setkání prezidenta republiky s vybranými představiteli zdravotnických organizací
12:30 oběd v Hotelu Mariott v Plzni se senátory, poslanci a europoslanci
14:10 návštěva podniku Škoda Doosan Power
15:45 návštěva Dobřan, od 16:25 beseda s tamními občany v Káčku
18:30 slavnostní večeře se zástupci podnikatelského sektoru v Parkhotelu v Plzni

První dáma
11:35 Klatovské katakomby
14:00 Centrum soc. služeb Stod
15:35 Klášter Plasy