Sobotka: Stát byl štědrý přiměřeně

Spalovnu označil premiér Bohuslav Sobotka za projekt, který má z hlediska likvidace odpadů svoji hodnotu. Pochválil Evropské hlavní město kultury a podotkl, že stát byl k Plzni stomilionovým příspěvkem tímto směrem 'štědrý přiměřeně'. Ocenil projekty typu Domu digitálních dovedností a návazné vzdělávací programy, které v Plzni začínají fungovat v oblasti základního školství. „Jsem rád, že v Plzni se rodí pilotní projekty, které nepochybně budou použitelné ministerstvem školství z hlediska šíření v rámci celé republiky," řekl Sobotka při návštěvě Plzně.

Premiér také řekl, že by rád i v příštím roce přispěl krajům na rekonstrukce krajských silnic druhých a třetích tříd. Letos poprvé Státní fond dopravní infrastruktury rozdělil krajům na opravy 4,5 miliardy Kč. Pro Plzeňský kraj to představovalo 415 milionů. „Zanedbanost silnic je ale z minula velká a nedá se překonat jen z peněz, které mají kraje k dispozici," dodal premiér.

Návštěvu premiéra jsme sledovali i v průběhu dne.

18:20 Premiér Sobotka navštívil Fakultu aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni.

17:03 Premiér v Plzni řekl, že by byl rád, kdyby stát i v příštím roce přispěl na opravy silnic druhých a třetích tříd. Plzeňský kraj letos získal na opravy 415 milionů korun. "Zanedbanost silnic je ale z minulosti velká a nedá se překonat pouze z peněz, které mají kraje k dispozici," řekl Sobotka při návštěvě Plzně.

16:41 Sobotka při návštěvě ve škole na Jiráskově náměstí ocenil to, že se profiluje směrem k informatice a informačním technologiím a v některých předmětech využívá roboty Dash&Dot.

14:13 Během návštěvy města premiér mimo jiné podle řekl, že si nechal udělat právní analýzu ke způsobu provedení výběru nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). "Já si především myslím, že to musí být člověk, který zajistí nestrannost a nezávislost GIBS na jakýchkoliv ekonomických tlacích, na jakýchkoliv politických tlacích," řekl ČTK Sobotka.

13:15 Nyní je na programu návštěva areálu DEPO2015, poté premiér Sobotka vyrazí na oběd s radou Plzeňského kraje.

12:00 Návštěva začala dopoledne na radnici, kde premiéra přivítal primátor Martin Zrzavecký. Poté se setkal s městskou radou, podnikateli a zástupci městských organizací. Původně měl s premiérem přijet na návštěvu i ministr vnitra Milan Chovanec, ten ji ale podle informace z radnice zrušil.

Premiér se v Plzni podívá do Domu digitálních dovedností, navštíví Masarykovu školu na Jiráskově náměstí v Plzni i areál Depa 2015.

Odpoledne bude jednat s vedením Západočeské univerzity v Plzni a s výzkumným týmem Fakulty aplikovaných věd ZČU.

„Představíme mu také některé projekty Fakultní nemocnice v Plzni," uvedl primátor Zrzavecký.