VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Plzní prošli pravicoví extremisté

PLZEŇ /rozšířeno o galerii a videa/ - Po zamítnutí kasační stížnosti mají na dnešek (1. března) neonacisté svůj pochod Plzní povolený. Dění ve městě pro Vás sledují čtyři redaktoři Deníku.

1.3.2008 7
SDÍLEJ:

Na chodníku naproti snyagoze, křižovatka ulic Klatovská a Prešovská, se v sobotu odpúoledne sešli anarchistéFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Malé skupiny pravicových extremistů už v sobotu před polednem začaly najíždět do Plzně. Asi od 14 hodin budou radikálové pochodovat za svobodu slova ve směru od autobusového nádraží na náměstí. Mají projít také kolem Velké synagogy. Situaci na ulicích monitorují všudypřítomní policisté. Podle jejich mluvčí Ilony Číhové je ve městě zatím klid a neobjevili se žádné nepokoje. Policie však očekává příjezd zhruba 400 radikálů.

Policie uzavřela centrum města pro automobily. Po dobu trvání pochodu neonacistů (počítá se asi do 16 hodin) nebudou automobily do centra vpuštěny. Vjezd na komunikace hlídají těžkooděnci.

13:05 - U autobusového nádraží se nachází skupina zhruba 20 radikálů, kteří se přijeli pochodu zúčastnit. Jsou přítomní i policisté, situace na místě je klidná.

Okolí Husovy ulice hlídají policisté. Kontrolují každého procházejícího.

13:25 - Na autobusovém nádraží je momentálně zhruba 50 až 60 radikálů, někteří mají kapuce a šátky přes obličej. Na místě je i svolavatel pochodu Václav Bureš, ten však odmítá s médii mluvit. Před nádražím je i starosta ÚMO 3 Jiří Strobach, který je připraven při případném porušení zákona shromáždění rozpustit.

13:35 - U CAN se nachází i náměstestek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže. Podle jeho názoru dnešní dopolední počasí neodradilo příznivce pochodu, ale naopak znesnadnilo práci policistů, protože kvůli silnému větru nemůže vzlétnout vrtulník.

13:55 - Zhruba před stovkou radikálů vystoupil na náměstí Emila Škody Václav Bureš a oznámil, že kvůli špatnému počasí se někteří účastníci opozdili. Zároveň posunul začátek pochodu o 30 minut na 14:30.

14:15 - Před Velkou synagogou se shromáždila zhruba stovka lidí. Všichni jsou na chodníku, po Klatovské třídě mohou bez problémů projíždět tramvaje i auta. Na místě jsou lidé se sdružení DOPE, ohlašovatel zakázaného shromáždění Radovan Kodera a Eva Tydlitátová z Ligy proti antisemitismu. Zaplněn je chodník přiléhající k synagoze i chodník na druhé straně ulice (přes toto místo má projít pochod neonacistů).

14:25 - Na chodníku naproti synagoze se shromáždili hlavně anarchisté. Mají s sebou černý prapor s červeným písmenem A. Přes obličej mají v některých případech šátky a na hlavě kapuce. Před synagogou jsou rozvinuté transparenty s nápisy "Lži. Genocida" a "Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu."

14:30 - U CAN se objevili zástupci dělnické strany. K novinářům promluvil její místopředseda Jiří Štěpánek. Je nespokojen, že jsou všichni účastníci nazýváni neonacisty. K nádraží přijel, protože ho zajímají názory účatníků pochodu.

14:55 - Radikálové se začínají opět shromažďovat na náměstí Emila Škody. Na místě se připravují megafony. Policisté jsou ve střehu a obestupují účatníky pochodu.

15:00 - K davu radikálů promlouvá předseda dělnické strany Tomáš Valdas. Kritizuje nerovnosti ve společnosti. Dav tleská. Podle Vandase je skandální, co se v zemi děje. "Je to bordel," křičí radikálové. Vandas kritizuje i vládu.

15:10 - Vandas prohlásil "Nejsou tady neonacistické rejdy, ale vlastenecky smýšlející lidé." Dav jeho slova odměnil potleskem. Václav Bureš cituje ze shromažďovacího zákona a tvrdí, že ho představitelé měst porušují. V Plzni hustě prší.

15:20 - Po Burešovi vystupuje zástupce ultranacionalistů. Má maskovaný obličej a nepředstavil se. Jeho projev je protižidovský.

15:25 - Zástupce ultranacionalistů vyhlásil minutu ticha za Palestince, kteří zemřeli rukama Židů. "Odpor" skanduje dav.

15:30 - Policie zablokovala průjezd Klatovskou třídou na křižovatce U Práce. Zároveň odklání dopravu z křižovatky Klatovské a Husovy ulice. U autobusového nádraží zabavili policisté jednomu z radikálů nůž.

15:35 - Radikálové se seřadili a připravili k pochodu. Byly jim rozdány lístky s hesly, které mají vykřikovat. Václav Bureš výslovně zakázal vykřikování jiných hesel. Policie odklání dopravu i u Velké synagogy. Auta se zde otáčí a vracejí. Průjezd není povolen ani pro tramvaje.

15:40 - Z budovy ÚMO 3 (vedle synagogy) vychází stovky policejních těžkooděnců. Na místo přijíždí obrněný transportér a vodní děla.

15:40 - Průvod vyrazil do Husovy ulice. Vpředu jdou vlajkonoši. Účastníci vykřikují různá hesla, například "Chceme rovná práva". Před průvodem jedou policejní dodávky.

15:45 - Průvod vykřikuje "Svobodu projevu". Policisté uzavřeli všechny ulice, sousedící s Husovou.

15:50 - Průvod se pomalu přesouvá ke Klatovské třídě. Je doprovázen po všech stranách těžkooděnci a policejními auty.

16:00 - Radikálové se stáčí na Klatovskou třídu a míří k synagoze. Nyní jsou doprovázeni i policejním jezdectvem.

16:02 - S výkřiky "Máme právo na svobodu" radikálové přicházejí k synagoze. Na jejich hesla reagují nejen anarchisté, ale i obyčejní lidé.

16:07 - Anarchisté přivítali radikály pískotem a vykřikováním svých hesel. Policejnímu kordonu se podařilo udržet obě skupiny od sebe. Průvod je nyní v Přešovské ulici.

16:14 - Průvod dorazil na náměstí Republiky. Náměstí je nyní policií kompletně uzavřeno včetně všech přilehlých ulic. Vstup nemají povolen ani novináři.)

16:18 - Anarchistům se nelíbí, že nemají povolený vstup na náměstí. "Policie hlídá klid nacistických řečníků," říkají.

16:38 - Radikálové se rozdělili na dvě poloviny. Jedna míří za doprovodu těžkooděnců zpět na autobusové nádraží a druhá míří také za doprovodu policie na hlavní nádraží ČD.

16:52 - Polovina neonacistů dorazila zpět na autobusové nádraží. Nyní se pod dohledem policie shromáždění pomalu rozpouští.

17:25 - Druhá polovina radikálů se z hlavního nádraží ČD pomalu rozešla. Po městě se nadále pohybují malé neorganizované skupinky radikálů.

18:00 - Podle policejní mluvčí Jany Václavové je situace v Plzni klidná. Policie zrušila bezpečnostní opatření již 17:30. Situaci bude policie nadále monitorovat. V ulicích se pohybují jen malé skupinky převážně levicových radikálů.

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
HC Škoda Plzeň x HC Oceláři Třinec
10

Indiáni vydřeli výhru nad Oceláři

Areál DEPO2015

DEPO2015 hledá vzpomínky

Operní Hamlet v Plzni zemře

Plzeň - Dílo skladatele Ambroise Thomase nastudoval Martin Otava s rakouským pěvcem Thomasem Weinhappellem. Premiéra je v sobotu 20. ledna na Nové scéně.

AUTOMIX.CZ

Exoti na prodej: O těchto autech jste určitě nikdy neslyšeli. Ale můžete je mít

Přijde vám, že je aktuální vozový park na našich silnicích poněkud uniformní a nudný? Nezoufejte. Stačí si otevřít nějakou velkou celoevropskou inzerci, zadat jako značku „jiné“ a už se na vás hrne přehršel bizarních a zajímavých aut, která na silnici jen tak nepotkáte. My jsme vybrali šest z našeho pohledu nejzvláštnějších.

Cena Hanuše Zápala hledá výjimečné novostavby

Plzeň – Začalo další kolo veřejné architektonické soutěže Cena Hanuše Zápala, jenž vyhlašuje primátor Martin Zrzavecký.

Tyranizoval svoji ženu, ta si nakonec vzala život

Plzeň - Karlu Rácovi hrozí za týrání až čtyři roky vězení. Líčení pokračuje 3. dubna.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>