VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Plzní prošli pravicoví extremisté

PLZEŇ /rozšířeno o galerii a videa/ - Po zamítnutí kasační stížnosti mají na dnešek (1. března) neonacisté svůj pochod Plzní povolený. Dění ve městě pro Vás sledují čtyři redaktoři Deníku.

1.3.2008 7
SDÍLEJ:

Na chodníku naproti snyagoze, křižovatka ulic Klatovská a Prešovská, se v sobotu odpúoledne sešli anarchistéFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Malé skupiny pravicových extremistů už v sobotu před polednem začaly najíždět do Plzně. Asi od 14 hodin budou radikálové pochodovat za svobodu slova ve směru od autobusového nádraží na náměstí. Mají projít také kolem Velké synagogy. Situaci na ulicích monitorují všudypřítomní policisté. Podle jejich mluvčí Ilony Číhové je ve městě zatím klid a neobjevili se žádné nepokoje. Policie však očekává příjezd zhruba 400 radikálů.

Policie uzavřela centrum města pro automobily. Po dobu trvání pochodu neonacistů (počítá se asi do 16 hodin) nebudou automobily do centra vpuštěny. Vjezd na komunikace hlídají těžkooděnci.

13:05 - U autobusového nádraží se nachází skupina zhruba 20 radikálů, kteří se přijeli pochodu zúčastnit. Jsou přítomní i policisté, situace na místě je klidná.

Okolí Husovy ulice hlídají policisté. Kontrolují každého procházejícího.

13:25 - Na autobusovém nádraží je momentálně zhruba 50 až 60 radikálů, někteří mají kapuce a šátky přes obličej. Na místě je i svolavatel pochodu Václav Bureš, ten však odmítá s médii mluvit. Před nádražím je i starosta ÚMO 3 Jiří Strobach, který je připraven při případném porušení zákona shromáždění rozpustit.

13:35 - U CAN se nachází i náměstestek krajského policejního ředitele Jaromír Kníže. Podle jeho názoru dnešní dopolední počasí neodradilo příznivce pochodu, ale naopak znesnadnilo práci policistů, protože kvůli silnému větru nemůže vzlétnout vrtulník.

13:55 - Zhruba před stovkou radikálů vystoupil na náměstí Emila Škody Václav Bureš a oznámil, že kvůli špatnému počasí se někteří účastníci opozdili. Zároveň posunul začátek pochodu o 30 minut na 14:30.

14:15 - Před Velkou synagogou se shromáždila zhruba stovka lidí. Všichni jsou na chodníku, po Klatovské třídě mohou bez problémů projíždět tramvaje i auta. Na místě jsou lidé se sdružení DOPE, ohlašovatel zakázaného shromáždění Radovan Kodera a Eva Tydlitátová z Ligy proti antisemitismu. Zaplněn je chodník přiléhající k synagoze i chodník na druhé straně ulice (přes toto místo má projít pochod neonacistů).

14:25 - Na chodníku naproti synagoze se shromáždili hlavně anarchisté. Mají s sebou černý prapor s červeným písmenem A. Přes obličej mají v některých případech šátky a na hlavě kapuce. Před synagogou jsou rozvinuté transparenty s nápisy "Lži. Genocida" a "Kdo se nepoučil z historie, je nucen si ji prožít znovu."

14:30 - U CAN se objevili zástupci dělnické strany. K novinářům promluvil její místopředseda Jiří Štěpánek. Je nespokojen, že jsou všichni účastníci nazýváni neonacisty. K nádraží přijel, protože ho zajímají názory účatníků pochodu.

14:55 - Radikálové se začínají opět shromažďovat na náměstí Emila Škody. Na místě se připravují megafony. Policisté jsou ve střehu a obestupují účatníky pochodu.

15:00 - K davu radikálů promlouvá předseda dělnické strany Tomáš Valdas. Kritizuje nerovnosti ve společnosti. Dav tleská. Podle Vandase je skandální, co se v zemi děje. "Je to bordel," křičí radikálové. Vandas kritizuje i vládu.

15:10 - Vandas prohlásil "Nejsou tady neonacistické rejdy, ale vlastenecky smýšlející lidé." Dav jeho slova odměnil potleskem. Václav Bureš cituje ze shromažďovacího zákona a tvrdí, že ho představitelé měst porušují. V Plzni hustě prší.

15:20 - Po Burešovi vystupuje zástupce ultranacionalistů. Má maskovaný obličej a nepředstavil se. Jeho projev je protižidovský.

15:25 - Zástupce ultranacionalistů vyhlásil minutu ticha za Palestince, kteří zemřeli rukama Židů. "Odpor" skanduje dav.

15:30 - Policie zablokovala průjezd Klatovskou třídou na křižovatce U Práce. Zároveň odklání dopravu z křižovatky Klatovské a Husovy ulice. U autobusového nádraží zabavili policisté jednomu z radikálů nůž.

15:35 - Radikálové se seřadili a připravili k pochodu. Byly jim rozdány lístky s hesly, které mají vykřikovat. Václav Bureš výslovně zakázal vykřikování jiných hesel. Policie odklání dopravu i u Velké synagogy. Auta se zde otáčí a vracejí. Průjezd není povolen ani pro tramvaje.

15:40 - Z budovy ÚMO 3 (vedle synagogy) vychází stovky policejních těžkooděnců. Na místo přijíždí obrněný transportér a vodní děla.

15:40 - Průvod vyrazil do Husovy ulice. Vpředu jdou vlajkonoši. Účastníci vykřikují různá hesla, například "Chceme rovná práva". Před průvodem jedou policejní dodávky.

15:45 - Průvod vykřikuje "Svobodu projevu". Policisté uzavřeli všechny ulice, sousedící s Husovou.

15:50 - Průvod se pomalu přesouvá ke Klatovské třídě. Je doprovázen po všech stranách těžkooděnci a policejními auty.

16:00 - Radikálové se stáčí na Klatovskou třídu a míří k synagoze. Nyní jsou doprovázeni i policejním jezdectvem.

16:02 - S výkřiky "Máme právo na svobodu" radikálové přicházejí k synagoze. Na jejich hesla reagují nejen anarchisté, ale i obyčejní lidé.

16:07 - Anarchisté přivítali radikály pískotem a vykřikováním svých hesel. Policejnímu kordonu se podařilo udržet obě skupiny od sebe. Průvod je nyní v Přešovské ulici.

16:14 - Průvod dorazil na náměstí Republiky. Náměstí je nyní policií kompletně uzavřeno včetně všech přilehlých ulic. Vstup nemají povolen ani novináři.)

16:18 - Anarchistům se nelíbí, že nemají povolený vstup na náměstí. "Policie hlídá klid nacistických řečníků," říkají.

16:38 - Radikálové se rozdělili na dvě poloviny. Jedna míří za doprovodu těžkooděnců zpět na autobusové nádraží a druhá míří také za doprovodu policie na hlavní nádraží ČD.

16:52 - Polovina neonacistů dorazila zpět na autobusové nádraží. Nyní se pod dohledem policie shromáždění pomalu rozpouští.

17:25 - Druhá polovina radikálů se z hlavního nádraží ČD pomalu rozešla. Po městě se nadále pohybují malé neorganizované skupinky radikálů.

18:00 - Podle policejní mluvčí Jany Václavové je situace v Plzni klidná. Policie zrušila bezpečnostní opatření již 17:30. Situaci bude policie nadále monitorovat. V ulicích se pohybují jen malé skupinky převážně levicových radikálů.

1.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 500 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Plzeň, Uchazeči se mohou dostavit osobně na adresu Tylova 38, Plzeň, Po - Pá 9:00 - 14:00 hod., Jedná se o krátkodobé zaměstnání.. Pracoviště: Tokar work, družstvo - plzeň, 301 00 Plzeň 1. Informace: Ljudmila Fialová, +420 777 921 599.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: okres Plzeň - město, Kontakt: Pudelský, tel.: 777 664 688, nebo osobně na adrese Částkova 74, ÚT 10:00 - 12:00 hod.. Pracoviště: Sakata holding s. r. o., plzeň, 301 00 Plzeň 1. Informace: Pudelský, +420 777 664 688.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 45 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - 13. plat, - zaměstnanecké benefity, - zajištěné stravování, praxe v oboru. Pracoviště: Palis plzeň, s.r.o., 330 11 Třemošná. Informace: Jaromír Eisman, +420 602 265 548.

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 26 000 Kč

Úředníci ve skladech Operátor skladu + řidič VZV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Aktivtrans s.r.o. - plzeň, Zahradní, č.p. 173, 326 00 Plzeň 26. Informace: Životopis, .


Žáci 20. ZŠ v Plzni malovali choreo na zápas s Karvinou.
11

PODÍVEJTE SE: Žáci 20. ZŠ v Plzni malovali choreo na zápas s Karvinou

Na škole mezi paneláky vyrostou záhony na střeše

Straka opouští střídačku bronzové Plzně, chce si odpočinout od "áčka"

Plzeň – Ta poznámka skoro zanikla ve výčtu plánů a úkolů, které má Martin Straka před sebou. „V další sezoně už nebudu na střídačce,“ práskla vzduchem věta.

FOTO: Klokaní mládě se jmenuje Jumpy

Plzeň - Loni přicestovala do plzeňské zoo samice klokana rudokrkého, která má vzácné bílé zbarvení.

Těžkooděncům je 20 let. Výročí oslavili s kolegy z Německa cvičením

Plzeň - Pořádková jednotka Krajského ředitelství Policie Plzeňského kraje čítající 200 členů si tento týden připomíná dvacet let existence.

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT