ON-LINE rozhovor najdete ZDE

S přicházejícím podzimem jsou opět na pořadu dne infekční onemocnění. Lámeme si hlavu, jak zlepšit imunitu sobě i svým dětem a často zapomínáme na vitamin D, který dokáže efektivně posílit naši obranyschopnost. Dlouhodobě je totiž známo, že zimní a jarní infekce horních cest dýchacích souvisí s nízkou hladinou vitaminu D a pravidelné podávání tohoto vitaminu jejich výskyt výrazně snižuje.

Dlouho se předpokládalo, že vitamin D má význam jen pro kostní metabolismus. Ukázalo se však, že v každé buňce lidského těla jsou přítomny receptory vitaminu D. A protože vše, co existuje v lidském těle, musí mít nějaký účel, pátralo se po tom, jaký další význam má vitamin D. Je prokázáno, že má zcela zásadní roli pro aktivaci veškeré imunitní obrany, jelikož aktivuje všechny buňky v našem těle, které tlumí vznik a rozvoj zánětlivého procesu. Můžeme tedy říci, že je aktivním bojovníkem proti virům a bakteriím, a právem ho proto řadíme k nejdůležitějším vitaminům z hlediska imunity.

Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň měří hladinu vitaminu D.Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň měří hladinu vitaminu D.Zdroj: FN Plzeň

V současnosti se tvrdí, že více než 60% obyvatelstva na zeměkouli trpí nedostatkem tohoto vitaminu, což potvrzuje i Oddělení imunochemické diagnostiky ve FN Plzeň. V letech 2020-2021 zde bylo vyšetřeno více než 2000 lidí a jen 40% z nich mělo normální hodnoty. V posledních letech se však vitamin D dostal do širšího podvědomí veřejnosti, což bylo především důsledkem pandemie covid 19.

Sluníčko je přirozeným zdrojem vitaminu D.Sluníčko je přirozeným zdrojem vitaminu D.Zdroj: FN Plzeň

I když už dnes není covid 19 v popředí mediálního i našeho zájmu, každodenní několikatisícové přírůstky svědčí o tom, že covid 19 je tu stále s námi. V rámci institucionálního výzkumu byl v plzeňské fakultní nemocnici od začátku pandemie systematicky sledován u pacientů s covidem 19 vztah mezi hladinou vitaminu D a průběhem onemocnění. Výzkum jednoznačně prokázal, že čím nižší byla hladina vitaminu D, tím závažnější byl průběh onemocnění. Naopak osoby s normální hladinou vitaminu D jen velmi vzácně potřebovali hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. Proto považujeme vitamin D za významný prostředek v prevenci infekčních chorob.

Od září do května získáme vitamin D jen z doplňků stravy. Nejideálnější jsou kapkyOd září do května získáme vitamin D jen z doplňků stravy. Nejideálnější jsou kapkyZdroj: FN Plzeň

Jak tedy získat dostatečnou hladinu vitaminu D? Nejpřirozenějším zdrojem je slunce a po letních měsících bychom měli mít nyní dostatečnou zásobu. Podle našich dlouhodobých zkušeností ale víme, že tato zásoba bude postupně klesat a přibližně v prosinci budou již hodnoty snížené. Vitamin D můžeme také získat z potravy, ale nejsme schopni zkonzumovat takového množství sýrů, mléka a ryb, abychom naši potřebu pokryli (jen pro představu bychom museli např. denně sníst 200 gr lososa a 200 gr ementálu, či 300 gr sardinek a 1 kg másla). Proto se doporučuje doplňovat tento vitamin především pomocí dostupných potravinových doplňků. Nejideálnější jsou kapky. Denní dávka by měla být minimálně 1000 mezinárodních jednotek, tedy 2-4 kapky denně. Stejného efektu bude dosaženo užíváním 15-30 kapek týdně, což může být pro mnoho lidí komfortnější v tom, že nemusí na dávkování myslet každý den. Jedinou nevýhodou kapek je, že zatím stále nejsou volně prodejné. Ale každý praktický lékař by měl svému pacientovi na požádání recept předepsat.

Prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

Primář Oddělení Imunochemické diagnostiky, FN Plzeň