On-line rozhovor najdete ZDE

Zubní kaz v časném dětství – snadná prevence, obtížné léčení

Zubní kaz v kojeneckém a batolecím věku představuje v současné době závažný problém. Kariézní postižení chrupu je pro dítě nepříznivé z hlediska psychologického i zdravotního. Vznik a především následné komplikace zubního kazu ovlivňují nejen růst a vývoj dítěte, ale také jeho sociální adaptaci a budoucí spolupráci při stomatologickém ošetřování.

Zdravé zuby u ročního dítěteZdroj: Archiv FN PlzeňKaz v časném dětství se rozvíjí v přítomnosti specifických faktorů, charakteristických pro dutinu ústní malého dítěte. Jsou jimi mikrobiální osídlení dutiny ústní, nezralost lokálních obranných mechanismů, malá odolnost skloviny vůči kyselému prostředí u zubů krátce po prořezání do úst, zlozvyky ve spojitosti s výživou a absence ústní hygieny. Důležitým faktorem v rozvoji kazivého procesu je přenos specifických bakterií z matky na dítě, který se uskutečňuje slinou a nejčastěji je způsoben líbáním dítěte na ústa nebo nesprávnými hygienickými návyky při péči o dítě. Další riziko představují slazené nápoje v kojenecké láhvi. Zvláště škodlivé jsou tehdy, pokud se podávají večer před spaním či několikrát v průběhu noci. Za rizikový faktor se rovněž považuje dlouhodobé, dítětem vyžadované noční kojení. Po 12. měsíci věku dítěte má opakované noční kojení malý nutriční význam a slouží spíše k uklidnění a uspávání dítěte. Ve spojitosti s absencí ústní hygieny nastává kazivá destrukce zejména horních řezáků velmi rychle.

Úplná kazivá destrukce zubů u pětiletého dítěteZdroj: Archiv FN PlzeňOšetřování malých dětí se zubním kazem je velmi obtížné vzhledem k charakteru kazu, mnohočetnému výskytu a omezené spolupráci. Na rozdíl od léčení je prevence zubní kazu u malých dětí snadná za předpokladu, že rodiče navštíví včas s dítětem zubního lékaře, pochopí mechanismus vzniku zubního kazu a příčiny, které k němu vedou a doporučení zubního lékaře zahrnou do celkové péče o dítě.