On-line rozhovor najdete ZDE

Jak správně pečovat o své ledviny?

Ledviny jsou párovým orgánem zajišťujícím v našem těle celou řadu úkolů. Těmi základními jsou udržování správného obsahu vody a minerálů v organismu a jeho očišťování od zplodin látkové výměny. Dále se pak ledviny podílí na kontrole krevního tlaku, krvetvorby a produkují zásadité látky nezbytné pro správné fungování lidského těla.

Onemocnění ledvin jsou často do velmi pozdních stádií zcela bez příznaků a je tedy nezbytné nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky, při nichž je kontrolován krevní tlak a vyšetřována moč a krev.

Jednou z nejčastějších příčin chronického onemocnění ledvin jsou komplikace diabetu (cukrovky), kdy může dojít až k selhání jejich funkce. Nemocí s přesahem z urologie do nefrologie je rovněž zbytnění prostaty, ke kterému dochází u stárnoucích mužů. Pokud tento problém není včas řešen, může dojít k úplné nemožnosti odtoku moči a následkem toho až k selhání ledvin. Prvotními příznaky onemocnění prostaty jsou poruchy močení jako slabý proud s nutností tlačit a častější močení zejména v noci

Ilustrační snímek.Ilustrační snímek.Zdroj: FN PlzeňDalšími z možných příznaků nemocných ledvin jsou otoky dolních končetin ev. víček, mohou se objevit bolesti v bedrech, zvýšit nebo snížit objem moči. Celkové neprospívání, hubnutí, zvracení a průjmy mohou provázet pokročilé stupně selhávání ledvinné funkce. Červené zabarvení moči může signalizovat příměs krve a je rovněž jednou z varovných známek. Do nefrologické péče je pacient obvykle předáván po prvotním vyšetření u svého praktického lékaře či jiného specialisty např. diabetologa.

Pokud jsou onemocnění ledvin včas diagnostikována, je celá řada z nich dobře léčebně ovlivnitelná. V případě selhání ledvin jsme schopni jejich funkci nahrazovat.

Nefrologie I. interní kliniky FN Plzeň patří ve svém oboru mezi přední česká pracoviště, poskytující nemocným špičkovou komplexní péči. Provádí zde biopsie ledvin, umožňující přesnou diagnostiku a zahájení cílené léčby. V oblasti náhrady funkce ledvin jsou zdejší hemodialyzační a peritoneálně dialyzační programy jedny z největších v republice. Ve spolupráci s chirurgickou klinikou probíhají ve FN Plzeň na vysoké úrovni transplantace ledviny. Moderní přístrojové vybavení umožňuje i léčbu závažných autoimunitních stavu pomocí plasmaferézy event. imunoadsorpce. Specializovaná ambulance se zabývá léčbou komplikovaných pacientů se systémovými chorobami (např. vaskulitidy, lupus). Pracoviště je také zapojeno do projektů v rámci Institucionálního výzkumu FN Plzeň.

Zdraví svých ledvin můžeme ale prospět i sami. Je například vhodné omezit solení. Běžně totiž příjem soli v naší dietě významně převyšuje ten doporučený. Dalším přínosem je rovněž udržování správné tělesné hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita. Zdravý životní styl pomáhá i jako prevence rozvoje diabetu (cukrovky), tedy onemocnění, jehož častou komplikací je právě selhávání funkce ledvin.

FN PlzeňFN PlzeňZdroj: FN PlzeňMUDr. Jan Klaboch, Ph.D.

I.Interní klinika

Fakultní nemocnice Plzeň