ON-LINE rozhovor najdete ZDE

„Porod není zážitek na pár hodin, ale na celý život.“ MUDr. Michel Odent, francouzský porodník

Moudrost tohoto citátu si uvědomují i porodníci na Gynekologicko-porodnické klinice FN Plzeň, a proto nabízí koncept respektujícího porodu (veřejnosti znám jako centrum porodní asistence), který podporuje přirozený porod, individuální přístup a příjemné prostředí při zachování vysoké odbornosti a bezpečí. Koncept respektujícího porodu je zde v současné době zasazen do běžného provozu porodnice.

close Gynekologicko-porodnická klinika FN Plzeň info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Gynekologicko-porodnická klinika FN Plzeň

Zkušená porodní asistentka poskytuje rodící ženě individuální péči, pracuje samostatně a přebírá zodpovědnost za poskytovanou péči. Vytváří respektující, bezpečné a podporující prostředí pro rodičku a její doprovod. Tento přístup lze v plném rozsahu nabídnout rodičkám s nízkým rizikem a fyziologickým průběhem porodu. Zda jde o fyziologicky probíhající těhotenství a porod zhodnotí dle anamnézy a aktuálního stavu lékař během vyšetření při příjmu na porodní sál. Pokud žena splňuje podmínky, jde o ženu s tzv. nízkým rizikem komplikací, je jí nabídnuta možnost vedení porodu porodní asistentkou. Pakliže rodička souhlasí, převezme péči o ni výhradně porodní asistentka.

close Porodní sál Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň. info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Porodní sál Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň.

Trvale dostupný lékař je porodní asistentkou přivolán kdykoliv v případě výskytu komplikací, zároveň je porodní asistentce k dispozici pro případnou konzultaci. Pokud to situace vyžaduje, lékař přebírá péči o rodičku nebo po vyřešení komplikace ženu předá zpět do péče porodní asistentky. Citlivá spolupráce porodní asistentky a zkušeného porodníka, kteří fungují jako sehraný tým, je nezbytná. Individuální péče jedné porodní asistentky umožní navázat ženě s porodní asistentkou bližší kontakt s dostatkem času na podporu nejen fyzickou, ale i psychickou.

close Gynekologicko-porodnická klinika FN Plzeň info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Gynekologicko-porodnická klinika FN Plzeň

close Kromě zdravé a vydatné stravy si mohou maminky pochutnat i na mléčných výrobcích, které do porodnice dodává firma M.E.G. Charity. info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Kromě zdravé a vydatné stravy si mohou maminky pochutnat i na mléčných výrobcích, které do porodnice dodává firma M.E.G. Charity. Klinika nabízí přírodní prostředky na podporu přirozeného porodu – prostornou vanu s teplou vodou a éterickými oleji, sprchu s balonem, jemné masáže s květovými esencemi, použití aroma difuzéru, bylinnou napářku, poslech relaxační či oblíbené hudby. Personál navede i doprovod tak, aby mohl být ženě co nejvíce nápomocný a podporující.

Vedení porodu porodní asistentkou je pro rodičky vítanou možností. Cílem Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň jsou spokojení rodiče a zdravé dítě, bezproblémový porod je ideálním startem do nového života celé rodiny. Zásady individualizované a respektující péče lze naplňovat ale nejen při fyziologicky probíhajících porodech, ale také při porodech vyžadujících dohled lékaře.

close Personál Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň info Zdroj: FN Plzeň zoom_in Personál Gynekologicko-porodnické kliniky FN Plzeň