„Je to náš semestrální projekt z dílenských praktik a využívá ocelových materiálů určených k recyklaci, využili jsme vlastně jen věci z kovošrotu,“ řekl o modelu Jonáš Turek. Na svůj stroj oba studenti použili například vyřazený setrvačník, tlumiče do auta nebo tlakovou nádobu. Společná práce jim nakonec přinesla ocenění v podobě třetího místa, o které se podělili se studenty z řecké Patry, kteří se zúčastnili soutěže se svými výzkumy v oblasti závislosti na internetu a využití umělé inteligence ve vzdělávání nebo internetové pornografii.

Zdroj: Pavel Bouda

Ze slovenské Nitry přivezli tamní studenti do soutěže exponát terária řízeného mikrokontrolérem s reálným africkým šnekem. „Terárium je automatizované a zabezpečuje šnekovi potravu, pitnou vodu, teplo a světlo. Bez zásahu člověka by měl přežít v tomto teráriu dva týdny,“ vysvětlil Tomáš Hegedüs. Tento projekt vynesl studentům z Nitry nakonec první místo.

Početná výprava převážně dívek dorazila do Plzně ze Slezské univerzity v Katowicích, aby předvedla v soutěži řadu projektů, například Dobrodružství ze světa únikových místností nebo Konstrukční projekty s využitím papíru na základní škole.

Raritou byla i práce studentky České zemědělské univerzity Lenky Mocové, která se zabývala konstrukcí pastí na odchyt černé zvěře a její využití ve vzdělávání budoucích mysliveckých hospodářů.

Rock in Plzeň 2024.
OBRAZEM: Rock in Plzeň bavil fanoušky všech generací

Olympiádu techniky pořádá každoročně Katedra matematiky, fyziky a technické výchovy Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni, Cílem akce je umožnit setkání a výměnu zkušeností mezi studenty programů zaměřených na přírodovědné a polytechnické vzdělávání a propojovat studenty s praxí.

Podrobné informace o akci najdete na www.olympiadatechniky.cz.