O více než tři sta tisíc korun okradli ve třech případech neznámí zloději seniory na severním Plzeňsku. Na konci minulého týdne řádili v Hromnici, Chotiné a Dobříči. „V Chotiné požádaly dvě ženy starší paní o sklenici vody a použití toalety. Jedna si s ní začala v kuchyni povídat, druhá mezitím vlezla oknem do ložnice a vzala zde asi 225 tisíc korun,“ popsal mluvčí severoplzeňských policistů Josef Aubrecht případ s největší škodou.
V Hromnici se zase zlodějům osvědčil známý trik s prodejem dek. „85letou penzistku obrali asi o 50 tisíc korun. Měla je uložené v kabelce ve skříni,“ dodal Aubrecht. Tentokrát byly dvě ženy i v doprovodu mužů.
Senioři nedodržují základní pravidla
Problém je, že okradení lidé často nejsou schopni pachatele blíže popsat. „Mávají jim dekami před obličejem, aby si je nezapamatovali. Tentokrát se senioři shodli, že se zřejmě jednalo o zloděje romské národnosti,“ uvedl Aubrecht. Apeluje na penzisty, aby dodržovali několik základních pravidel. „Zamykat, nepouštět do bytu ani na dvůr nikoho neznámého, nic nekupovat v podomním prodeji, nerozměňovat, nenechávat si doma tisícové částky a při podezření volat policii,“ vyjmenoval. Pozorní by měli být i sousedé.
Policisté pořádají pro seniory preventivní přednášky a distribuují mezi ně speciální letáky. „Zloději si vytipují lidi mezi 75 a 85 lety a ti jsou hrozně důvěřiví,“ povzdechl si Aubrecht.
Rádi si povídají i se zloději
Podle psychologa Karla Bröckla jsou starší lidé často osamělí a vítají možnost jakéhokoliv kontaktu. „Jsou rádi, že si s nimi někdo povídá, jsou vstřícní a vděční. Také vyrůstali v jiné době, kdy krádeže nebyly tak běžné. Nechají se snadno opít rohlíkem,“ podotkl Bröckl