Nikoli během silvestrovské půlnoci, ale až
1. ledna v podvečer se nad plzeňským náměstím Republiky rozsvítí velký ohňostroj. Světelnou show na Nový rok se budou Plzeňané moci pokochat již podruhé, loni si totiž centrální městský obvod předsevzal, že ohňostroj nevypustí 31. prosince, ale až v prvním dnu nového roku. Podobně to bude i ve většině velkých měst v Plzeňském kraji.

„Před rokem jsme se rozhodli, že vynecháme řízené oslavy silvestra na náměstí Republiky a uspořádáme Novoroční ohňostroj 1. ledna. Tento krok možná ze strany veřejnosti zpočátku přinesl rozpaky, ale nakonec jsme se setkali jen s pozitivními ohlasy," nechal se slyšet starosta centrální městské části Radislav Neubauer. Ohňostroj je podle jeho slov určený především rodinám s dětmi.

Na plzeňském náměstí Republiky začne program už v 16 hodin dětskou diskotékou, samotný ohňostroj pak vypukne o hodinu později.
Ve stejnou dobu se barevná světýlka rozzáří například také nad Stodem či Spáleným Poříčím, v 18 hodin pak nad Dobřany či Přešticemi, po 19. hodině pak pyrotechnika osvítí náměstí v Blovicích.

„Bude to několikaminutová světelná show podbarvená hudbou," říká Ivan Bystřický z Blovic, který připravuje novoroční ohňostroj pro Spálené Poříčí a Blovice. Obě představení budou jiná, fanoušci se tedy klidně mohou přesunout ze Spáleného Poříčí do Blovic a pokochat se dvakrát. „Hlavně, aby nebyla inverze a nestál vítr," přeje si Bystřický. Ještě se synem připravuje již několik let také ohňostroj v Seči u Blovic, který ovšem vypukne už několik minut po silvestrovské půlnoci.

Čtyři až pět tisíc lidí si každoročně 1. ledna přichází vychutnat ohňostroj na náměstí v Dobřanech. „U nás je to již tradiční součást oslav příchodu nového roku," řekl starosta městečka Martin Sobotka. První lednový den jej kromě barevné podívané čeká též projev k obyvatelům Dobřan.

Zatímco ve velkých městech se cena za ohňostroj pohybuje v řádech statisíců korun, menší města vydávají za světelnou show zpravidla několik desítek tisíc korun.

Co se týče menších obcí, ty ze svých rozpočtů peníze na ohňostroje většinou neuvolňují. „Potřebujeme je na jiné věci," uvedl starosta jihoplzeňské Vrčně Petr Mašek. Nebojí se však toho, že by v obci byla po půlnoci tma. „Máme tady například dva podnikatele, kteří mají každoročně velmi pěkné ohňostroje," říká Mašek.

Zábavní pyrotechniku dnes lidé běžně zakoupí v supermarketech a podle našeho zjištění je i v těchto dnech ještě k dostání. Jak vyplývá ze zkušeností obchodních řetezců, nakupující jsou za různé světlice ochotni zaplatit i několik tisíc korun. „Silvestr trávíme každý rok s přáteli na chalupě v Českém lese. Jezdí nás kolem deseti a každý dáváme tisícovku na ohňostroj. Za to pak nakoupíme několik různých krabic s pyrotechnikou a po půlnoci vše postupně odpalujeme," chlubí se dvaatřicetiletý Jan Svoboda z Plzně.

Pyrotechniku je však nutné správně použít, varují policisté. Podle nich je třeba dávat pozor zejména na vlhkost. „Zábavní pyrotechnika je vyráběna z papíru, který vlivem vlhkosti ztrácí svoji pevnost a při odpalu může dojít k roztržení a výmetu hořících částí do nepředvídatelných směrů," popisuje policejní mluvčí Ivana Nguyenová. Kinetická energie střely pak podle ní může dokonce usmrtit člověka.