„Skutečně jsme si ho odvezli. Máme soudní rozhodnutí, které potvrzuje, že na něj máme nárok,“ uvedl ředitel HSM. „Prodali jsme ho, ale nikdo nám za něj nezaplatil. Nyní je u nás v Německu,“ vysvětlil ředitel. Cena stroje, který je schopný vytěžit až sedm set metrů krychlových dřeva denně, je podle něho zhruba 2,5 milionu eur.

Plzeňská firma se k celé situaci odmítla vyjádřit. Její ředitelka Hana Machová to Deníku vzkázala po svých zaměstnancích. „Není to naše záležitost. Měli jsme stroj pouze v pronájmu,“ dodala.

Čeští policisté chtěli případ vyšetřovat jako krádež. „Než jsme dostali podklady, harvestor se našel v Německu a případ převzala tamní policie,“ řekla včera mluvčí policejní správy Jihočeského kraje Jana Kameníková.

Kolos na zpracování dřeva zmizel z jižních Čech od pramenů Vltavy. Podle mluvčího Národního parku Šumava Radovana Holuba stopy vedou směrem do západních Čech na Luzný a pak na Bučinu. Přitom značně poškodil některé turistické a lesní cesty. „Pracovníci německé firmy, kteří stroj řídili, vyjeli koleje v rašeliništi a napáchali další škody. Správa Národního parku Šumava i zástupci Bavorského lesa na ně chtějí podat trestní oznámení. Zatím ale čekáme na výsledky vyšetřování německé policie,“ uvedl Holub.

Správa parku vlastní fotodokumentaci cesty stroje. „Řidič to tady musel znát. Lokalita je místem pro exkurze Euroregionu. Projížděl Biskupovou slatí, kudy vede stezka přes hranice. Tam zapadl, takže se musel kus vrátit,“ dodal terénní pracovník správy parku Libor Hošek.