„Usnesení vyzývá členy místní rady Plzeň 1 – Lochotín k rezignaci. Zároveň ukládá svolat místní sněm lochotínského sdružení do 10. února,“ komentoval rozhodnutí plzeňské ODS její předseda Miroslav Levora. Datum 10. února nebyl zvolen náhodně, o den později totiž zasedá oblastní sněm občanských demokratů. Usnesení ještě žádá členy lochotínské rady k vyvození osobní odpovědnosti z celé záležitosti. Tvrdý ortel dopadl na 11 členů místní rady. „Rozhodnutí oblastní rady respektuji,“ zhodnotil stručně usnesení jeden z členů místní rady a zároveň městský radní Vladimír Tichý.

Současní členové místní rady

Petr Štrunc, Jiří Uhlík, František Uhlík, Vladimír Tichý, Jiří Winkelhöfer, Jan Husák, Vladislav Bartman, Pavlína Janků, Jan Přecechtěl, Zbyněk Kolařík, Jaroslav Malota

Aféra "Bureš" je důsledkem masového nabírání členů

Roční členství pravicového radikála Václava Bureše v lochotínské ODS občanské demokraty v očích veřejnosti poškozuje, podobnému případu ale nelze zcela zabránit. Hlavním problémem je benevolentní přijímání členů do místních sdružení kvůli posílení vlivu ve straně, lokální sdružení mají ale při přijímání nových členů zatím výsadní postavení.

To je resumé, které vyjádřili významní členové plzeňské ODS před včerejší mimořádnou oblastní radou, již svolal šéf plzeňské ODS Miroslav Levora.

„Tato aféra pochopitelně ODS v očích veřejnosti neprospívá. Stanovy strany jsou velmi benevolentní a ty, při snaze získat dominanci v počtu delegátů, umožňují někdy přijímat místním organizacím členy, kteří zrovna nedělají ODS čest. A právě lochotínské sdružení těmito neduhy trpělo,“ poukazuje poslanec Zdeněk Prosek.

„Myslím ale, že oblastní rada se k tomuto problému staví čelem a případ účelově přijímaných členů začala řešit už před čtyřmi pěti měsíci. Určitě i na tomto mimořádném jednání přijme stanovisko, může i doporučit zpřísnění přijímacích procedur. Je ale pravda, že stanovy prostě změnit nemůže,“ dodává poslanec a bývalý plzeňský primátor Prosek.

Také hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann si je vědom závažnosti situace. „Je to pro nás velice nepříjemné. ODS je otevřená strana, při vstupu do ní stačí vyplnit přihlášku. Nikde v ní nenajdete kolonku, jestli je nový člen příznivcem nějakého radikálního hnutí. Na druhou stranu chci připomenout, že ODS je jedinou stranou, která vyžaduje lustrační osvědčení ve chvíli, kdy člen kandiduje do některých z volených funkcí,“ doplňuje hejtman a připomíná kompetence lokálních organizací.

„Zodpovědnost při přijímání leží na místních sdruženích, dostihy v nabírání členů v některých organizacích mě rozhodně netěší,“ říká Zimmermann. Podle jeho názoru může oblastní rada přijmout některé zpřesňující klauzule pro přijímání nových členů. „Jsem rád, že nastalým problémem se oblastní rada začne okamžitě zabývat,“ doplňuje Petr Zimmermann.

Senátor Jiří Šneberger je zároveň šéfem organizace ODS na Slovanech. „Tato záležitost je prostě věc a zodpovědnost místní rady. My jsme na Slovanech poměrně přísní, při každém přijímání nového člena je garantem jeden z členů místní rady. Zároveň je faktem, že zvlášť ve velkých městech se tomu nedá zcela zabránit,“ prohlašuje senátor. Podle něho oblastní rada sice nemůže měnit stanovy pro přijímání členů, na druhé straně ale může doporučit místním organizacím zpřísňující podmínky. „V tomto konkrétním případě bych se ptal, jestli byl Bureš na místní radě, kdo ho přijímal, zda lhal a jestli je podobně přijímaných členů víc,“ reaguje na aféru s přijetím organizátora neonacistických akcí Jiří Šneberger.

Starosta Slovan Lumír Aschenbrenner míní, že věc se dotkne celé plzeňské ODS. „Mrzí mě to, protože samozřejmě může mít tato kauza dopad na nahlížení veřejnosti na celou plzeňskou ODS, nejen na lochotínské sdružení.

Případné zásahy do přijímacích procedur z pozice plzeňského vedení jsou ale obtížné, přijímací proces je totiž podle stanov zcela v režii místních rad,“ vysvětluje další významný člen ODS.