Plzeňský region pošle za dva týdny na klíčový kongres do Prahy, kde se Topolánek s Bémem střetnou, 42 delegátů z různých místních sdružení ODS v kraji. Kongres rozhodne o tom, kdo stane v čele ODS pro příští dva roky a povede ji do parlamentních voleb.

Šéf regionálního sdružení ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil je přesvědčen, že šanci má znovu dostat Topolánek, už proto, aby dotáhl započaté reformy. „Vláda je musí dokončit. Například zásadní novela trestního zákoníku by neměla doplatit na politické tahanice,“ prohlásil Pospíšil.

Regionální sněm zvolil rovněž čtyři zástupce do výkonné rady ODS: Jiřího Pospíšila, Romana Jurečku, Vladislava Vilímce a Pavla Karpíška. Svoji šanci získat sem nominaci naopak definitivně ztratil Miroslav Levora, kterého z dalšího působení ve výkonné radě vyšachoval už oblastní sněm ODS v Plzni. Ani na regionu totiž neprošel návrh nominovat jej do funkce přímo z pléna na návrh některého sdružení. „Odporovalo by to stanovám strany,“ vysvětlil Pospíšil.

Poté, co Levora před časem sám rezignoval na post šéfa plzeňské ODS, zůstává jen řadovým členem. Svůj vliv naopak posílil Roman Jurečko.