Miroslav Levora složil funkci předsedy plzeňské ODS. Štafetu po něm převezme Jiří Šneberger, kterého do čela občanských demokratů v Plzni poté zvolil oblastní sněm ODS.

„Svoji rezignaci na funkce v ODS jsem zvažoval od prohraných krajských a senátních voleb,“ prohlásil po včerejším oblastním sněmu Levora. Popřel, že by k jeho rozhodnutí přispěl otevřený dopis člena lochotínského sdružení ODS Petra Štillipa, který začal mezi členy v minulých dnech kolovat a jímž Štillip vyzývá Levoru k rezignaci.

„Jsem přesvědčen, že jste se podílel na tristním výsledku voleb a nesete velmi výraznou vinu. Volební kampaň byla výsledem vnitřní ubohosti a bezradnosti současného vedení v Plzni i regionu,“ vytýká Levorovi Štillip, který sám sebe označuje za ´řadového člena ODS´. Přestože je členem lochotínského sdružení ovládaného Petrem Štruncem, tvrdí, že dopis je jeho osobní aktivitou. „Mluvím ale za řadu dalších lidí z různých plzeňských sdružení. Je nás hodně,“ vysvětluje. Všichni jsou podle něj přesvědčeni, že pod Levorovým vedením se přestalo v ODS diskutovat a Levorovo jádro k sobě nechce pustit čerstvou krev.

„Nad těmito argumenty se mohu zamyslet, ale ty mě nepřesvědčily,“ prohlásil Levora bez dalších komentářů. V ODS se spekuluje o tom, že Levora se ocitl v izolaci poté, co veřejně kritizoval premiéra a šéfa strany Mirka Topolánka za prohrané volby a podpořil kandidaturu Pavla Béma na post nového šéfa ODS. Třeba předseda plzeňského regionu ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil netají svoji podporu pro Topolánka. „Vláda pod jeho vedením musí dokončit započaté reformy,“ prohlásil včera Pospíšil, který odmítá nést za prohrané volby osobní odpovědnost. „Uvažoval bych o tom, kdyby ODS prohrála jen v Plzeňském kraji a nikoliv v celé republice,“ dodal Pospíšil. Podobně mluví i místopředseda regionální rady ODS Roman Jurečko. „Odstupovat nehodlám,“ prohlásil.

Levora se včera ještě pokusil obhájit svou funkci ve výkonné radě ODS (v užším vedení strany), ale sněm už ho nenominoval. Zůstává tak řadovým členem ODS. Dál však bude městským zastupitelem, předsedou představenstva Plzeňských městských dopravních podniků i místopředsedou představenstva Plzeňské teplárenské.

Sněm rozhodl, že ve výkonné radě bude Plzeňsko zastupovat Pospíšil, Jurečko a advokát Roman Varga.

Levorův pád by mohl oslabit i pozici plzeňského primátora Pavla Rödla, který patří k Levorovým spojencům a také volá po změně ve vední strany. Hned po volbách připustil, že uvažuje o své rezignaci. Včera ale upřesnil, že v nejbližších dnech žádné kroky nechystá.

Na oblastní sněm ODS přijeli lobbovat za Topolánka hned tři ministři. Vedle Pospíšila také šéf vnitra Ivan Langer a ministr zemědělství Petr Gandalovič. Očekáván byl i Topolánkův soupeř a pražský primátor Pavel Bém, odpoledne se ale kvůli pracovnímu zaneprázdnění omluvil. Oblastní sněm ODS však podporu nikomu nevyjádřil.

Celé znění dopisu Petra Štillipa:

Otevřený dopis Miroslavu Levorovi od Petra Štillipa

Otevřený dopis Miroslavu Levorovi od Petra Štillipa