Plzeňská ODS se rozhodla nominovat nestraníka Zdeňka Rokytu i přesto, že ještě vloni slibovala kandidaturu někdejší starostce třetího městského obvodu Jaroslavě Maříkové (ODS). „Podmínkou bylo, že se už nebudu ucházet o místo starostky. Já jsem tu dohodu dodržela, druhá strana ne,“ řekla včera Maříková s poukazem na loňské společné usnesení tří místních sdružení ODS – Skvrňan, Starých Bor a Nových Bor, která její budoucí nominaci do Senátu odhlasovala. „Ano, ten slib tu byl. Ovšem později jsme konstatovali, že paní Maříková neučinila žádný krok k podpoře strany a nezapojovala se aktivně do stranického života. Nominaci na Borech proto získal Zdeněk Rokyta a my jsme ji podpořili,“ uvedla předsedkyně skvrňanského sdružení a radní města Helena Matoušová (ODS). Právě ona měla podle Maříkové slib rukou dáním stvrdit. „Že mě nenominují, se ale pak nikdo neobtěžoval mi říct do očí,“ dodala Maříková.

Předseda plzeňské ODS Miroslav Levora řekl, že Zdeněk Rokyta se bude ucházet o senátorské křeslo jako nestraník. „Slíbil nám, že pozdější vstup do strany zváží,“ vysvětlil Levora.

Rokyta se hodlá v Senátu věnovat zejména zdravotnictví a zvyšovat prestiž plzeňské fakultní nemocnice.

„Chci z ní vybudovat centrum, které se ve všech ohledech vyrovná západoevropským pracovištím,“ řekl Rokyta.

Ekonom Jiří Bis (ČSSD) hodlá v Senátu využít svoje zkušenosti z politiky (v zastupitelstvu se pohybuje 13 let) a Plzni chce pomáhat zejména při řešení dopravního systému nebo s výstavbou nového divadla. „Nikdy jsem se netajil tím, že jej v Plzni potřebujeme,“ řekl Bis. Svým šancím dostat se do Senátu věří, i když přiznává, že „lékaři mají mezi lidmi určitou výhodu“. Užitečný prý může být například svými kontakty v Praze i v Plzni a velkou znalostí prostředí.

Plzeňská aliance i Pravá volba pro Plzeň hodlají podpořit kandidaturu současného senátora Richarda Sequense (nezávislý). „Důležité je, abychom jako aliance podpořili jednoho kandidáta,“ řekl Miroslav Zábranský.

KSČM vyšle do Senátu doktora filozofie Jiřího Valentu. „Zda cítím šanci? Kdybych ji necítil, nešel bych do toho. Ale byl bych spokojen i s druhým místem,“ potvrdil Valenta s tím, že jako silného protihráče cítí kandidáta za ODS.