ODS na kongresu podpořila vedení strany a prodloužila mu mandát až do podzimního termínu v příštím roce oproti původnímu červnovému datu. Nečas a spol. se tak budou zodpovídat až po krajských a senátních volbách.

TOPkaři měli před sebou druhý volební sněm. A dopadl také podle očekávání. Straníci podpořili svého předsedu Karla Schwarzenberga ke kandidatuře na prezidenta a potvrdili i nejužší vedení s Miroslavem Kalouskem na postu místopředsedy.

Obě strany se jasně vyjádřily k dalšímu pokračování reforem. „Nebudeme kvůli blížícím se krajským volbám taktizovat. V reformách se musí pokračovat, nedá se to zastavit,” říká Jiří Šneberger, plzeňský politik, delegát kongresu ODS.

Podobně uvažuje i Michal Vozobule, člen TOP 09. „Neuhneme kvůli volbám. Budeme v reformách pokračovat, je to potřeba. Je to složité, těžké, musíme přesvědčovat lidi o jejich nutnosti,” vysvětluje plzeňský zastupitel.

Kongres ODS sice nebyl volební, přesto na něm občanští demokraté měnili nebo přidávali některé body ve stanovách. Schválilo se, že bude možný institut pozastavení členství. „Myslím, že je to dobré rozhodnutí. Lidé, kteří například kvůli střetu zájmů museli ze strany vystupovat, mohou tuto variantu využít,” připomíná Šneberger.

Dalším schváleným bodem je povinnost místních buněk projednat přijetí kandidáta na členství ve straně nejpozději do čtyř měsíců od podání přihlášky. „Toto opatření směřuje proti nečinnosti místních buněk, pochopitelně to neznamená automatické přijetí kandidáta,” vysvětluje další plzeňský politik, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

TOPkaři jednali i o rozpočtovém určení daní, jež je hrozbou pro Plzeň. Při změně, kterou připravuje ministerstvo financí v čele s Kalouskem, hrozí Plzni ročně ztráta 900 milionů v příjmech. „Také jsme o tom mluvili, aby zásah nebyl tak drastický, jednalo se o prodloužení kompenzací na šest či osm let. Je ale potřeba, aby se koalice v Plzni zaměřila především na výdajovou stránku rozpočtu,” upozorňuje Vozobule.