„Dohodli jsme se, že v jednáních budeme pokračovat na pondělní mimořádně svolané oblastní radě. Tam by mělo zaznít jasné stanovisko,“ prohlásil šéf plzeňských občanských demokratů a místopředseda Senátu Jiří Šneberger. Stejně mluví i primátor Pavel Rödl nebo místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko.

„Třeba pan Paleček učiní do pondělka určité kroky a nebude už nutné o ničem jednat. Má na to víkend,“ řekl Jurečko. Na dotaz, zda má na mysli Palečkovu dobrovolnou rezignaci, odmítl vést debaty.

Na grémiu primátor zmínil zprávy, které si nechal k případu vypracovat a prostor k vyjádření dostali i oba hlavní aktéři incidentu. Co přesně ve zprávách je, ale nechce nikdo říct. „Já už jsem si určitou představu o tom, jak to bylo, udělal,“ přiznal Šneberger.

Paleček se odmítá k případu jakkoliv vyjádřit. „Počkám do pondělka na oblastní radu,“ uvedl s tím, že žádné zprávy primátora osobně neviděl a nemůže je tedy komentovat. Zná prý jen zprávu odboru bezpečnosti magistrátu (tento odbor mu kompetenčně podléhá) a tu považuje za ´velmi zajímavou´. V jakém smyslu, však už nevysvětlil, odmítl mluvit i o tom, zda funkci radního pro bezpečnost dobrovolně nesloží.

Protokol MP: Co se stalo v Utopii

Radní Karel Paleček měl poté, co se hlídce prokázal občanským průkazem, sdělit: „Víte, kdo já jsem! Jsem radní pro bezpečnost a velitel MP je o této akci srozuměn.“ Poté, co hlídka přijela kvůli stejnému problému opětovně, zjevně opilý pokračoval: „My máme tuto produkci povolenou a jděte si najít jinou hospodu, do jiné ulice.“

Místostarosta Stanislav Kopáček komunikoval formou, že si bude stěžovat na příslušných místech a přivolal obsluhu baru, aby si poznamenala čísla všech strážníků. Pak měl jedné ze strážnic říci: „A vy si, slečno, pamatujte, že se osobně postarám o vaší diskreditaci! Nejste totiž můj typ!“ „Já jsem pozval na panáka pana Palečka, aby tu zajistil pořádek.“ „Nejsem natolik ožralý, abych nevěděl, co povídám, a ujišťuji vás, že se rád postarám o to, abyste si zde už ani neškrtla!

Kopáček se vyjádřil podobně, poprvé od incidentu však přiznal, že jeho chování v baru Utopie bylo nevhodné. „Ale bylo adekvátní tam vzniklé situaci a chování strážníků,“ podotkl Kopáček. Dál však trvá na tom, že se nedopustil žádného přestupku. „Pokud by se ozývaly hlasy volající po mém odstoupení, zvážím další kroky. Třeba ten, že požádám zastupitelstvo trojky o důvěru,“ uzavřel Kopáček.

Co se vlastně v baru Utopia v Poděbradově ulici v noci z 28. na 29. červen stalo? Třetí obvod tu po balonové show pořádal After party a hlučná společnost rušila noční klid. Na popud lidí z okolí na místo vyjížděli opakovaně městští strážníci. Zjevně opilí politici Paleček a Kopáček jim však měli začít nevybíravě vyhrožovat a oháněli se svými funkcemi, což strážníci uvedli do služebního záznamu.

Poté, co se zmíněný záznam objevil na veřejnosti, začal aféru vyšetřovat primátor Rödl a strážníky si osobně pozval. Když mu vše potvrdili, doporučil radnímu Palečkovi rezignaci. Ten ji však zatím odmítá.

Dana Veselá, Petra Petříková