Do boje o křesla v krajském zastupitelstvu vyrazí ODS s podporou TOP 09 a nezávislých starostů. V pondělí večer o tom rozhodla rada Regionálního sdružení ODS pro Plzeňský kraj.

Do čela kandidátky se postaví poslankyně a bývalá rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. Koaliční kandidátku ještě musí schválit sněm ODS 31. března. Ilona Mauritzová a předseda krajské ODS Martin Baxa se shodli, že spojenectví vnímají jako cestu k posílení středopravicových sil v kraji a jako naději na prosazení programových priorit.

Hasiči spolu s městskými policisty zachraňovali ženu z balkonu, kde ji zamklo její dítě.
Dítě zamklo matku na balkoně

ZAPOMENOUT NA MALICHERNOSTI

Podle místopředsedy krajské TOP 09 Richarda Piknera jednaly obě strany od podzimu loňského roku a spolupráci s ODS schválila TOP 09 již před týdnem. „Nabídka byla férová. Rozdílné názory na některé věci samozřejmě máme, ale řekli jsme si, že musíme zapomenout na malichernosti a spojit své síly. Byli jsme opravdu mile překvapeni, že jednání byla konstruktivní a stavíme na společných hodnotách,“ okomentoval Deníku Pikner s tím, že ve hře byla také spolupráce se STAN (Starostové a nezávislí), ale partaje se nakonec nedomluvily.

ODS i TOP 09 nyní připravují společnou kandidátku a program. „Do konce března ještě není nic stoprocentní, přesto jsme na dobré cestě naše názory sladit,“ dodal místopředseda, který měl původně stanout v čele kandidátky. „Není důležité, z jaké pozice startuji. Máme ambice jako koalice a klíčová jsou pro nás volitelná místa. Naším cílem je vyhrát,“ uzavřel.

Krajský epidemiolog Petr Pazdiora.
Koronavirus k nám pravděpodobně dorazí, říká krajský epidemiolog

Jistého kandidáta na hejtmana má rovněž KDU-ČSL, která jako jedničku do voleb pošle současnou náměstkyni hejtmana pro školství a cestovní ruch Ivanu Bartošovou. Piráti nasadili domažlického zastupitele Rudolfa Špotáka.

Za ČSSD už nebude kandidovat současný hejtman Josef Bernard a zatím není zřejmé, zda bude vůbec kandidovat. Socialisté za Plzeň zatím zvolili bývalou poslan-kyni a senátorku Miladu Emmerovou, o její konečné nominaci se však rozhodne až 8. března na krajské konferenci ČSSD. O tom, kdo v krajských volbách zastoupí ANO a KSČM, rozhodnou obě strany na sjezdech v sobotu 22. února. Zcela jistý není zatím ani kandidát STAN. „27. února budeme mít konferenci, lídrem ale na 99 procent bude Pavel Čížek, jiného kandidáta z řad STAN nemáme,“ sdělil tajemník STAN Václav Cinádr s tím, že strana bude ještě jednat s koaličními partnery.