Jejím prostřednictvím chtějí vyvolat místní referendum, v němž by obyvatelé města rozhodli o osudu obchodu. Plebiscit nevyloučila ani rada města poté, co musela zrušit již schválenou směnu městských pozemků za nemovitosti společnosti A+R, která zastupuje obchodní řetězec.
„Aby město vyhlásilo referendum, je třeba 809 podpisů. K dnešnímu dni máme přibližně 300 podpisů. Což považuji za úspěch a jsem rád, že obyvatelům Starého Plzence není jedno, co se děje ve městě," sdělil Jan Kotora z přípravného výboru. Sehnat je chtějí do 23. března, kdy se uskuteční zastupitelstvo města.
Ještě před sběrem podpisů rada města doporučila zastupitelům buď vyhlásit místní referendum, nebo znovu hlasovat o směně pozemků, které jsou zapotřebí pro vjezd k plánovanému obchodu.
Starostka Vlasta Doláková ale zároveň varovala, že neschválením směny pozemků by město ztratilo možnost dalšího vyjednávání s budoucím investorem o podmínkách výstavby a soukromému vlastníku by v budoucnu umožnilo prodat pozemky komukoliv na cokoliv, co by bylo v souladu s územním plánem. „Zastupitelstvo města by již třeba nemělo možnost toto ovlivnit," dodala starostka.
Odpůrci odmítají supermarket kvůli nárůstu dopravy ve středu Starého Plzence. „Vybudování vjezdu do obchodu povede k snížení dopravní bezpečnosti chodců," tvrdil Kotora. Dále argumentuje, že se stavba do historického středu města nehodí a že Penny ohrozí existenci malých živnostníků, což může mít negativní dopad na vzhled a rozvoj historického centra.
„Trend výstavby supermarketů v Evropě je jasný – výstavba na okraji města, mimo historické centrum. I v Plzenci by se dle územního plánu dalo najít vhodné místo," konstatoval Kotora.