Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odmítnuté děti přijme Krteček

Plzeňsko – V Třemošné se po letošních zápisech do mateřské školy vyskytla stejná potíž jako v předchozích letech. Všechny děti se do školky nevejdou. Se stejným problémem se potýkají i jiné mateřinky, ale té třemošenské od nich letos pomůže Klub Krteček.

2.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Půjde o jakousi třídu pro odmítnuté, již bude s přispěním města provozovat Dům dětí a mládeže (DDM) Kamarád. „Při zápisu jsme neuspokojili 21 žádostí, z toho 17 od místních obyvatel a čtyři z okolí," říká ředitelka školky Jitka Krochmalová. Třemošenská mateřinka přitom s kapacitou 170 dětí patří k největším mimoplzeňským.

„Rodiče o klub zájem mají. Nejstaršímu dítěti jsou tři roky, nejmladšímu budou v dubnu příštího roku. V klubu by se měly učit tělesnému rozvoji, sebeobsluze a hygienickým návykům," dodává.

Podle Ireny Jelínkové, ředitelky DDM Kamarád, bude Klub Krteček fungovat od října. „V našem odloučeném pracovišti Sport Centrum Chanos se už teď schází maminky s malými dětmi. Podmínky v klubu budou stejné jako ve školce, a to včetně školného. Na provoz bude přispívat město," vysvětluje.

Starosta Jaromír Zeithaml dodává, že školné sice stejné bude, ale o něco víc rodiče zaplatí za stravování. „Město bude financovat mzdy učitelek, přispějeme také na vybavení, nové koberce a budeme doplácet na energie," jmenuje Zeithaml.
Ředitelka Krochmalová si myslí, že za rok už Krtečka nebude zapotřebí. „Odejde 61 předškoláků a řekla bych, že problém s kapacitou pak už mít nebudeme," míní.

Ve velkém musela odmítat také mateřská školka v šestém plzeňském obvodu v Liticích. O 29 volných míst se zde ucházelo 73 dětí. „Kromě místních mezi nimi byly také děti z jiných obvodů. Je to takové to zoufalství, kdy to rodiče zkoušejí mnohdy v domnění, že jsme okrajový obvod a zájemců budeme mít méně," vysvětluje ředitelka Iveta Bohmannová.

Opak je ale pravdou. Mezi odmítnutými dětmi bylo i jedenáct litických. Většině z nich sice v září ještě nebudou tři roky, narozeniny však oslaví třeba jen o několik měsíců později a matky se budou potřebovat vrátit do práce.

Situací v rychle se rozrůstajícím obvodu se proto začali zabývat místní zastupitelé, kteří začátkem roku odhlasovali záměr rozšířit přístavbou kapacitu školky o jednu třídu, tedy patnáct dětí. „Nyní se zpracovává projektová dokumentace. Pokud vše půjde dobře, mohlo by se začít stavět začátkem roku 2015," přibližuje záměr starosta Jaromír Janoušek s tím, že další vývoj bude záležet již na novém zastupitelstvu. To stávající slibuje, že už začne na přístavbu shánět peníze.
Přestože demografický vývoj ukazuje, že nejvypjatější roky co do nedostatku míst v mateřinkách už má Plzeň za sebou, rychle se rozrůstající Litice navýšení kapacity vidí jako nutné i do budoucna. „Do pěti let počítáme s nárůstem počtu obyvatel o čtyři sta," doplňuje Janoušek.

Do všech mateřských školek zápisy proběhly minulý týden, na zpracování přihlášek nyní ředitelky mají 14 dní. „Předběžně to vypadá, že by ve většině obvodů mohly být přijaté všechny děti, kterým budou do konce srpna tři roky. Přesné údaje ale zatím k dispozici nemáme," říká vedoucí odboru školství Eva Prokopová.

Trablům s kapacitou školky bude už letos konec například v Dobřanech. „Vloni jsme v mateřské škole v ulici Stromořadí přeměnili bývalou kuchyni na třídu a navýšili tak celkovou kapacitu, letos totéž čeká školku v ulici Loudů. Od září tedy bude moci přijmout o 28 dětí více. Problém s nedostatečnou kapacitou školek bude definitivně vyřešen. Myslím, že budeme moci dokonce přijmout také děti z okolních obcí," řekl Deníku už dříve starosta Dobřan Marek Sýkora.

V Přešticích se v září podařilo zprovoznit Dětskou skupinu Čtyřlístek, což je vlastně firemní školka, kam chodí děti zaměstnanců města, všech jeho složek, základní školy a také dvou místních podniků.

„Rozjezd byl pomalejší, ale teď už chodí 19 dětí a rodiče si to pochvalují. Velký zájem mají také ostatní, kteří nejsou zaměstnanci města, ale ty bohužel kvůli projektu musíme rok a půl odmítat. Kdybychom nemuseli, chodilo by do Čtyřlístku třikrát tolik předškoláků," tvrdí ředitelka Kulturního a komunitního centra Přeštice Martina Míšková.

Autor: Pavel Korelus, Hana Pražáková

2.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení