Odbory plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel jednaly v pondělí se zaměstnanci firmy, která je od června minulého roku v konkurzu a už přes rok nevyrábí. Podle odborů by celkem 475 zaměstnanců firmy mělo ukončit pracovní poměr dohodou a nepřistupovat na výpověď, což už minulý týden zdůraznil i insolvenční správce Jaroslav Brož.

„Doporučujeme, aby lidé přistoupili na dohodu, jelikož pak výrazně dříve získají peněžní podporu,“ vysvětlil vedoucí plzeňského regionálního pracoviště OS KOVO Ivo Kužel. Podle právníka svazu Vladimíra Šticha by zaměstnanci mohli dostat odstupné zhruba do 20 dnů od ukončení pracovního poměru.

Adam Chaloupek se narodil 30. prosince v 6:50 mamince Lucii a tatínkovi Marošovi z Příkosic. Po příchodu na svět v porodnici FN na Lochotíně vážil prvorozený chlapeček 3280 gramů a měřil 51 centimetrů.
FOTO: Právě jsme se narodili

Dlužné mzdy, které pracovníkům firma vyplatila naposledy v srpnu loňského roku a ještě jen část (60 % ze 75% dlužné částky), Úřad práce podle Kužela vyplácet nemůže. „Dlužnou mzdu mohou zaměstnanci vymáhat po insolvenčním správci, ale je jasné, že firma žádné peníze nemá,“ dodal Kužel.

Aby měli lidé během odstávky z čeho žít, našla si řada z nich brigádu. „Občas někam zajdu vypomáhat, aby měl vůbec nějaký peníz. Pracoval jsem ve firmě 35 let jako směnový mistr. Musím říct, že s podnikem se zamávalo celkem rychle, hodili nás přes palubu. O tom, že nás kupuje Němec jsme se dozvěděli od předsedkyně odborů Ivanky Smolkové. Bylo nám řečeno, že kupec zachová výrobu, což se ale, jak je vidět, určitě nestane,“ zhodnotil zaměstnanec hutí Richard Novotný.

„Naposledy mi firma poslala mzdu za srpen a to ještě ne celou. Momentálně mám brigádu ve Stocku u stáčecích linek. Ještě nejsem rozhodnutý, jestli ukončím pracovní poměr dohodou, nebo výpovědí, uvidím“ uvedl zaměstnanec Jan, který pracoval v ocelárně u pece.

Uplatnit nárok na podporu v nezaměstnanosti a odstupné budou moci pracovníci podniku, který kupuje německá skupina Maxe Aichera, přímo ve fabrice ve dnech 20. a 22. ledna, kdy jim budou vždy od 7 do 12 hodin k dispozici zástupci Úřadu práce.

Praktická lékařka Markéta Pfeiferová.
Mateřství mě naučilo pracovat efektivněji, říká mladá lékařka