pracovník Pohotovosti 24:
Doporučuji vytáhnout elektrospotřebiče ze zásuvek, blesk může sjet i po internetovém připojení, protože je to vodivý kabel. Jestli by měl mít každý dům hromosvod? K tomu se nelze vyjadřovat všeobecně. Vždy záleží na individuálním položení stavby a konkrétní bouřce. Každopádně to, že blesk přeskočí ze zásuvky na spotřebič i vzduchem, to je pouhá pověra.
Dagmar Caltová z veterinární kliniky U Tří voříšků:
Jak pomoci zvířeti při bouřce? Ideální je domácího mazlíčka zavřít na co nejklidnější místo v bytě či domě a nenechávat jej během bouřky osamoceného. Například pro pejsky, kteří se během bouřky bojí až extrémně, se vyrábí přírodní vitaminy, které zvíře uklidní. Podávají se preventivně pravidelně pro období, kdy se očekávají bouřky.
kardiolog Jakub Čech:
V bouřce a těsně před jejím začátkem se mohou u některých pacientů objevit potíže. U obézních pacientů či lidí s chronickým srdečním selháváním může dojít k vzestupu krevního tlaku a ke vzniku srdečního selhávání. U starších lidí se mohou vystupňovat chronické dýchací obtíže. Zasažených lidí bleskem je málo, většinou se jedná spíše o nepřímý zásah. U nich dojde ke ztrátě vědomí nebo k zástavě srdeční činnosti. První pomoc spočívá v tom, že zprůchodníme dýchací cesty záklonem hlavy, a pokud člověk nezačne normálně dýchat provádíme resuscitaci. Pochopitelně voláme rychlou lékařskou pomoc.
meteorolog Ivo Bohmann:
Nebezpečí bouřky se hodnotí podle nárazu větru, které samozřejmě může lámat a vyvracet stromy a elektrické vedení. Další nepříjemností je přívalový déšť a krupobití. Měl jsem tu čest s pár nepříjemnými situacemi, kdy jsem se ocitl nekrytý v horách. U nás jsou samozřejmě i případy, kdy blesk zasáhl člověka. Není to příliš časté, ale najdou se. Já se schovávám pod strom, i když tedy vím, že je to možná to nejhorší, co člověk může udělat. Nejlepší je nejspíš strhnout všechno kovové a předměty umístit co nejdál od sebe. Pak by si měl člověk lehnout a nijak se nevyvyšovat nad okolí.
mluvčí Pavla Jakoubková:
Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí. Neschovávejte se pod osamělými stromy, pod převisy nízkých skal či v menších staveních bez hromosvodu. Největší nebezpečí hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v blízkosti železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Pokud vás zastihne bouřka v autě, nemusíte se blesku obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu.