Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci radí, co dělat při bouřce

Plzeň - Deník zjišťoval, zda má smysl odpojovat spotřebiče, jak uklidnit zvíře, kam se schovat v přírodě.

8.8.2013
SDÍLEJ:

Bouře nad Plzní nedaleko univerzity na Borech.Foto: DENÍK/Milan Říský

pracovník Pohotovosti 24:
Doporučuji vytáhnout elektrospotřebiče ze zásuvek, blesk může sjet i po internetovém připojení, protože je to vodivý kabel. Jestli by měl mít každý dům hromosvod? K tomu se nelze vyjadřovat všeobecně. Vždy záleží na individuálním položení stavby a konkrétní bouřce. Každopádně to, že blesk přeskočí ze zásuvky na spotřebič i vzduchem, to je pouhá pověra.

Dagmar Caltová z veterinární kliniky U Tří voříšků:
Jak pomoci zvířeti při bouřce? Ideální je domácího mazlíčka zavřít na co nejklidnější místo v bytě či domě a nenechávat jej během bouřky osamoceného. Například pro pejsky, kteří se během bouřky bojí až extrémně, se vyrábí přírodní vitaminy, které zvíře uklidní. Podávají se preventivně pravidelně pro období, kdy se očekávají bouřky.

kardiolog Jakub Čech:
V bouřce a těsně před jejím začátkem se mohou u některých pacientů objevit potíže. U obézních pacientů či lidí s chronickým srdečním selháváním může dojít k vzestupu krevního tlaku a ke vzniku srdečního selhávání. U starších lidí se mohou vystupňovat chronické dýchací obtíže. Zasažených lidí bleskem je málo, většinou se jedná spíše o nepřímý zásah. U nich dojde ke ztrátě vědomí nebo k zástavě srdeční činnosti. První pomoc spočívá v tom, že zprůchodníme dýchací cesty záklonem hlavy, a pokud člověk nezačne normálně dýchat provádíme resuscitaci. Pochopitelně voláme rychlou lékařskou pomoc.

meteorolog Ivo Bohmann:
Nebezpečí bouřky se hodnotí podle nárazu větru, které samozřejmě může lámat a vyvracet stromy a elektrické vedení. Další nepříjemností je přívalový déšť a krupobití. Měl jsem tu čest s pár nepříjemnými situacemi, kdy jsem se ocitl nekrytý v horách. U nás jsou samozřejmě i případy, kdy blesk zasáhl člověka. Není to příliš časté, ale najdou se. Já se schovávám pod strom, i když tedy vím, že je to možná to nejhorší, co člověk může udělat. Nejlepší je nejspíš strhnout všechno kovové a předměty umístit co nejdál od sebe. Pak by si měl člověk lehnout a nijak se nevyvyšovat nad okolí.

mluvčí Pavla Jakoubková:
Pokud se v době bouřky nacházíte venku, schovejte se. Bezpečný úkryt před bleskem poskytují budovy s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí. Neschovávejte se pod osamělými stromy, pod převisy nízkých skal či v menších staveních bez hromosvodu. Největší nebezpečí hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v blízkosti železných konstrukcí, vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Pokud vás zastihne bouřka v autě, nemusíte se blesku obávat. Jestliže necháte okna i dveře zavřená, poskytne vám plechová karoserie spolehlivou ochranu.

Autor: Milan Říský, Redakce

8.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Skříňky do škol

Školní děti dostanou skříňky z Lidu

Pavel Šour (vlevo) a jeho manažer Marek Jelínek.

Vencu posadím na zadek, říká boxer Pavel Šour

OBRAZEM: Měli byste opravit Míčovnu, vzkázal prezident v Horšovském Týně

Horšovský Týn – Jedinou oficiální zastávkou prezidenta Miloše Zemana na Domažlicku při nynější návštěvě Plzeňského kraje byl čtvrteční osmdesátiminutový pobyt v Horšovském Týně.

Divadelník Budil má výročí

Plzeň – Dnes (19. října) uplyne 170 let od narození Vendelína Budila, muže, který je patronem plzeňského divadla.

SOUTĚŽ o vstupenky na Medeu

Plzeň – Velké divadlo uvede zítra od 19 hod. operu Medea v titulní roli s Ivanou Veberovou. Deník ve spolupráci s Divadlem J. K. Tyla v Plzni připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky.

Kabát: Ve středu podpisy, ve čtvrtek koncert

Plzeň - Skupinu Kabát  měli lidé možnost vidět ve středu v obchodním centru Plzeň Plaza, kde členové nejznámější české rockové kapely rozdávali podpisy v rámci své autogramiády.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení