Na plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel bylo minulý týden vyhlášeno insolvenční řízení. Důvodem je předlužení. Přijít o práci tak může téměř 700 zaměstnanců. Ti jsou od konce prosince na nucené dovolené. O tom, jaké pomoci se v současnosti může zaměstnancům dostat, diskutovali v úterý odboráři firmy Pilsen Steel s vedením plzeňského úřadu práce.

„Se zástupci odborových organizací, kteří dnešní jednání vyvolali, jsme jednali hlavně o tom, jak lze v tak mimořádné situaci postupovat,“ řekl po úterním jednání s odbory ředitel plzeňské pobočky úřadu práce Zdeněk Novotný. „Vedle možnosti zaevidování až po zprostředkování vhodného zaměstnání nabízí úřad také možnost otevření mobilního poradenského střediska ve firmě, kvalifikované a cílené poradenství, rekvalifikaci či třeba zařazení do projektu určeného konkrétní cílové skupině uchazečů o zaměstnání,“ uvedl ředitel.

Jak dále sdělil, úřad práce je připraven poskytnout veškeré informace týkající se problematiky uspokojení splatných mzdových nároků v případě, že zaměstnavatel nevyplácí zaměstnancům mzdu. „V tuto chvíli je ale předčasné hovořit o dalším vývoji ve firmě,“ doplnil Novotný.

CO NA TO ODBORY

Podle předsedkyně odborů Pilsen Steel Ivanky Smolkové šlo na včerejším jednání hlavně o nastínění možných východisek. „Dnes jsme potřebovali především načerpat nějaké informace v souvislosti ‚co by se stalo, kdyby‘. Nejvíce nás zaujala informace, že už v této chvíli mohou zaměstnanci firmy přijít na úřad práce, i když ještě nejsou v jeho evidenci, a ten jim i tak nabídne možnost zaměstnání. To je skvělá zpráva,“ uvedla Smolková.

Další fungování firmy, která dluží více než stovce věřitelů přes pět miliard korun, je podle ní nejasné. „Oficiální informaci o tom, kam bude společnost směřovat, jsme zatím nedostali,“ dodala Smolková s tím, že zaměstnanci z firmy zatím neodcházejí a vyčkávají.

Již dnes by mělo vedení plzeňského úřadu práce jednat s personalisty o současné situaci v podniku. Schůzky by se měl zúčastnit i ruský jednatel.