Podle mluvčí ČD Radky Pistoriusové bude záležet na tom, jak se odboráři dohodnou s politiky. „Pokud se stávka oravdu uskuteční, připravujeme se i na možnost, že mezi 4. a 9. hodinou nevjede ani jeden vlak. Zatím ale nevíme, kteří ze zaměstnanců se do stávky zapojí,“ vysvětlila Pistoriusová s tím, že speciální scénář pro tisíce spojů by měl být hotový v pátek. V pátek by také měly ČD zveřejnit opatření pro jednotlivé kraje. Informace o spojích najdou cestující na internetových stránkách www.cd.cz. Telefonovat také mohou na linku kontaktního centra ČD. Funguje 24 hodin denně a má číslo 840 112 113.

Městská hromadná doprava se v Plzni 1. března nezastaví. Odboráři z Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP) sice stávku podporují, spoje však vypraví na trasy přesně podle jízdních řádů a sami stávkovat nebudou. „Zvážili jsme všechny aspekty a dohodli jsme se na tomto řešení,“ prohlásil předseda odborů PMDP Jaroslav Forejt. Jako obvykle pojedou v pondělí i autobusy ČSAD. Řidiči stávku podpoří pouze symbolicky.

Dopravní odbory vyhlásily stávku proto, že jim vadí vyšší zdanění zaměstnaneckých výhod, které platí od letošního ledna.