V Plzeňském kraji od prvního září přestanou jezdit desítky autobusových spojů. Krajský úřad se je rozhodl seškrtat kvůli úsporným opatřením po koronavirové krizi. Změna by se měla dotknout pouze nevytížených spojů.

Podle krajského náměstka pro dopravu Pavla Čížka se vyškrtalo asi pět procent spojů. „Jedná se o zhruba 500 tisíc kilometrů ročně. Spoje jsme zrušili na základě monitoringu. Jsou to opravdu ty, kterými jezdí málo lidí nebo vůbec nikdo. Běžnou dopravu omezovat nebudeme,“ řekl Deníku Čížek.

Bez posledního večerního spoje tak budou například v obcích Stvolny, Rabštejn nad Střelou a Vysočany na Manětínsku. „Ozvalo se mi už několik rodičů, že tímto autobusem jezdily jejich děti ve školním roce jednou či dvakrát v týdnu ze zájmových kroužků z Manětína. Záležitost s nimi teprve budu řešit,“ uvedl starosta Manětína Josef Gilbert Matuška s tím, že domů by se tak nedostalo asi pět dětí.

„Chápu, že autobus může být zbytečný, když s ním nikdo nejezdí, nicméně si myslím, že by bylo rozumné, aby fungoval alespoň na zavolání,“ dodal starosta.

Ilustrační foto.
Opilý přijel autem na policii. Dostal dýchnout, skončil před soudem

DOFINANCOVÁNÍ DOPRAVY

Odbor dopravy krajského úřadu musel kvůli koronaviru snížit výdaje o částku přes 200 milionů korun. „Problém je ale v tom, že zatím neznáme finanční dopady z počátku pandemie, kdy lidé autobusy téměř necestovali. Jsem přesvědčený o tom, že veřejnou dopravu budeme stejně muset dofinancovat,“ vysvětlil náměstek.

Doprava nebyla na kraji jediným odborem, kde se po koronavirové krizi krátilo. Šetřit musí všechny oblasti.

ŠETŘÍ I KULTURA NEBO ŠKOLSTVÍ

„Například odbor kultury a cestovního ruchu snížil výdaje o 42 milionů korun, majetková oblast o třináct milionů, regionální rozvoj o 17 milionů nebo třeba školství, tělovýchova a sport o částku přes 58 milionů,“ vyjmenovala náměstkyně zastupující hejtmana Marcela Krejsová.

Doplnila, že letos bude výpadek z rozpočtového určení daní minimálně 920 milionů korun. „O 809 milionů jsme už letos snížili daňové příjmy a výdaje. Nyní mohu s klidným svědomím říci, že krizi bezpečně zvládneme bez úvěru,“ uzavřela náměstkyně.

Pavel Bartovský.
Vzepřel se kádrovákům a po srpnu musel utéct