Lidem tato novinka umožní cestovat na jednu jízdenku jak vlakem a autobusem, tak i plzeňskou hromadnou dopravou. Posledních čtrnáct dní v červnu budou rovněž moci lidé jezdit novými autobusy za dvanáct korun.

Nový tarif bude platit pro jednorázové a jednosměrné jízdné a jeho cena se pohybuje od 12 do 72 korun podle tarifních pásem. „Pokud tedy cestující vyrazí z jednoho konce kraje na druhý, projede sedm pásem a jednosměrná jízdenka ho vyjde na 72 korun,“ popsal náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek.

„Nejdražší zóna bude ta v Plzni, kde si lidé zaplatí dvanáct korun. Ostatní vnější zóny stojí deset korun. Tyto jednorázové jízdenky budou časově omezené a opatřené ochrannými znaky. Nicméně měsíční a týdenní jízdné zůstane i nadále v platnosti,“ doplnil náměstek.

„Chtěli jsme vyjít vstříc těm lidem, kteří jsou znevýhodnění tím, že žijí na okraji regionu,“ vysvětlil Čížek.

Výstava v Nebílovech.
Plzeňský malíř vystavuje na zámku

KARTOU I MOBILEM

Integrované jízdné si budou moci lidé zakoupit přímo u dopravce, jízdenku si ale budou moci objednat i elektronicky a platit budou moci bankovní kartou, Plzeňskou kartou nebo mobilem.

V praxi to tedy znamená, že si člověk koupí například lístek u řidiče v autobusu a o pár zastávek dál přestoupí na vlak. Tam průvodčímu ukáže stejnou jízdenku a ten zkontroluje její platnost. Dokud její platnost nevyprší, může na ni cestující pokračovat také v plzeňské veřejné dopravě.

Plzeňský kraj zároveň od 14. června mění dopravce. Dosavadní společnost Autobusy ČSAD nahradí 14. června firma Arriva. Mimo to, že se cestující mohou těšit na moderní modré nízkopodlažní autobusy s automatickou převodovkou, kouřovými skly a bezpečnostními pásy, čeká na ně také překva-pení v podobě levnějšího jízdného. „Od 14. do 30. června před spuštěním krajského tarifu budou lidé jezdit v autobusech Arrivy za jednotných 12 korun. Jízdné je v tomto případě nepřestupné,“ uvedl dopravní a marketin-gový specialista Martin Fencl z Plzeňského organizátora veřejné dopravy (POVED).

AC Sparta Praha - FC Viktoria Plzeň
Viktoria veze ze Sparty tři cenné body

DVA TÝDNY TESTOVÁNÍ

Podle náměstka Čížka bude prvních čtrnáct dní s novým dopravcem zkušebních. „Budeme testovat například odbavovací zařízení a celý systém se bude teprve zabíhat, takže sem tam by mohlo dojít k nějakým problémům. Proto jsme do prvního července nasadili tuto cenu,“ uzavřel náměstek.