Odchyt poraněného zvířete se jim bohužel zatím nepodařil, proto se rozhodli oslovit dobrovolníky, kteří by jim mohli při naplánované velké nedělní akci pomoci. A jak celá anabáze s vydrou v řetězech začala? To nejlépe vylíčí Karel Makoň z Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva (DESOP), který provozuje Záchrannou stanici živočichů v Plzni–Doubravce.

Železa sklapla

Bruslaři na řece Úslavě nad Šťáhlavicemi na jižním Plzeňsku si náhodně všimli vydry, lovící ryby na nezamrzlé vodě pod jezem. Zvíře se potápělo do vody a vylézalo na ledové ostrůvky i břehy. Už na první pohled bylo chování jinak velice plachého a nočního živočicha za bílého dne podezřelé. Při jeho vyfotografování byla vidět na levé přední tlapě sklapnutá železa. Když jsme na místo přijeli, bylo už před setměním a vydra zalezlá v noře hluboko v zemi. Učinili jsme proto jeden zoufalý pokus vydru z nory vyšťourat, ale zem byla zmrzlá, nora hluboká a neměli jsme žádnou šanci.

Marné pokusy

V pondělí ráno jsem podle stop zjistil, že vydra už v noře není a že vyrazila pravděpodobně proti proudu Kornatického potoka. Na pomoc přijel i kolega Pavel Moulis z Rokycan, aby se svým synem Petrem a loveckým psem pomohl vydru vystopovat a případně vyhnat z úkrytu. Šli jsme po stopách dlouho, až jsme opět skončili u další hluboké a nepřehledné nory. Následovala práce psa a další, bohužel opět zcela marné pokusy. Vraceli jsme se za úplné tmy s tím, že necháme zvíře zklidnit. V úterý začíná obleva. Sníh taje, ztrácíme stopu. Vydra v lokalitě je, ale nelze přesně určit jakým směrem se vydala. Batoh, podběrák, brodivé holiny a necelé tři hodiny stopovačky. Je středa, zvíře má náskok a dobře viditelné stopy vedou až k hrázi Kornatického rybníka. Cestou chytla rybu. Opět ztrácím stopu a vydra se dostává do další výhody. Čtvrtý den v terénu a ještě jsem ji ani neviděl. Pro dnešek to vzdávám…

Vydra je nezvěstná

Je sobota. Vyrážíme v čerstvě napadaném sněhu od zamrzlého Kornatického rybníka. Dva lidé na pravém, dva na levém břehu pročesávají každou skulinu, vyvrácený strom či podemletý břeh. Dvě hodiny úmorné chůze ve vysokém sněhu proti proudu potoka téměř až do Mešna a za celou cestu ani jedna jediná prokazatelná stopa o tom, že tam hledané zvíře je. Vracíme se proto zpět k rybníku a jdeme tentokrát po proudu na druhou stranu. Nikde nic a žádné stopy! O tom, co se s poraněnou vydrou stalo, nemáme ponětí. Pokud si přední packu neukouše či neukroutí, může se objevit kdekoliv. Pokud byste poblíž uvedené lokality zaznamenali pohyb zvířete s železy na tlapě, dejte nám co nejdříve vědět.

Dobrovolníci, hlaste se

Hledáme zdatné dobrovolníky, kteří jsou schopni s námi projít a prozkoumat Kornatický potok a jeho přítoky. Sraz v neděli 14. února v 9 hod. v Kornaticích (most přes potok - hlavní silnice).

Vybavení: velice dobrá vodě odolná obuv, vhodné oblečení, mobilní telefon, fotoaparát, dalekohled, mapa, ideálně pes.

Účast nutno nahlásit předem, nejpozději do soboty do 18 hod.

Hlásit se lze na mobilní telefon 777 145 960 nebo e–mailovou adresu ptactvo@desop.cz.