„Vyrazili jsme tedy na lokalitu s tím, že celý pár i kvůli jeho bezpečnosti odchytíme a přesuneme jinam. Po týdnu a několika neúspěšných akcích, při kterých jsem na lokalitě strávil několik dní a  vystřídal snad všechny lidi, co mám, některé z nich dokonce i vykoupal, se nám labutí pár odchytit nepodařilo,“ říká vedoucí stanice DESOP Plzeň Karel Makoň.

Situaci navíc ztěžuje fakt, že oba ptáky je nutné odchytit současně, nejprve tedy samici s tím, že samce na ni pak ochránci nalákají. „Tím, jak se labutí pár chytá každý rok, tak si to samozřejmě dobře pamatuje. A tak i přesto, že jsme vystřídali všechny známé i neznáme tváře, tak je samice stále neuvěřitelně ostražitá a odchytit se nám ji nedaří! Navíc samec ji stále kryje vlastním tělem a zatímco toho se nám odchytit podařilo, samice je stále nepolapitelná,“ pokračuje Makoň.

Postrach vodáků se vrátil do Plzně. Labuťák Trenér část cesty ušel pěšky.
Postrach vodáků se vrátil do Plzně. Labuťák Trenér část cesty ušel pěšky

Na ornitology teď už tlačí podle jeho slov i čas. „Jsou to nervy, pokud se to nepodaří do doby, než samice snese první vejce, tak pak budeme muset čekat, až se vyklubou mláďata a odchytit celou rodinu hned po vylíhnutí. A to bude ještě mnohem náročnější a rizikovější než dosud,“ vysvětluje dál.

Makoň také upozornil, že bojovný samec, který se proslavil útoky na trénující rychlostní kanoisty, dostal minulý týden na krk speciální ornitologickou značku a má zastřižené letky na jednom křídle. „Od té doby mám každý den já i městská policie tak 20 telefonátů na téma co to je, že má na krku plechovku nejmenované značky nealkoholického nápoje, že ho to škrtí a já nevím co ještě. Určitě je fajn, že se veřejnost zajímá, ale tyto krční límce různých barev se pro labutě používají na celém světě a my je používáme pouze mimořádně, právě v takovýchto komplikovaných případech, jakým bezesporu labuťák přezdívaný Trenér je,“ dodává Makoň.

Zdroj: Krimi Plzeň

Ten se obává, že pokud se labutě nepodaří přesunout na bezpečnější lokalitu, dopadne to jako každý rok. Mláďata tohoto páru spadnou z jezu u Mrakodrapu a z odchovu tak zase nebude nic.