Ochránci jej podle Karla Makoně z plzeňské Záchranné stanice živočichů sledují už sedm let. Na Sojkovu zahradu se vydali v neděli ráno.

Muž si za svůj koníček může vykoledovat až desetitisícovou pokutu.

„Chytá drobné zpěvné ptáky,“ tvrdí Makoň. „Měl jsem ověřenou zprávu, že mu v sobotu kolem 16. hodiny v jedné z odchytových klícek na jeho zahradě uvízl vrabec polní. Nebyl to zdaleka první případ,“ pokračuje ochránce.

Makoň je přesvědčený, že na Nýřansku operuje velká skupina chytačů opeřenců. „Jde o velice dobře organizovaný obchod pravděpodobně pro gastronomii a gurmány. Jsem osobně přesvědčen, že chytají pro někoho, kdo ptáky dodává do speciálních restaurací. Chytají totiž naprosto všechno, a to i chovatelsky bezcenné druhy jako vrabce, sýkory koňadry, zvonky zelené, kosy a další,“ upřesňuje Makoň.

Jaroslav Sojka tedy prý patří k takzvaným ptáčkařům. „Horní zaklapávací víko klícky má podepřené dřevěným kolíkem na provázku. Sedí v úkrytu a přes soustavu zrcadel vybírá, které ptáky chytne. Ptáky bohatě krmí a i když nechytá, je klec nepřetržitě otevřená, aby se do ní naučili. Chytne-li ptáka, nechá ho v pasti unavit, plácat, a vyndá ho až později,“ upozorňuje Makoň s tím, že muže už prošetřovala Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Způsob, jakým ochránci na jeho zahradu vtrhli, považuje Sojka za hulvátský. „Přišli sem bez jakéhokoliv ohlášení, bez povolení, rovnou na zahradu. a už jsem je viděl, jak si fotí moje voliéry. Ten muž, kterému bych mohl dělat tátu, mi beze všeho tykal – takové chování jsem neviděl,“ kroutil hlavou Sojka.

Jeho verze případu je zcela odlišná. „Ptáky v první řadě nechytám,“ brání se. „Na zahradě mám voliéry, které byly dříve plné papoušků a jiných okrasných ptáků. Dnes v nich ale mám už jenom kanáry. Dva mi uletěli a abych je chytil, nastražil jsem klícku, to je pravda. Kanáři se ale vrátili sami a v kleci, kterou jinak používám jenom jako krmítko, uvízl vrabec,“ vysvětluje muž.

Přiznává také, že pokutu od inspektorů už dříve dostal. „Bylo to 2,5 tisíce korun – měl jsem doma stehlíka a nevěděl jsem, že je třeba povolení. Jiný problém jsem nikdy neměl,“ podotkl.

Když se Sojka s Makoněm přetahovali o klec s vrabcem uvnitř, spadla na zem. „Pak mi ji rozšlápl,“ rozhodil rukama Sojka.

„Pokutu za držení ptáků bez souhlasu od nás dostal pan Sojka v roce 2006. Od té doby jsme u něho byli ještě na kontrole,“ konstatoval Jiří Berkovec, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP Plzeň. „Za přechovávání ptáků hrozí lidem pokuta až deset tisíc, za usmrcení až dvacet tisíc korun. V současné době víme na Plzeňsku ještě o jednom podobném člověku,“ dodal.

Pytláka odhalili ochránci už v březnu. Muž z Pelhřimova u Chebu totiž odchytával dravé ptáky do takzvaného jestřábího koše.