Bikeři budou mít již první májový den k dispozici všech šest tratí bikeparku a turisté pak lanovku na vrchol Špičáku, kde bude premiérově v tomto termínu otevřena i rozhledna. Všechny vyjmenované aktivity budou do 9. června v provozu od 10 do 16 hodin. Jde o jednu z podmínek umožnění dřívějšího startu letní sezony. Obsahuje ji i příslušná dokumentace EIA, kterou areál nechal v předchozích letech nově zpracovat.

„Jednali jsme o této možnosti několik let a stálo nás to hodně úsilí, ale nakonec jsme se správou CHKO, jí nadřízeným NP Šumava a dalšími institucemi našli společnou řeč,“ uvedl ředitel Ski&Bike Špičák Vladimír Kasík s tím, že výměnou za dřívější zahájení letní sezony se v areálu zavázali k respektování řady věcí spojených s ochranou rostlin a živočichů, hlavně chráněných ptáků jako jsou tetřev hlušec či datlík tříprstý, včetně několika dalších omezení. Mimo již uvedenou kratší provozní dobu k nim ještě například patří otevření naučných stezek k oběma jezerům (Černému a Čertovu) a cesty na Rozvodí až od 15. června.

„Chtěl bych též veřejnost požádat, aby tyto podmínky respektovala a dbala na ochranu přírody. Lidé by neměli především kvůli hnízdění místních ptáků vstupovat do chráněných lokalit. Ani na další stezky či cesty než jen na ty, které jsou od 1. května do 15. června určeny pouze bikerům, pěším turistům nebo cyklistům,“ dodal Kasík. Průběh úvodních dnů letní sezony 2019 bude v areálu a jeho okolí ze strany ochranářů pečlivě monitorován a chování návštěvníků následně vyhodnoceno.

Co se týká některých letošních novinek, tak hned 1. 5. mohou bikeři vyrazit na nově zrekonstruovaný horní úsek oblíbené trati Black Friday. „Vylepšili jsme její povrch, aniž bychom zasáhli do jeho přírodního charakteru, na čemž si my hodně zakládáme a bikerská komunita oceňuje. Přidali jsme tady ještě jeden atraktivní skok přes trať, kde si jezdci mohou vybrat, zda ji přeskočí nebo úsek objedou jinudy,“ popsal novinku Jan Kasík, mající ve Ski&Bike Špičák bikepark na starosti.

Ostatní novinky letní sezony 2019 areál veřejnosti představí před 15. červnem, od kdy bude mít již otevřeno každý den. V sobotu 15. 6. určitě počítá s otevírací párty včetně uspořádání koncertu a soutěžemi pro bikery (skok do Big Air Bagu).