Ulice jsou liduprázdné, kdo může, je u vody, na chalupě nebo ve stínu domova. Po téměř prázdných silnicích se prohání jen kropicí vozy a pár aut. Pouze u fontán a kašen se tu a tam osvěží cyklista nebo osamělý chodec. Naopak parkoviště i silnice kolem rybníků a koupališť jsou doslova našlapaná auty a břehy obsypané pestrobarevnými dekami. Tak vypadal uplynulý víkend na Plzeňsku.

A není divu. V sobotu bylo v celé republice nejtepleji právě v Plzni. Bolevecká měřicí teplota zaznamenala 37,5 stupně. V neděli rtuť teploměru postoupila ještě o několik desetin stupně výš. Rekord pro tento den (36,6 °C v Plzni-Mikulce, 2006) tedy padl, očekávaná čtyřicítka ale nakonec překonána nebyla. „Kvůli technickým problémům nemáme údaje z podvečera z Bolevce, proto platí maximum ze 14. hodiny – 37,8 °C," poznamenala meteoroložka Petra Opatrná.

Zatímco teplejším dnem víkendu byla neděle, záchranáři více vyjížděli v sobotu. „Nárůst byl tak 10-15 procent, neděle je takřka v normě," prohlásila mluvčí krajské záchranné služby Lenka Ptáčková. Lidé si podle ní už vdruhý víkendový den dávali pozor, a kdo mohl, ven vůbec nevycházel. Přesto záchranáři zasahovali u několika kolapsů – v nákupních centrech, na koupalištích i přímo v bytech.

Ti, kteří ven přece jen vyrazili, o vedru často mluvili rezignovaně. „Je to strašný, ale nedá se nic dělat. Myslím, že nemá smysl jezdit někam na dovolenou do zahraničí. Horka si dost užijeme v Čechách," řekl Lukáš Fanta, který v sobotu vyrazil ke Kamennému rybníku v Plzni. A spolu s ním tak učinily stovky lidí, podobně obležen byl i Senečák, Šídlovák a částečně znovu i Bolevák. Jen s kvalitou vody nebyli někteří spokojení. „Je sice teplá ale špinavá, zakalená a v rybníku plavou klacky. Asi se přesuneme na bazén na Slovany," posteskl si v sobotu Fanta. Nejspíš nebyl sám, kdo se takto rozhodl, proto včera už krátce po poledni zaznamenala pokladní bazénu na Slovanech více než 700 návštěvníků. A další stovky dorazily ještě odpoledne.

Během pondělí a úterý se ochladí, a to až o deset stupňů. První den nového týdne se objeví bouřky, místy i přívalové deště nebo krupobití. „Nejchladnějším dnem týdne bude úterý s teplotami do 26 °C," potvrdila meteoroložka Opatrná. Ve středu už teploty budou mezi 24 až 27 stupni a postupně se bude znovu oteplovat, o víkendu by mohlo být znovu více než 30 °C.

Rekordní teploty

Sobota 27. července

1983    40,1 °C Plzeň-Bolevec (Jde zároveň o nejvyšší naměřenou teplotu v západních Čechách v historii měření.)

2013    37,5 °C Plzeň-Bolevec

Neděle 28. července

2005    36,6 °C Plzeň-Mikulka

2013    37,8 °C Plzeň-Bolevec

37,6 °C Staňkov

37,4 °C Plzeň-Mikulka