Kvůli některým neukázněným rodičům se od 1. června uzavře pro auta slepý stometrový úsek v Komenského ulici v Plzni pod 31. základní školou. Důvodem je bezpečnost žáků, kteří ráno míří do školy. Od začátku června tak děti dojdou ke družině už jen pěšky.

Zákaz vjezdu do části ulice bude platit ve vyučovacích dnech vždy od 7 do 8 hodin. „Ta ulice je slepá a ráno zde často vzniká nepřehledná situace, když rodiče vozí své děti do školy. Mnozí je totiž vezou přímo až ke vchodu do družiny a z té úzké uličky pak couvají nebo se otáčejí, a to klidně na chodníku, kudy chodí další děti. Považuji to za velice nebezpečné,“ uvedla starostka prvního městského obvodu Helena Řežábová.

Městský obvod se proto na omezení dopravy dohodl s magistrátem a policií. „Jedná se o místo v bezprostřední blízkosti školy, kde se pohybuje velké množství dětí. Jejich bezpečnost je na prvním místě, i proto nám opatření přijde logické,“ řekl k tomu náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Michal Vozobule.

Rodiče, kteří jedou autem, tak nyní zastaví již v ulici Elišky Krásnohorské, odkud děti dojdou stometrový úsek k družině pěšky. Zákaz vjezdu si pochvaluje i vedení školy a očekává od něj zklidnění situace. „Nebylo to tu přehledné. Na jedné straně stojí zaparkovaná auta a rodiče se tak nemohou vyhnout. Provoz tu koordinuje městská policie. Tohle rozhodnutí samozřejmě vítáme,“ řekl Deníku zástupce ředitelky 31. ZŠ Zbyněk Rubáš.

S opatřením není spokojená maminka, která nechtěla být jmenována a která vozí do 31. ZŠ dva syny, šestiletého a osmiletého. „Chápu, že někteří lidé se neumějí chovat a najíždějí na chodníky, nicméně my, kteří dáváme pozor, jsme na tom biti. V této části města často není kde zaparkovat. Takže předpokládám, že auto nechám někde dál a kluky ke škole doprovodím. Znamená to pro mě ale tak patnáctiminutové zdržení na cestě do práce,“ vysvětlila Plzeňanka.

Na bezpečnost dohlíží strážníci

Podle mluvčí strážníků Jany Pužmanové je v Plzni mnoho míst, na která kvůli bezpečnosti dětí pravidelně dohlíží městská policie. „Jedná se o přechody pro chodce nebo lokality v blízkosti základních škol. Ve Skvrňanech je to například okolí 15. ZŠ, 33 ZŠ a ZŠ Martina Luthera. Na Doubravce pak třeba 22. ZŠ a 14. ZŠ, na Borech 26., 11. a 10. ZŠ. V centru strážníci hlídkují v Husově ulici u Waldorfské ZŠ, na Slovanech u 25. ZŠ ve Chválenické ulici nebo u 20. ZŠ,“ vyjmenovala mluvčí s tím, že některá místa jsou městskou policií monitorována pravidelně, jiná dle potřeby.