Syndrom mizející plíce, to je nemoc, která postihla 44letého Luboše Vočadla z Plzně. Přestože kvůli onemocnění neujde pěšky ani kilometr a je držitelem průkazu ZTP, úřad městského obvodu Plzeň 3 mu odmítl přidělit vyhrazené místo na parkování u jeho domu ve Smetanových sadech.

„Vážné zdravotní potíže mám už dva roky. Za tu dobu jsem zhubnul o 20 kilogramů. Nyní čekám na transplantaci plic, která je pro mne jediným řešením. Jezdím každý druhý měsíc do nemocnice do Prahy. Mezitím navštěvuji plicní oddělení plzeňské nemocnice a další lékaře. Protože velmi špatně dýchám, jsem na autě každý den zcela závislý,“ říká Vočadlo.

Dosud se vážně nemocný muž více méně vždy se strážníky dohodl. „Když jsem přijel z nemocnice a v ulici u domu nebylo jediné místo, musel jsem mnohdy zaparkovat i tam, kde se to nesmí. Telefonoval jsem mockrát na městskou policii a vysvětlil jsem jim svůj problém. Slíbil jsem, že auto přeparkuji hned, jak to bude možné. Strážníci mě už znají, a když jsem se s nimi takto domluvil, nikdy mně auto neodtáhli. V pondělí prvního září ale vůz z ulice zmizel a sousedka mi řekla, že mi ho policie odtáhla. Prý proto, že část vozu zasahovala do vjezdu,“ vypráví Vočadlo, který za odtah zaplatil 1280 korun. Pokutu ale zaplatit odmítl, a tak je předvolaný k přestupkové komisi.

Více se dočtete v sobotním Plzeňském deníku.