„Úřad mi doporučil, abych si zařídil rozšíření zdravotní klasifikace ze ZTP na ZTP/P. Pak by s přidělením místa nebyl problém. To je ale podle mne zbytečné. Nepotřebuji další výhody, které průkaz ZTP/P přináší. Potřebuji jenom místo na parkování před domem ve Smetanových sadech,“ říká Vočadlo.

Pokud by mu chtěli úředníci vyhovět nyní, musel by mu ÚMO Plzeň 3 udělit výjimku z usnesení, které povoluje přidělování vyhrazených míst pouze osobám s průkazem ZTP/P. Do toho se ale nikomu nechce. „Starosta obvodu Jiří Strobach se vymlouvá, že když povolí výjimku pro mě, bude ji chtít spousta dalších lidí,“ podotýká Vočadlo.

Obvod se hájí tím, že v centru města je parkovacích míst nedostatek. „V místě bydliště pana Vočadla jsou v současné době již tři vyhrazená parkovací místa pro invalidy. Pokud jde o námitky, že tato místa jsou obsazena vozidly majitelů, kteří nejsou invalidy, je třeba to řešit s městskou policií,“ uvedl mluvčí obvodu František Vaško. Podle něj má řešení situace v rukou posudkový lékař.

Proti rozhodnutí ÚMO Plzeň 3 se Vočadlo odvolal. Jeho případ projedná městská rada. Když neuspěje ani tam, je rozhodnutý požádat o pomoc hejtmanku Plzeňského kraje Miladu Emmerovou či ombudsmana Otakara Motejla. „Myslím si, že není dobré nechat se úředníky odbýt. Mohli by se podobně chovat i k jiným nemocným lidem,“ míní Vočadlo. Se zdravotními problémy se potýká už dva roky. Nyní čeká na transplantaci plic, která je pro něj jediným řešením. Pravidelně jezdí do nemocnice do Prahy.